Linkovi

Hiljade bez gasa i grijanja u proruskom moldavskom separatističkom regionu


Zastave Pridnjestrovlja i Rusije na trgu u Tiraspolu, glavnom gradu tog proruskog regiona u Moldaviji, 4. januara 2025. (Foto: Reuters/Vladislav Bachev)
Zastave Pridnjestrovlja i Rusije na trgu u Tiraspolu, glavnom gradu tog proruskog regiona u Moldaviji, 4. januara 2025. (Foto: Reuters/Vladislav Bachev)

Više od 51.000 domaćinstava ostalo je bez gasa, a 1.500 stambenih zgrada nije imalo zimsko grijanje u proruskoj separatističkoj enklavi u Moldaviji, Pridnjestrovlju, saopštile su vlasti u ponedjeljak, dok se Moldavija i Rusija međusobno optužuju za eskalaciju energetske krize.

Pridnjestrovlje, otcijepljeni region u kojem ljudi uglavnom govore ruski, smješten je duž ukrajinske granice i decenijama je dobijao gas preko te zemlje, koristeći ga za proizvodnju električne energije. Energija je prodavana ostatku Moldavije, osiguravajući 80 odsto struje u toj zemlji.

Međutim, od početka 2025. godine, dotok gasa je prekinut, kao što je slučaj i sa isporukama Centralnoj i Istočnoj Evropi, nakon što je Kijev odbio da produži ugovor o tranzitu koji je funkcionisao tokom skoro tri godine rata između Rusije i Ukrajine.

Vlada Pridnjestrovlja je na Telegramu saopštila da su ukupno 122 naselja izgubila snabdijevanje gasom od ponedjeljka ujutro, a samo male količine se isporučuju u neke stanove radi kuvanja. Vlasti su naredile školama da se ne otvaraju nakon zimskog raspusta, a najmanje 130 škola i 147 vrtića ostali su bez grijanja.

"Ne postoji nijedna osoba u Pridnjestrovlju koja je kriva za ovu situaciju - sve je to spoljni faktor", izjavio je predsjednik administracije tog regiona Vadim Krasnoselski.

Gas preko Ukrajine dugo je bio glavni način na koji je Rusija podržavala separatistički region, koji se odvojio od kontrole vlade Moldavije u kratkom ratu 1992. godine. U njemu još ima 1.500 ruskih vojnika.

Moldavija je u ponedjeljak pozvala na razgovor ruskog diplomatu i optužila Moskvu da je lažno okrivljuje za krizu u Pridnjestrovlju, navodeći da ruske vlasti zapravo potpiruju probleme i da podrivaju moldavsku vladu prije ovogodišnjih parlamentarnih izbora.

U Moldaviji, koja ima proevropsku vladu i teži članstvu u Evropskoj uniji, smjenjivale su se prozapadne i proruske vlade otkako je stekla nezavisnost tokom raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Moldavski premijer Dorin Rečak rekao je na brifingu za novinare da su u ponedjeljak počeli i prekidi u vodosnabdijevanju u Pridnjestrovlju.

"Smisao svega je da Rusija stvara nestabilnost u regionu, ali i - veoma važno - da utiče na rezultate parlamentarnih izbora u Moldaviji... Oni žele da dobiju prorusku vladu", rekao je Rečak.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da zabrinuto prati pogoršanje situacije u Pridnjestrovlju i optužilo Moldaviju i Zapad da vještački stvaraju krizu i lažno optužuju Moskvu za nju.

Otkako je ruski gas zaustavljen od početka januara, Moldavija je svoje potrebe za električnom energijom zadovoljila uvozom oko 60% svojih energetskih potreba iz susjedne Rumunije. Moldavske vlasti navode da su ponudile pomoć separatistima, ali da je ponuda odbijena.

Krasnoselski je informacije o takvoj ponudi pomoći nazvao lažima i rekao da je cilj Moldavije "gušenje" enklave.

"Nije bilo ponuda za pomoć od Moldavije ili drugih država", rekao je on, pozivajući stanovnike da koriste drva za ogrijev.

Vlasti u regionu saopštile su kasno u ponedjeljak da će režim stalnih isključenja struje biti udvostručen u utorak – da će se događati dva puta dnevno u periodu od po četiri sata.

Moldavska vlada za energetsku krizu okrivljuje ruskog giganta za izvoz gasa Gazprom, za kojeg je navela da je odbio da isporuči ugovoreni gas Moldaviji alternativnim putem.

Gazprom je saopštio da će obustaviti izvoz u Moldaviju 1. januara zbog neplaćenih moldavskih dugova prema Moskvi u ukupnom iznosu od 709 miliona dolara. Moldavija to osporava i navodi da je riječ o 8,6 miliona dolara.

XS
SM
MD
LG