Linkovi

Nastavljeni protesti u Srbiji: Građani na ulicama od severa do juga zemlje


Studenti više fakulteta u Beogradu blokiraju raskrsnicu ulica Ruzveltove i Bulevara kralja Aleksandra, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Beogradu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)
Studenti više fakulteta u Beogradu blokiraju raskrsnicu ulica Ruzveltove i Bulevara kralja Aleksandra, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Beogradu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)

Tradicionalna akcija petnaestominutnog odavanja počasti nastradalima u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu održana je i danas na brojnim lokacijama u gradovima širom Srbije. Nastavljeni su i protesti, šetnje i performansi, a najavljene su i nove akcije koje će prethoditi velikom protestu koji će u organizaciji studenata u blokadi biti održan 1. marta u Nišu.

Građani i studenti koji traže odgovornost za tragediju u kojoj je 1. novembra prošle godine život izgubilo petnaestoro ljudi svoje nezadovoljstvo demonstrirali su na ulicama gradova od severa do juga zemlje.

Studenti iz Subotice započeli su simboličnu šetnju pod nazivom “Studentskim koracima kroz ravnicu” do Bajmoka. Očekuje se da će u to mesto stići oko 17 časova, a proći će kroz naselja Mala Bosna, Tavankut i Mišićevo.

A studenti Tehničkog fakulteta "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu krenuće u četvrtak u trodnevni protestni marš dug 100 kilometara do Vršca, kako bi podržali svoje kolege na skupu "Iz Banata iz inata", koji će biti organizovan u nedelju od 12:30 do 18 časova.

"Potraga za rektorom"

U Novom Sadu, na poziv neformalne mreže "Slobodan univerzitet", deo akademske zajednice, studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju okupili su se na platou ispred Rektorata Univerziteta u tom gradu i zajedno krenuli u protestnu akciju "potrage za rektorom" Dejanom Madićem. Za njegovo razrešenje ranije je glasalo 14 novosadskih fakulteta i sva tri instituta.

Tom akcijom, kako kažu, žele da ukažu "na krizu u funkcionisanju Univerziteta i pozovu rektora Madića da odmah zakaže sednicu Senata".

"Iako su sve članice Univerziteta u Novom Sadu izglasale nepoverenje rektoru Dejanu Madiću, on i dalje odbija da zakaže sednicu Senata i, štiteći svoju poziciju, dovodi u pitanje ugovore, odbrane doktorskih disertacija, međunarodne naučne projekte i u celini funkcionisanje Univerziteta", naveli su iz "Slobodnog univerziteta".

Okupljeni su Madića najpre tražili u zgradi Rektorata, nakon čega je duga kolona otišla do njegovog matičnog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja. Potom su se zaputili do zgrade Skupštine Vojvodine, koja je i osnivač novosadskog Univerziteta.

Rektor Madić u toj akciji „nije pronađen“, ali je dan ranije saopštio da "svi znaju gde je" i "da nema potrebe da ga traže".

"Možda to niste želeli, ali meni pomenuto liči na atmosferu linča, što ne priliči akademskoj zajednici. Povodom pomenutog sam izvestio odgovarajuće organe", naveo je Madić.

"Budući da je zgrada Rektorata pod blokadom i da je rektor onemogućen da fizički bude prisutan, ali i da je rektor sve vreme prisutan uz elektronske i druge odgovarajuće prigodne načine, te su svi potrebni dokumenti blagovremeno potpisani i isporučeni osobama i organizacijama iz zemlje i inostranstva", piše u Madićevom saopštenju.

Grupa studenata je 12. decembra blokirala Rektorat, dan nakon što je jedan broj zaposlenih na Univerzitetu zatražio ostavku Madića. U međuvremenu je u Rektoratu, pored portreta bivših rektora novosadskog Univerziteta, postavljen Madićev portret na kojem je prikazan sa krvavim rukama.

U pozadini se vidi logo vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), a autori portreta su studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Madić je široj javnosti postao poznat u aprilu 2024. godine, kada je podržao grupu nepoznatih mladića koji su optužili profesora Filozofskog fakulteta Dinka Gruhonjića da "širi govor mržnje".

Zvižduci u SPENS-u

Nešto dalje, u Sportsko-poslovnom centru Vojvodina (SPENS), tokom prepodneva okupio se veći broj roditelja i prosvetnih radnika.

Na tom mestu održavao se sastanak direktora novosadskih osnovnih i srednjih škola, a prema nezvaničnim informacijama, jedna od tema sastanka je bilo i smanjenje plata, odnosno neisplaćivanje zarada prosvetnim radnicima koji su u obustavi rada.

Roditelji i prosvetni radnici su lupali na vrata amfiteatra uz povike "Izlazite napolje", nakon čega je tu postavljeno obezbeđenje. Posle sat vremena, direktori su počeli da izlaze iz amfiteatra, a njih su okupljeni ispratili zvižducima.

Na ulicama su i novosadski srednjoškolci, koji su u sredu ujutru krenuli u petnaest kilometara dugu šetnju do Poljoprivredne škole u Futogu, kako bi pružili podršku đacima te škole.

„Želimo da učenicima Poljoprivredne škole pokažemo da nisu sami, da ih ohrabrimo u suprostavljanju školskoj upravi, uprkos svim pretnjama od strane iste, da bi ušli u blokadu“, naveli su novosadski srednjoškolci u pozivu na protestnu šetnju.

Nastavljene blokade i u Beogradu

U glavnom gradu, studenti Elektrotehničkog, Pravnog, Arhitektonskog, Mašinskog, Građevinskog i Tehnološko-metalurškog fakulteta blokirali su raskrsnicu Ruzveltove ulice i Bulevara kralja Aleksandra, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Blokada je protekla bez incidenata, a o bezbednosti učesnika starali su se pripadnici Policijske uprave Beograd i saobraćajna policija.

Veliki broj roditelja, đaka i drugih građana blokirao je Ulicu cara Dušana ispred Prve beogradske gimnazije.

Studenti Elektrotehničkog više fakulteta u Beogradu blokiraju raskrsnicu ulica Ruzveltove i Bulevara kralja Aleksandra, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Beogradu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)
Studenti Elektrotehničkog više fakulteta u Beogradu blokiraju raskrsnicu ulica Ruzveltove i Bulevara kralja Aleksandra, odajući počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Beogradu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)

Na dve lokacije bio je blokiran i Zemun - na Avijatičarskom trgu i raskrsnici ulica Tvorničke, 22. oktobra, Vrtlarske i Nikolaja Ostrovskog.

Studenti, građani i učenici srednjih i osnovnih škola u toj beogradskoj opštini potom su otišli do Zemunske gimnazije kako bi pružili podršku njenim učenicima i profesorima.

Dan ranije je u Beogradu održana i velika protesta šetnja „Ustala je Ustanička“, na poziv građana iz Šumica, Konjarnika, Denkove bašte, Lekinig brda, Dušanovca… a za sutra su najavili protestnu šetnju pod nazivom „Sretnimo se kod Vuka“.

U utorak uveče je blokiran i Kulturni centar Beograda (KCB), nakon protesta „0,67%“ kog je ispred Ministarstva kulture prethodno održala neformalna inicijativa Kultura u blokadi.

Ipak, kolektiv KCB je u sredu saopštio da su netačni navodi te neformalne organizacije da su zaposleni KCB stupili u generalni štrajk i da su učestvovali u dogovoru i organizaciji blokade rada te institucije.

"Kolektiv KCB istupio je u javnost sa nedvosmislenom podrškom studentskim zahtevima i na taj način izrazio solidarnost i podršku naporima da se uslovi za život i rad u našem društvu poboljšaju. I pored ove činjenice, netačni su navodi u saopštenju neformalne organizacije 'Kultura u blokadi' da su zaposleni KCB stupili u generalni štrajk i da su učestvovali u dogovoru i organizaciji blokade rada ove institucije", naveo je u saopštenju koletiv KCB, dodajući da ta institucija ima otvoren prostor za diskusiju i da će on ostati otvoren za dalje dogovore.

Studenti, đaci i građani blokiraju raskrsnicu u Zemunu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)
Studenti, đaci i građani blokiraju raskrsnicu u Zemunu, 19. februara 2025. (Foto: FoNet)

Akcije 15-minutne tišine održane su danas i u Čačku, Nišu, Paraćinu, Novom Pazaru, Šapcu i drugim mestima u Srbiji, a okupljeni su na njima nosili transparente „Na slovo S – Srbija, sloboda, studenti“, „Ne gasite tonove budućnosti“, „Škola nije igračka političara“, „Korupcija ubija“ i druge.

Poštu nastradalima u Novom Sadu petnaestominutnom tišinom ispred Valjevske gimnazije u 11.52 odali su gimnazijalci, profesori i građani Valjeva.

„Marš pomirenja" Valjevaca i Šapčana održaće se u nedelju, 23. februara, sa sretanjem u Koceljevi u 17:00 časova, objavili su organizatori.

"Studenti su nam dali zadatak, i mi ga ispunjavamo", geslo je marša.

Burno u Kraljevu

Burno je tokom dana bilo i u skupštini opštine Kraljevo, gde opozicioni poslanici zahtevaju da gradonačelnik tog grada Predrag Terzić podnese ostavku zbog, kako navode, targetiranja studenata i srmanih i uvredljivih objava na službenom nalogu na društvenim mrežama.

Terzić, inače član vladajuće SNS, prvi je krajem januara na svom instagram profilu postavio sliku sa simbolom crvene ruke sa ispruženim srednjim prstom.

"Što se tiče njihovih pobuna, crvenih šaka i obojenih revolucija, poruka srpskog naroda im je sledeća…", napisao je Terzić na Instagramu 20. januara.

„Budući da nedeljama gradonačelnik Kraljeva sa svojih zvaničnih naloga na društvenim mrežama skarednim objavama otvoreno vređa građane, smatramo da ne zaslužuje da prisustvuje današnjem zasedanju Skupštine grada“, naveo je opozicioni Lokalni front u objavama na društvenim mrežama.

Sednica skupštine opštine Kraljeva prekinuta je nakon incidenta, a rad sednice Skupštine je blokiran.

A u Nišu, u kom će 1. marta biti održan veliki protest predvođen studentima, najavljeno je da će opština Medijana taj dan proglasiti Danom studenata i predati im ključeve na korišćenje prostorija.

„Uzimajući u obzir da su studenti iz cele Srbije najavili svoje okupljanje u Nišu za 1.3.2025. koje će se upravo desiti na teritoriji jedine slobodne opštine u Srbiji, Medijane, opština Medijana proglasiće 1.3.2025. za Dan studenata na Medijani. Niš je uvek znao i umeo da dočeka goste koji dolaze u naš grad. Tako će biti i ovog puta“, naveo je na svom fejsbuk profilu Dragan Milić, predsednik Pokreta za decentralizaciju Srbije (PODES).

Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, nastavljeni su posle protesta studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu. Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi teško povređeno.

Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u nedelju, 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.

Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.

Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.

U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.

Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.

Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.

XS
SM
MD
LG