Linkovi

Ivan Vujačić: Vučić nema mnogo izbora, mora da žrtvuje Vulina


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Aleksandar Vulin u vreme dok je bio ministar unutrašnjih poslova
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Aleksandar Vulin u vreme dok je bio ministar unutrašnjih poslova

Pored svih dešavanja i afera u Srbiji – od Jovanjice i botovanja, do protesta i masovnih ubistava - u utorak je odjeknula vest o američkim sankcijama šefu Bezbednosno informativne agencije (BIA) Aleksandru Vulinu.

Uz najavu da će o tom slučaju opširnije govoriti sutra, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je samo kratko rekao da američke sankcije Vulinu nisu uvedene zbog korupcije i kriminala već zbog Vulinovog odnosa prema Rusiji.

Takođe, Vučić je rekao i kako nije primetio da je kokain nađen u kabinetu direktora BIA Aleksandra Vulina - nego u Beloj kući.

Kao što ga nije bilo u javnosti poslednjih meseci, ni sam Aleksandar Vulin se nije oglasio povodom vesti iz SAD. Međutim, u saopštenju Pokreta socijalista, stranke na čijem je čelu Vulin, Srbija je postovećena sa Vulinom - ocenom da uvođenje sankcija direktoru BIA predstavlja novi direktni napad na Srbiju i srpske institucije.

Ako je javnost u Srbiji iznenađena ovakvim potezom SAD, za sagovornike Glasa Amerike uvođenje sankcija Aleksandru Vulinu nije previše neočekivana vest.

Prema rečima direktora istraživanja Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) Igora Novakovića to je možda bila neka vrsta šoka za vladajuću elitu, ali nije u potpunosti iznenađenje to što je Amerika uvela sankcije Vulinu:

Mi smo već imali i reakcije, pre svega ambasade SAD u pogledu gospodina Vulina – dakle oni su u januaru ove godine saopštili da zamrzavaju svaku saradnju sa BIA dok je na njenom čelu gospodin Vulin. A potom smo imali i ovaj protest koji je upućen povodom učešća gospodina Vulina na bezbednosnoj konferenciji koja je organizovana prošle godine u Moskvi”, kaže Novaković i ističe da su iznenađenje možda elementi koji se pominju kao razlog za ovaj potez Amerike.

Uz ocenu da to treba da bude predmet za istragu ako postoje indicije i da američka strana treba da podeli informacije koje ima sa srpskom stranom u vezi sa tim, Novaković smatra da je sada ključno pitanje kako će ovaj slučaj da utiče na ukupne odnose Srbije i Amerike:

Ja iskreno mislim da SAD i Srbija u poslednjih sigurno godinu i po dana imaju odnose koji idu uzlaznom putanjom, iako se to ne vidi previše u javnosti, da se Srbija prilično konstruktivno ponašala kada je reč o pitanju Kosova u poslednje vreme i sveukupno da je SAD u bezbednosnom, ali i u ekonomskom smislu sve više Srbiji najznačajniji partner. E sad, koje će ovo posledice ostaviti videćemo – ja pretpostavljam da neće prevelike u suštini i da je ovo više jedna vrsta političke poruke kojom se ukazuje da određena vrsta ponašanja, koju verovatno personifikuje osoba koja je predmet sankcija nije poželjna za SAD”, kaže Novaković u razgovoru za Glas Amerike.

Bivši načelnik Uprave bezbednosti JNA i Generalštaba Vojske Jugoslavije, general Aleksandar Dimitrijević kratko je rekao za Glas Amerike:

Vest o sankcijama Amerike Aleksandru Vulinu nije iznenađenje za mene. Očekivao sam to i ranije, kao što očekujem da još neka imena dođu pod sankcije”.

Bivši ambasador u Vašingtonu Ivan Vujačić podseća da je Amerika već uvela sankcije Miloradu Dodiku, kao i biznismenima sa Kosova Zvonku Veselinoviću i Milanu Radoičiću, tako da sankcije Aleksandru Vulinu, prema njegovim rečima, nisu preveliko iznenađenje:

Amerikanci su rekli odmah u startu, čim je on postavljen na čelo BIA da saradnje neće biti zbog njega i njegovih stavova i zbog drugih stvari, i sada ovo sve ne bi trebalo da čudi. Deo toga može se objasniti načinom na koji on održava odnose sa ruskim političarima i bezbednosnim strukturama, a sa druge strane ipak u toj optužnici stoje vrlo ozbiljne stvari u vezi sa kriminalom, trgovinom drogom, međunarodnim kriminalom”.

U Srbiji treba da se otvori ozbiljna istraga povodom navoda koji dolaze iz Sjedinjenih Država, a sudbina Vulina bi posle ove vesti mogla da ide samo u jednom smeru:

Mislim da Vučić nema mnogo izbora osim da žrtvuje Vulina u smislu da on mora da se skloni. Ako to ne bude uradio zaoštravaće se problem, postaće deo problema i videće ga kao deo problema, a ne kao deo rešenja i to nije dobro. Ni za Srbiju, ni za njega”.

Prema mišljenju bivšeg ambasadora u Vašingtonu budućnost odnosa Srbije i Amerike najviše će zavisiti od onoga što se dalje bude dešavalo. Ali ova vest iz Amerike će se, kako smatra Vujačić, odraziti i na unutrašnju političku situaciju u Srbiji:

Ono što je sada nezgodno u ovoj priči sa unutrašnjeg aspekta je što smo imali svedočenje inspektora Dušana Mitića, koji povezuje Jovanjicu i sa Vulinom, i sa Gašićem. Za njih se traže ostavke od strane ovih protesta koji trenutno idu širom Srbije od parlamentarne opozicije. Vrlo je teško sada videti kako će ovo dalje da se razvija, jer ovo će imati i unutrašnje posledice”.

I prema mišljenju Igora Novakovića, posmatrano iz unutrašnje vizure Srbije, ova odluka Amerike nije stiga “u pravo vreme”, ali - kako kaže - teško reči kakva politička sudbina čeka Aleksandra Vulina:

Vrlo verovatno u nekim drugim državama bi ovo bio dovoljan razlog za podnošenje ostavke, međutim mi smo videli da u Srbiji se takve situacije veoma retko dešavaju. Da pre svega treba da postoji unutrašnji pritisak. Videćemo. To svakako zavisi od samog gospodina Vulina, ali i od Vučića”.

Na pitanje može li Rusija da iskoristi američke sankcije Vulinu, Novaković ističe da ne veruje u takav razvoj događaja:

U principu u političkom smislu mislim da nema neki veliki značaj, odnosno za odnose između Srbije i Rusije. Ali svakako ovo ima značaj za situaciju u unutrašnjem političkom diskursu i za uopšte debatu unutar Srbije o odnosu Srbije i Rusije. A i odnosu Srbije i SAD”.

XS
SM
MD
LG