Linkovi

Mark Rute u Prištini: NATO ostaje posvećen miru na Zapadnom Balkanu


Mark Rute i Vjosa Osmani na konferenciji za medije u Prištini.
Mark Rute i Vjosa Osmani na konferenciji za medije u Prištini.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute rekao je u Prištini da mir i bezbednost na Zapadnom Balkanu ostaju prioritet alijanse. On je nakon razgovora sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani istakao da NATO ostaje prisutan u tom regionu.

NATO je podržavao mir i bezbednost na Zapadnom Balkanu, sada više od 30 godina zaredom. Posvećenost ostaje i danas, a time rukovodi KFOR koji je najveća i najduža misija pod odličnim vođstvom. Naše trupe neumorno rade na obezbeđivanju sigurnog ambijenta za čitav narod, svih zajednica koje žive na Kosovu“, rekao je Rute.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute posetio Kosovo
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Rute je naveo da je NATO pažljivo prati situaciju na Kosovu i da je spreman da „potpuno podrži odgovor na bilo koje događaje koji ugroze bezbednost“.

"Sigurniji Balkan, Zapadni Balkan, podrazumeva više bezbednosti za čitavu zonu NATO-a. Treba da bude jasno šta imamo pred nama, decenije izgradnje mira ne mogu da se stave po strani. Mi smo u potpunosti spremni da odgovorimo na bilo koje događaje koji su tiču bezbednosti i nadamo se da ćemo imati dublju saradnju između kosovskih institucija i KFOR-a. NATO će nastaviti da igra svoju ulogu u mandatu koji se tiče sigurnosti i bezbednosti i to radimo u bliskoj saradnji sa kosovskom policijom i misijom EU za vladavinu prava, EULEKS-om", kazao je generalni sekretar NATO-a.

Govoreći o stabilnosti regiona, Rute je naglasio da sve strane moraju da biraju diplomatiju umesto nasilja i da će NATO nastaviti da podržava dijalog Beograda i Prištine pod okriljem EU.

"To je jedini način da rešimo nerešena pitanja i da osiguramo stabilnu budućnost i kako bismo unapredili ovaj dijalog obe strane treba da pokažu fleksibilnost i da naprave određene kompromise i da razmišljaju dugoročno. To traži teške odluke, ali moramo da pogledamo širu sliku. Normalizacija, stabilnost za čitav region u korist svih i to je poruka koju ja želim da ističem pred svim stranama sa kojima se sastajem iz regiona", naveo je Rute.

Ovaj zvaničnik je najavio da će se posle susreta sa zvaničnicima u Sarajevu i Prištini sastati i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Mi smo razgovarali putem telefona prošle nedelje, on će me ubrzo posetiti u Briselu, verujem ovog meseca, određujemo datume. Biću veoma direktan i poslaću poruke svim partnerima – samo zajedno možemo doneti dugoročan mir u ovaj region", rekao je Rute.

Predsednica Kosova Osmani poručila je da je NATO „najmoćnija i najuspešnija alijansa koju svet poznaje“ i da Kosovo ostaje jedan od njegovih najodanijih partnera. Naglasila je da 97% građana Kosova veruje u NATO i želi da postane deo alijanse.

Navela je da se Kosovo zahvaljujući podršci NATO-a transformisalo i da je spremno da doprinese regionalnoj i globalnoj sigurnosti.

Naše članstvo u NATO-u nije samo državni interes, već i neophodnost za mir i stabilnost regiona i čitavog evropskog kontinenta. Veoma je bitno da ovaj region nema bezbednosne vakuume, jer kao što je istorija dokazala često ti vakumi su zloupotrebljeni od malignih faktora koje ne intresuje mir i bezbednost, već haos i nestabilnost", kazala je Osmani, ističući da Kosovo želi da produbi partnerstvo sa NATO-om, nastavi sa razvojem Kosovskih bezbednosnih snaga i započne proizvodnju municije i dronova.

Ona je optužila Srbiju za vođenje hibridnog rata protiv Kosova, uz podršku Rusije, tvrdeći da Beograd destabilizuje region i da su napad na sever Kosova, kao i napad na NATO trupe 2023. godine, direktno podržale srpske državne strukture.

Prisustvo NATO-a na Kosovu nije samo garant bezbednosti, već i prepreka svakom pokušaju narušavanja mira i stabilnosti na čemu svi zajedno radimo i žrtvovali smo se“, rekla je Osmani.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute razgovarao je u Prištini i sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem, kao i komandantom KFOR-a, i šefovima Kancelarije EU i OEBS-a na Kosovu.

XS
SM
MD
LG