Sve više kolona studenata se kreće prema Kragujevcu, gde u subotu 15. februara treba da bude održan veliki protest „Sretnimo se na Sretenje“. Studenti iz Novog Sada i Beograda, koji su u sredu uveče stigli do Aranđelovca, gde ih je uz vatromet dočekao veliki broj građana nastavili su jutros put ka Kragujevcu.
Tokom celog prethodnog dana ovu grupu studenata pratila je sitna kiša, koja se prilikom ulaska u Aranđelovac pretvorila u ledenu kišu.
Oni danas imaju plan da pređu oko 30 kilometara i preko Topole stignu do sela Čumići nadomak Kragujevca, gde će provesti narednu noć i nastaviti put u petak.
Studenti koji su pre dva dana krenuli iz Niša, stigli su sinoć u Ćićevac, gde su ih građani dočekali sa transparentnom „Dođoše i Nišlije“. Prethodno, oni su uz povike građana „Ustanak, ustanak!“ dočekani u Orašcu, mestu u kome je 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak. I oni su jutros po hladnom i vetrovitom vremenu nastavili ka Kragujevcu, a plan im je da do kraja dana stignu u Jagodinu gde će prenoćiti.
Grupa biciklista koja je juče krenula iz Novog Sada za Kragujevac, nakon prespavane noći u Beogradu, takođe je nastavila put.
A od jutros je put Kragujevca krenula i grupa studenata iz Kraljeva – u pitanju su studenti iz ovog grada, pojačani kolegama iz Novog Pazara i Gornjeg Milanovca. Njihov cilj su Mrčajevci, gde treba da im se priključe i studenti iz Čačka i Užica, a onda cela grupa nastavlja zajedno do Knića. Njihov plan je da tu prenoće i u petak nastave zajedno ka Kragujevcu.
Kao i prethodnih dana građani dočekuju studente uz puno emocija, pa i suza, a svuda su spremni i punktovi sa hranom, pićem i toplom garderobom.
S obzirom da je veliki broj studenata dobio žuljeve od hodanja, u mnogim mestima ih dočekuju i medicinske ekipe koje pokušavaju da im zaleče rane i pomognu im da nastave put ka Kragujevcu.
A u sredu uveče grupa beogradskih studenata je upala u zgradu Studentskog kulturnog centra (SKC) – oni su nakon toga na plenumu proglasili blokadu i sada se u SKC može ući samo sa studentskim indeksom.
Sa imejl adrese „SKC u blokadi“ studenti su se obratili svojim kolegama i građanima ocenom da su studentski kulturni centri otuđeni od univerziteta, i da postoje brojne neregularnosti u radu Upravnog odbora:
„Pozivamo građane da se okupe ispred zgrade SKC-a, kako bi nam pružili podršku. Potrebna nam je pomoć spolja, kako bismo držali zgradu i zaštitili se od svih potencijalnih pretnji. Takođe, značile bi nam i donacije – vreće za spavanje, ćebad, podloge, hrana, grejalice, lampe, produžni kablovi… Za sada samo studenti mogu da uđu u zgradu SKC-a, ali nadamo se da ćemo uskoro biti u mogućnosti da otvorimo vrata svima“, istakli su u saopštenju i naglasili da studentski kulturno centri ne rade u korist studenata i profesora:
„SKC koji je nekada bio srce beogradskog kulturnog života sada se izdaje privatnim kompanijama i pitanje je vremena kada će u potpunosti nestati“, ukazano je u saopštenju.
Takođe, danas je protest održala i grupa zaposlenih u RTS-u. Na Svetski dan radija, zajedno sa studentima i građanima blokirali su Svetogorsku ulicu i petnaestominutnom tišinom odali počast stradalima u urušavanju nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.
Održan je i novi protestni skup u organizaciji neformalne mreže "PULS beogradskih osnovnih škola", na kojem su ponovljeni zahtevi Ministarstvu prosvete. Završen je oko 12:30 časova pozivom na sutrašnji skup podrške Osnovoj školi “Dragan Lukić” na Bežanijskoj kosi zbog nastavka pritisaka na prosvetne radnike.
A nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će se građani bliski SNS-u u subotu, na državni praznik Sretenje okupiti u Sremskoj Mitrovici, gde između ostalog treba da dube usvojena i narodna deklaracija o Vojvodini u Srbiji, sinoć su se oglasili i studenti i građani iz ovog grada.
A kragujevački studenti su objavili program sretenjskog skupa, u subotu, 15. februara na Lepeničkom bulevaru. Prema planu program protesta „Sretnimo se na Sretenje“ treba da počne u 9 sati ujutru i trajaće sve do ponoći, to jest do 00,07 časova 16. februara, kada treba da bude okončna petnaestočasovna blokada.
Inače, studenti iz cele Srbije duže od dva meseca blokira više od 60 državnih fakulteta na pet univerziteta tražeći ispunjenje svoja četiri zahteva. Njihovi protesti doveli su do masovnih protesta stotina hiljada građana koji su im se pridružili na ulicama više od 200 gradova i mesta širom zemlje.
Sa druge strane, vlada Srbije koja je u ostavci tvrdi da su do sada ispunjeni svi zahtevi studenata.
Vlada Srbije uputila je pismo ambasadama u zemljama članicama Evropske unije u kojem se navodi da je Vlada priznala da su studentski zahtevi opravdani, dobro utemeljeni i važni i da uverava da su borba protiv korupcije, održavanje vladavine prava i jačanje institucija ključni principi kojima ostaju u potpunosti posvećeni i da su zahtevi studenata i građana prepoznati i odgovoreno je na njih.