Specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak sastali su se u utorak sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani.
Dvojica zvaničnika sastali su se u kancelariji EU u Prištini i sa predstavnicima Srpske liste, među kojima su bili Goran Rakić i Igor Simić. Posle sastanka oni nisu davali izjave za medije, javlja dopisnik Glasa Amerike.
Eskobar i Lajčak sastali su se i sa predstavnicima opozicionih stranaka na Kosovu, kao i sa članovima nevladinih organizacija sa severa.
Kako se navodi u saopštenju iz kabineta predsednice Kosova Vjose Osmani, ona je "izrazila svoju punu posvećenost da radi zajedno sa međunarodnim partnerima kako bi na severu zemlje vladali red i zakon i kako bi se očuvao suverenitet Republike Kosovo".
Prema njenim rečima, kažnjavanje kriminalnih grupa i pojedinaca koji su koristili nasilje protiv policije, novinara, pripadnika KFOR-a, Euleksa i građana, jedini je način za održivu i dugoročnu stabilnost, piše u saopštenju.
Osmani je istakla da se novi izbori u opštinama na severu zemlje mogu organizovati u skladu sa sadašnjim ustavnim i zakonskim okvirom i u tom kontekstu je dodala da treba obezbediti demokratsko učešće građana koji žive u ove četiri opštine.
Šta su poruke NVO i kosovske opozicije?
Milica Rakić Andrić iz Nove društvene inicijative rekla je da su Eskobar i Lajčak bili „otvoreni u vezi sa planom rešavanja krize na severu Kosova“.
„Ono što je izneseno prethodnih dana je samo ponovljeno, dakle predlog Evropske unije ali i Sjedinjenih Američkih Država je da se policija povuče iz samih opštinskih zgrada i iz blizina opštinskih zgrada, da gradonačlenici rade iz prostorija koje su na nekim alternativnim lokacijama i da se raspišu novi izbori. U tom smislu nije ništa novo rečeno, i opet su ponovili da rezultati razgovora sa Vladom Kosova nisu bili u potpunosti zadovoljavajući, nisu sve ono što su oni očekivali, ali su naveli da ipak ima određenih pomaka odnosno da postoji određena spremnost Vlade Kosova da raspiše nove izbore“.
Rakić Andrić je navela da su predstavnici srpskog civilnog društva sa severa Kosova Lajčaku i Eskobaru „pokušali da između ostalog objasne da će učešće Srba na novim izborima zahtevati ozbiljan proces pregovora sa sprskim političkim predstavnicima.
“Mi smo samo pokušali da prenesemo visok nivo frustracija i nezadovoljstva koje postoji u zajednici i samo da objasnimo da učešće na izborima će zahtevati jedan ozbiljan proces pregovora sa sprskim političkim predstavnicima i tu prvenstveno kada je u pitanju onaj zahtev koji se odnosi na povlačenje specijalnih jedinica kosovske policije sa severa Kosova, i ne samo iz opština, već i sa kontrolnih punktova i baza koje su izgrađene na ekspropisanom zemljištu. Dakle, to su bile samo neke od poruka. Pokušali smo da kažemo da situacija jeste ozbiljna, da su ljudi jako frustrirani i da učešće na izborima, to jest raspisivanje novih izbora jeste korak ka izlasku iz problema i da ovo mora da podrazumeva i ozbiljne pregovore sa svim političkim vinovnicima, ne samo Srpskom listom, već i drugim partijama koje pretpostavljam da će imati slične zahteve”, rekla je novinarima Milica Rakić Andrić.
Lideri dve najveće opozicione partije Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova Memlji Krasnići i Ljumir Abdidžiku izjavili su posle sastanka sa Eskobarom i Lajčakom da Kosovo ulazi u uznemirujuću i nejasnu situaciju.
„Čuli smo stavove koji su već poznati. Zabrinutost zbog trenutne situacije je velika. Imamo situaciju koja šteti Kosovu i izrazili smo spremnost da u ovoj situaciji odigramo svoju ulogu opozicije. Bićemo u konsultaciji sa međunarodnim partnerima da vidimo koje su odgovarajuće akcije koje treba preduzeti“, rekao je predsednik Demokratske partije Kosova Memlji Krasnići.
„Nikada nismo videli poremećaj ovog nivoa. Ulazimo u uznemirujuću i nejasnu situaciju. U ovoj fazi, Kosovo ostaje da sagleda posledice koje bi mogle doći do njega. Teško prihvatamo takvu situaciju. Ovakva situacija je za nas do sada nezabeležena“, rekao je predsednik Demokratskog saveza Kosova Ljumir Abdidžiku.
Eskobar i Lajčak su u ponedeljak u Prištini do kasno uveče razgovarali sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i preneli mu da traže deeskalaciju na severu Kosova, brzo organizovanje lokalnih izbora na kojima će učestvovati i Srbi, i povratak dijalogu o normalizaciji.
Izaslanik EU je na Tviteru u utorak ujutro objavio zahteve koji su preneti kosovskom premijeru, uz ocenu da su "veoma zabrinuti zbog situacije na severu Kosova".
Premijer Kosova nakon sastanka nije davao izjave, ali je takođe na Tviteru objavio da je na sastanku izrazio "bezrezervnu posvećenost deeskalaciji".
"Prvi koraci su da nasilni ekstremisti i kriminalne organizacije prestanu sa napadima na specijalne snage, i da se osiguraju slobodna i poštena kampanja i izbori", napisao je Kurti.
Miroslav Lajčak je posle sastanka sa Kurtijem ocenio da je "misija tek počela" i da su razgovori bili dugi i teški.
Eskobar i Lajčak su se u Beogradu sastali i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Kako je najavljeno, tom sastanku prisustvovali su i šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre i američki ambasador Kristofer Hil.
Srbi na severu Kosova i u utorak se okupljaju ispred opštinskih zgrada u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, u kojima se i dalje nalaze pripadnici kosovske policije, prenosi RTS.
Protesti traju skoro dve nedelje, otkako su u opštinske zgrade u većinski srpskim sredinama ušli novoizabrani predsednici opština iz Samoopredeljenja i DPK uz asistenciju kosovske policije. Srbi osporavaju legitimitet novoizabranim vlastima, jer je na lokalnim izborima glasalo samo 3,5 odsto - zbog bojkota srpskih stranaka i birača.
Lokalni Srbi traže da se novoizabrani predsednici opština povuku, kao i snage kosovske policije, i da se oslobode Srbi privedeni tokom sukoba sa KFOR-om u Zvečanu 29. maja.