Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija zatražila od Sjedinjenih Država dostavljanje, kako se izrazio, svih informacija u vezi sa šefom Bezbednosno informativne agencije (BIA) Aleksandrom Vulinom koga su američke vlasti sankcionisale u utorak.
Vulin, koji je između ostalog u Vladi Srbije ranije obavljao funkcije ministra odbrane i unutrašnjih poslova, označen je kao zvaničnik umešan u transnacionalni organizovani kriminal, ilegalne operacije u vezi sa narkoticima i zloupotrebu javne funkcije.
„Ako dostave bilo kakvu informaciju o tom pitanju, mi ćemo procesuirati Vulina. Naravno da od toga nema ništa, znam šta je razlog– njegov odnos prema Moskvi“, rekao je Vučić gostujući na Televiziji Pink.
Prema njegovim tvrdnjama, da je svega dan ranije najavio uvođenje sankcija Rusiji, ne bi bilo američke kaznene politike prema šefu srpske tajne policije.
Hil: Ne želimo nikakve kontakte sa Vulinom
U istom danu američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil poručio je da su Sjedinjene Države pažljivo posmatrale aktivnosti Aleksandra Vulina i zaključile da nije osoba koju žele da vide u Americi, niti da imaju bilo kakve kontakte sa sa njim.
“Rekli smo vrlo jasno – ovo nisu sankcije protiv bilo koje od institucija Srbije. Ovo su sankcije protiv određene osobe. Pažljivo smo posmatrali tu osobu, njene aktivnosti i zaključili smo da on nije neko koga želimo da vidimo u poseti Americi. Niti želimo da imamo bilo kakve poslovne kontakte sa njim. I na osnovu toga sankcije su uvedene da se zaštitimo”, rekao je Hil u obraćanju medijima.
Vulin, aktuelni šef Bezbednosno informativne agencije Srbije, zvaničničnik je koji u javnosti promoviše proruske stavove.
Od početka ruske agresije na Ukrajinu najmanje dva puta je putovao u Moskvu gde se susretao sa ruskim zvaničnicima.
Sve to događa se u jeku pokušaja međunarodnih zapadnih partnera da pomognu Ukrajini da okonča rat, ali i privole Srbiju da se, kao kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji, pridruži njihovoj restriktivnoj politici prema Rusiji.
Kofi: Sankcije će uticati na odnose SAD i Srbije
U razgovoru za Glas Amerike povodom poteza američkih vlasti kojim su sankcionisale Vulina – Luk Kofi, stručnjak za nacionalnu bezbednost, odbranu i spoljnu politiku američkog Hadson instituta, poručio je u utorak da će to uticati na bilateralne odnose Sjedinjenih Država i Srbije.
“Svega nekoliko godina kasnije sankcionisan je jer se tereti za nedozvoljene krimnimalne radnje, zloupotrebu javnih sredstava, veze sa trgovinom narkoticima i nedozvoljenim poslovima sa oružjem. To je pokazatelj koliko brzo politika može da se promeni. I može da bude signal nove vrste angažmana Sjedinjenih Država u regionu, spremnosti da se upotrebe određena sredstva za unapređenje američkih interesa”, ukazao je Kofi – navodeći da deluje da su Sjedinjene Države oklevale sa tim u bliskoj prošlosti.
Američki stručnjak naveo je i da je sada Beograd na potezu – aludirajući na mogući odgovor tamošnjih vlasti.
Inače, juna 2021. godine, predsednik SAD Džo Bajden dodatno je proširio ovlašćenja za sankcionisanje na Zapadnom Balkanu, izvršnom naredbom „EO 14033“, koja kao razloge navodi korupciju, te ugrožavanje mira i stabilnosti. Vulin je sankcionisan upravo na osnovu te naredbe.
Do sada je po tom osnovu izrečeno 19 sankcija pojedincima i pravnim licima, uglavnom iz BiH, uključujući i Milorada Dodika, predsednika entiteta Republika Srpska. U decembru 2021. godine, SAD su uvele sankcije Zvonku Veselinoviću i Milanu Radoičiću, te njima povezanim pojedincima i firmama.