Linkovi

Kako su strani mediji izveštavali o protestima u Srbiji


Blokada Mosta slobode u Novom Sadu, 1. februar 2025. (Foto: AP/Armin Durgut)
Blokada Mosta slobode u Novom Sadu, 1. februar 2025. (Foto: AP/Armin Durgut)

Brojni svetski mediji izveštavali su proteklih dana o masovnom protestu i blokadama studenata i građana u Novom Sadu, odnosu vlasti prema ovim skupovima i kakve mogu da budu posledice po predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

CNN u autorskom članku pod nazivom "Kako tragedija na železničkoj stanici preti da sruši tvrdokornog evropskog predsednika" piše o protestima uz ocenu da je "srušen strah" kod ljudi. Sagovornici CNN-a podsećaju na geopolitičku poziciju Srbije i ocenjuju da "Vučić jedno govori za unutrašnju javnost, drugo za međunarodnu" i da je "studentima toga dosta". Analitičari kažu da nije jasno kako će se sve završiti i da li će Vučić moći da preokrene situaciju kao što je to radio sa ranijim protestima.

Foks njuz je takođe za vikend objavio autorski tekst na sajtu - "Srbiju potresaju antikorupcijski protesti posle tragedije" uz podnaslov da "protesti predstavljaju izazov za autoritarnog lidera". U analizi Foks njuza piše da je vlada u previranju posle ostavke premijera Miloša Vučevića, a sagovornici ocenjuju da su aktuelni protesti nešto što decenijama nije viđeno i da predstavljaju do sada najveći izazov za predsednika, čija je stranka na vlasti 13 godina.

Protest podrške studentima Srbije u Vašingtonu
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Njujork tajms, u autorskom tekstu objavljenom u nedelju, piše da "Srpski državni medij menja kurs u izveštavanju o velikim protestima, testirajući lidera".

"Pošto je tri meseca uglavnom ignorisala proteste koje su vodili studenti širom zemlje, Radiotelevizija Srbije, koja je dugo bila megafon propagadne Aleksandra Vučića, promenila je kurs i dala na važnosti vestima o protestima u Novom Sadu", piše Njujork tajms i dodaje da je "da stvari budu gore po vladajuću stranku, RTS o protestima izvestio činjenično, bez označavanja demonstranata izdajnicima koji rade za strance ili marionetama opozicije".

Vašington post je kroz nekoliko tekstova pratio dešavanja u Srbiji. Poslednji govori o tome kako su srpski taksisti organizovano otišli da pokupe studente iz Novog Sada, po završetku blokade Mosta slobode, koja je trajala 27 sati. Prethodno su studenti iz Beograda dva dana pešačili do Novog Sada, gde su se pridružili svojim kolegama i građanima u masovnim blokadama.

"To su sve naša deca, naši studenti i došli smo po njih da ih vodimo kući", rekao je za Vašington post taksista Sava Jovanović, jedan od organizatora akcije prevoza studenata.

Protest i blokada tri mosta u Novom Sadu
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Američka televizija ABC je na svom sajtu tokom vikenda prenela izveštaj agencije Asošijeted pres (AP) o masovnom protestu i blokadi u Novom Sadu koja je organizovana tačno tri meseca pošto je 15 ljudi poginulo u rušenju nadstrešnice na Železničkoj stanici. ABC je i u ponedeljak preneo izveštaj AP-a o atmosferi tokom dugačke blokade u Novom Sadu kojom "studenti žele da izvrše pritisak na populističku vlast".

O protestima su pisali i britanski list Gardijan i francuski Le Mond.

U tekstu pod naslovom "Desetine hiljada studenata marširaju protiv predsednika Srbije: Više nismo sami", Le Mond piše da "u Novom Sadu, drugom po veličini gradu u Srbiji, nisu viđeni ovakvi protesti od 90-ih, koji su vodili pada diktatora Slobodana Miloševića". Dodaje se da su 1. februara desetine hiljada studenata izašle na ulice Novog Sada da osude korupciju i zahtevaju pravdu, tri meseca posle rušenja nadstrešnice.

Gardijan je tokom vikenda objavio tekst pod naslovom "Veliki antikorupcijski protesti jačaju pritisak na predsednika Vučića". U autorskom tekstu se navodi da se "Vučić suočava sa do sada najvećim izazovom dok se intenziviraju protesti - koji se smatraju najvećim u Srbiji do sada".

XS
SM
MD
LG