Stranka koja se zalaže za postepeni put do nezavisnosti Grenlanda od Danske odnijela je neočekivanu pobjedu na parlamentarnim izborima, održanim u sjenci želje američkog predsjednika Donalda Trampa da preuzme kontrolu nad ostrvom.
Partija Demokratit desnog centra, koja je osvojila najviše glasova, odbacivala je Trampovu retoriku i poručivala da će o stanovnici Grenlanda odlučivati o budućnosti strateški važne teritorije na kojoj su velike rezerve rijetkih zemnih minerala od kojih se pravi sve - od mobilnih telefona do tehnologije obnovljive energije.
Na tom arktičkom ostrvu se takođe nalazi američka vazduhoplovna baza, a smješteno je i na strateškim vazdušnim i pomorskim rutama u Atlanskom okeanu.
Rezultat bi trebalo da pošalje jasnu poruku Trampu da Grenland nije na prodaju, poručio je lider partije Demokratit Jens-Frederik Nilsen za Skaj njuz.
"Ne želimo da budemo Amerikanci. Ne, ne želimo da budemo Danci. Želimo da budemo Grenlanđani. I želimo našu nezavisnost u budućnosti. I želimo sami da gradimo svoju zemlju", naglasio je Nilsen.
Tramp je otvoreno govorio o svojoj želi da kontroliše Grenland. U obraćanju na zajedničkoj sjednici oba doma Kongresa prošle nedelje rekao je da misli da će Amerika to ostvariti "na ovaj ili onaj način".
Korak ka nezavisnosti od Danske
Na izborima se nije glasalo o nezavisnosti od Danske, ali je to pitanje bilo na umu svih birača. Danska je prije 300 godina kolonizovala Grenland i još kontroliše spoljnu i odbrambenu politiku ostrva.
Teritorija sa 56.000 stanovnika je na putu ka nezavisnosti još od 2009. godine, i 31 član parlamenta će sada oblikovati budućnost Grenlanda, dok budu raspravljali da li je došlo vrijeme da se proglasi nezavisnost.
Četiri od pet glavnih stranaka koje su učestvovale na izborima zalagale su se za nezavisnosti, ali nisu bile saglasne kada i kako.
Stranka Nalerak, koja je završila na drugom mjestu, najveći je zagovornik nezavinosti dok je Demokratit za umjereniji tempo promjena.
"Koji će pristup nezavisnosti pobijediti zavisiće na kraju od toga da li će Demokratit odlučiti da formira koalicionu vladu, i sa kojom strankom", smatra Dvejn Menezes, izvršni direktor organizacije "Inicijativa za polarno istraživanje i politiku".
Iznenađujuća pobjeda
Partija Demokratit osvojila je gotovo 30 odsto glasova, u poređenju sa samo 9 procenata na izborima prije četiri godine, prema podacima lokalne KNR TV, dok je Nalerak bio drugi sa gotovo 25 procenata, što je takođe rast u odnosu na blizu 12 odsto 2021.
Neočekivana pobjeda Demokratita nad strankama koje su godinama imale vlast na ostrvu pokazuje da mnoge na Grenlandu interesuju unutrašnja pitanja kao što su zdravstvena zaštita i obrazovanje, u istoj mjeri kao i geopolitika.
Usponom svoje stranke bio je iznenađen i sam lider Nilsen. Rekao da je stanovnici Grenlanda moraju da se drže zajedno u u trenutku kada "postoji veliki interes spolja", prenijela je KNR TV.
Danski TV kanal DR prenio je da je Nilsen rekao da će njegova stranka stupiti u kontakt sa svim drugim partijama, da bi se pregovaralo o budućem političkom smjeru Grenlanda.
Reakcija Danske
Danski ministar odbrane Troels Lund Pulsen čestitao je partiji Demokratit i poručio da će buduća vlada Grenlanda vjerovatno morati da se "suoči sa ogromnim pritiskom američkog predsjednika Donalda Trampa", prenosi DR.
Dodao je da je budućnost Grenlanda zasnovana na onome što žele narod i vlada ostrva.
Danska premijerka Mete Frederiksen je izbore nazvala "radosnim danom i proslavom demokratije", prema saopštenju koje je objavljeno u srijedu.
Čestitala je Demokratitu i naglasila da će danska vlada čekati rezultate pregovora o koaliciji.
Vanredni izbori
Premijer Grenlanda Mute Egede u februaru je sazvao vanredne izbore, uz poruku da je neophodno da zemlja bude ujedinjena tokom "ozbiljnih vremena" kakva ostrvo nikada nije iskusilo.
Egede se u srijedu, nakon objavljivanja rezulata, na Fejsbuku zahvalio biračima što su izašli na izbore i rekao da su stranke spremne da se okrenu pregovorima za formiranje vlade.
Njegova stranka Inuit Atakatigit, ili Ujedinjeni Inuit, osvojila je 21 odsto glasova. To je značajan pad u odnosu na prethodne izbore kada je imala 36 odsto glasova, prenosi KNR TV.
Očekivalo se da će Inuit Atakatigit da pobijedi, a da na drugom mjestu bude Siumit. Te dvije stranke dominirale su politikom Grenlanda proteklih godina.
Siumit je bio četvrti sa 14 procenata glasova.