Linkovi

Protesti i blokade širom Srbije: Studenti i građani zajedno u Zrenjaninu, Beogradu, Novom Sadu i Kraljevu


Protest prosvetara ispred zgrade Ustavnog suda u Beogradu (foto: FoNet)
Protest prosvetara ispred zgrade Ustavnog suda u Beogradu (foto: FoNet)

Situacija u Beogradu i Srbiji se ne smiruje – u četvrtak od ranog jutra studenti, građani i zaposleni održali su proteste u mnogim gradovima i traže ispunjenje svojih zahteva. "Živo" je bilo u Zrenjaninu, Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Kraljevu i mnogim drugim mestima širom Srbije.

Studenti Tehničkog fakulteta "Mihajlo Pupin" iz Zrenjanina krenuli su ujutru u višednevni protesni marš do Vršca sa namerom da podrže skup koji je zakazan za nedelju, 23. februara. Protest se održava pod sloganom „Iz Banata, iz inata“, a građanima koji ih dočekuju i pozdravljaju uz put oni skandiraju “studenti vas vole”.

Njihov plan je da danas pređu 32 kilometara i nakon pauza u nekoliko mesta uz put stignu večeras do Sečnja, gde će prespavati.

U Beogradu nastavnici na skupu ispred Ustavnog suda su na svojevrsnom plenumu izglasali potpunu obustavu nastave tokom naredne nedelje. Za sledeći utorak oni su najavili protest i višečasovnu blokadu ispred Ministarstva prosvete.

Prosvetari su tom prilikom predali i ustavnu žalbu na nedavno sklopljen Poseban kolektivni ugovor, koji je po njihovoj oceni diskriminatorski prema nastavnicima koji nisu članovi reprezentativnih sindikata u pogledu iznosa jubilarnih nagrada i otpremnina.

Tokom skupa saobraćaj je bio zaustavljen u Bulevaru kralja Aleksandra, a prosvetarima su se priključili i učenici zajedno sa roditeljima. Protest je inače organizovala neformalna grupa prosvetnih radnika „Puls“ u kojoj su i članovi sindikata, ali i oni koji nisu.

Tim povodom oglasila se poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković – kako se navodi u saopštenju iz njenog kabineta protiv Ministarstva prosvete se po hitnoj proceduri vodi postupak po pritužbi Foruma beogradskih gimnazija i pritužbama više građana, zbog diskriminacije na osnovu sindikalne pripadnosti.

Prethodno, ispred Osnovne škole „Drinka Pavlović“ u centru Beograda održan je skup dela nastavnika, kojima su se priključili roditelji, kao i nastavnici drugih osnovnih škola sa ove opštine kako bi podržali njihovu odluku da stupe u jednodnevni štrajk.

U protest su krenuli i zaposleni u javnom Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) – oni su se okupili ispred depoa "Dorćol" u Ulici kneginje Ljubice 29 i zatim krenuli ka Trgu republike, gde su održali polučasovnu blokadu saobraćaja.

Svoj protest radnici GSP-a objašnjavaju kao znak upozorenja zbog neispunjenih zahteva za obustavljanje ukidanja trolejbusa i kupovinu novih vozila, a njima su se pridružili studenti nekoliko beogradskih fakulteta.

Protest podrške otpuštenom radniku EPS-a Dragoslavu Ljubičiću ispred zgrade Elektroprivrede Srbije u centru Beograda (foto: FoNet)
Protest podrške otpuštenom radniku EPS-a Dragoslavu Ljubičiću ispred zgrade Elektroprivrede Srbije u centru Beograda (foto: FoNet)

Nakon toga svi su se zajedno uputili do sedišta EPS-a u Balkanskoj ulici, gde je održavan protest podrške dispečeru u termoelektrani "Nikola Tesla" (TENT) Dragoslavu Ljubičiću, dugogodišnjem sindikalisti koji je dobio otkaz zbog toga što je preko društvene mreže Fejsbuk krajem januara pozivao na protest ispred upravne zgrade EPS-a i davao podršku studentima u blokadi beogradske Autokomande.

Okupljeni su se brzo razišli sa ovog protesta zbog pominjanja SDS-a u povike "Bez politike!".

Ispred zgrade tehničkih fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra održano je petnaestominutno odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a studenti su ovaj događaj opisali kao "istorijski momenat" s obzirom na to da su njihovi profesori stajali ispred njih kao redari i štitili ih.

Njima su se u blokadi priključili i studenti Pravnog fakulteta.

A za poslepodne najavljen je nastavak protesta u Kraljevu gde građani traže od gradonačelnika Predraga Terzića da podnese ostavku.

Protesti širom Srbije održavaju se nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 građana. Blokada su se priključili i studenti koji traće objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.

Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti.

XS
SM
MD
LG