Hoakin Gvak Oliver ubijen je u masakru u srednjoj školi u Parklendu na Floridi 2018, a federalni političari koji se protive strožijim propisima o oružju počeli su da dobijaju telefonske pozive sa njegovim glasom sa kritikama zbog njihovih stavova.
Porodice Olivera i petoro drugih ubijenih koriste veštačku inteligenciju da naprave poruke sa glasovima svojih najmilijih i onda ih automatski šalju senatorima i članovima Predstavničkog doma koji podržavaju Nacionalno udruženje vlasnika oružja (NRA) i protive se strožijim zakonima o oružju.
Protest se vodi preko sajta The Shotline, na kome posetioci mogu da izaberu kojim političarima da pošalju poziv.
Kampanja je pokrenuta na Dan zaljubljenih jer je šesta godišnjica pucnjave u srednjoj školi Mardžori Stounmen Daglas, u kojoj su poginuli 17-ogodišnji Oliver, 13 drugih učenika i troje nastavnika. Oliver je ubijen dok je ležao ranjen na podu, a smrtonosni metak mu je prošao kroz ruku koju je podigao dok je ubica pokušavao da uperi svoju poluautomatsku pušku AR-15.
Manuel i Patriša Oliver, Hoakinovi roditelji, kažu da je kampanja zasnovana na ideji da ako neko želi da se zakoni promene, prvi korak je da pozove predstavnike u zakonodavnom telu. Njih dvoje su imigranti iz Venecuele, koji su postali državljani SAD i žele da se zabrani prodaja oružja kao što je puška AR-15.
"Mi dolazimo iz zemlje gde je oružano nasilje problem, ali nikada nećete videti osobu od 19 godina kako ulazi sa puškom AR-15 u školu i puca u ljude. Postoji razlog za oružano nasilje u zemlji trećeg sveta. Nema razloga za oružano nasilje i toliki broj žrtava u Sjedinjenim Državama“, kaže Manuel Oliver.
Posle Hoakinovog ubistva, njegovi roditelji i su osnovali Change the Ref, koja se sponzoriše sa March for Our Lives, grupom koju su kreirali učenici Stounmen Daglasa. Obe organizacije pozivaju mlade ljude na netradicionalne demonstracije poput telefonskih poziva putem veštačke inteligencije ili protesta u kome okupljeni leže kao da su ubijeni u lancu prodavnica koji daje donacije političarima koji podržavaju Nacionalno udruženje vlasnika oružja.
„Kada pokušate po starom, slušate stalno i iznova iste ljude koji vam drže predavanja sa istom statistikom, ništa se ne menja“, rekla je Patriša Oliver.
Da bi napravili snimke, Oliverovi i druge porodice dali su AI kompaniji tonski zapis svojih najmilijih i ona je ponovo napravila njihove glasove, uz podešavanje tona i poruke na osnovu predloga porodice.
Hoakinov AI glas se predstavi, a zatim između ostalog, kaže: „Mnoge učenike i nastavnike na Dan zaljubljenih ubila je osoba koja je imala AR-15, ali vas to ne zanima. Nikada nije. Nikad. Prošlo je šest godina, a ništa niste uradili. Ubijen sam tog dana u Parklendu. Moje telo je uništeno oružjem koje se koristi u ratu. Danas sam se vratio jer su moji roditelji koristili veštačku inteligenciju da ponovo naprave moj glas da te pozovu. I druge žrtve kao što sam ja će te zvati, iznova i iznova, da zahtevaju da nešto uradite. Koliko poziva će vam biti potrebno da se zabrinete? Koliko ćete mrtvih glasova čuti pre nego što konačno čujete?“.
NRA nije odgovarala na telefonske pozive i mejlove u kojima je tražen komentar.
Godine 2020. Oliverovi su koristili veštačku inteligenciju da naprave video snimak Hoakina koji poziva mlade glasače da izaberu kandidate koji podržavaju strože zakone o oružju. Kritičari su ih optužili da su politizovali njegovu smrt kako bi kršili prava vlasnika oružja koji poštuju zakon.
„Stavljaju reči u usta mrtvog deteta. Da mi je moj otac ovo uradio, proganjao bih ga do kraja života“, napisao je jedan na Jutjubu.
Oliverovi se ljute na ideju da ne znaju šta bi Hoakin rekao.
„Znam tačno šta je moj sin mislio. Hoakin je imao dovoljno vremena da napiše svoje misli, svoje principe, svoje ideje, svoj način života, svoje snove, svoje ciljeve. Sve je na društvenim mrežama“, rekao je Manuel.
Među onima koji su uključeni u novu kampanju su i porodice Akilaha Dasilve koji je imao 23 godine, kada je ubijen sa još 3 osobe tokom pucnjave 2018. u restoranu u Tenesiju, i desetogodišnjeg Juzije Garsije, koji je ubijen u masakru 2022. u osnovnoj školi Juvalde u Teksasu. Tu su i roditelji petnaestogodišnjeg Itana Songa, koji je slučajno ubijen, te dvadesetogodišnje žrtve ubistva, kao i porodica čoveka koji je izvršio samoubistvo.
Bret Kros, ujak koji je odgajao Juziju, rekao je da je dečak želeo da bude policajac kako bi pomagao ljudima. U AI poruci, Juzijin glas kaže: „Ja sam učenik četvrtog razreda osnovne škole Rob u Juvaldeu u Teksasu. Bar sam to bio kada je čovek sa AR-15 ušao u moju školu i ubio 18 mojih drugova iz razreda, dva nastavnika i mene.” Njegov glas zatim govori političarima: „Šta će vam biti potrebno da pomognete da ovakvo nasilje prestane?“
Kros je rekao da njegova porodica učestvuje u kampanju da nijedno drugo dete ne prođe kroz ono što se Uziju desilo. "Nijedan roditelj ne bi trebalo da prolazi kroz ovo što se nama desilo".
Song se upucao 2018. u kući svog najboljeg prijatelja u Konektikatu dok su se igrali pištoljem, jednim od nekoliko vatrenih oružja koje otac drugog dečaka nije zaključao. Majk i Kristin Song napravili su poruku sa glasom svog sina i traže federalni zakon koji bi smatrao zločinom nepravilno držanje oružja u kućama u kojima žive deca.
„Pomislili biste da bi slaganje kovčega naše mrtve dece bilo dovoljno da se napravi kulturološka promena u ovoj zemlji, ali nažalost naša poruka zaista pada u uši koje ne čuju“, rekla je Kristin Song.
Drugim porodicama koje su izgubile svoje voljene zbog oružanog nasilja biće omogućeno da dodaju kreirani glas svog voljenog u projekat, koji traje neograničeno.
Oliverovi nisu usamljeni među porodicama Stounmen Daglas u javnom aktivizmu od kada se dogodio masakr. Ali dok se mnogi drugi prvenstveno drže okupljanja, objava na društvenim mrežama i lobiranja, i imali su izvesnog uspeha, Oliverovi, posebno Manuel, direktno upiru prstom u lice protivnika i pozivaju saveznike da budu drski. Oni sebe nazivaju pobunjeničkom stranom pokreta za prevenciju oružanog nasilja.
Govori Manuela Olivera često su grubi. Uhapšen je 2022. godine nakon što se popeo na građevinski kran u blizini Bele kuće, podižući transparent na kome je zahtevao da predsednik Džo Bajden donese oštrije zakone o oružju. Nekoliko meseci kasnije, izbačen je sa događaja u Beloj kući jer je vikao na predsednika.
Budući da je umetnik, naslikao je mural protiv oružja preko puta sedišta NRA u Virdžiniji dok su ga posmatrali kontrademonstranti. On obilazi zemlju sa predstavom o svom sinu i njegovom ubistvu, performansima u kojima zabija rupe u portret Hoakina u prirodnoj veličini, od kojih svaka predstavlja metke koji su ga pogodili.
„Mi nemamo šta da izgubimo, već smo sve izgubili. Za mene je protest normalan. Jedino što nije normalno je to što dozvoljavamo našem društvu da ostavi ljude da poginu," rekao je Manuel Oliver.