Propalestinski protesti koji u Sjedinjenim Državava proširili su se u sredu na više univerzitetskih kampusa, što je dovelo do reakcije Majka Džonsona, predsedavajućeg Predstavničkog doma koji je u sredu posetio Kolumbiju u Njujorku i rekao da će “ako se demonstracije ne obuzdaju ubrzo biti prikladan trenutak za Nacionalnu gardu”.
Demonstracije su u sredu organizovane na Univerzitetu Južne Kalifornije i u Teksasu, gde je došlo do sukoba između studenata i policije u opremi za razbijanje nereda, a privedeno je više od 20 ljudi.
Pokret je počeo na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, gde je prošle nedelje uhapšeno na desetine nakon što su univerzitetske vlasti, posle više upozorenja i navoda da se krši pravilnik te institucije, pozvale policiju da interveniše. Jevrejski studenti su u više kampusa optužili demonstrante za pretnje nasiljem, antisemitizam i podršku Hamasu, organizaciji koju SAD, EU i Velika Britanija smatraju za terorističku. Demonstranti negiraju ove optužbe.
Ali pro-izraelske pristalice i drugi koji su zabrinuti za bezbednost kampusa, ukazivali su na antisemitske incidente i tvrdili da se u kampusima podstiču zastrašivanje i govor mržnje.
Džonson je rekao novinarima u kampusu Kolumbije da namerava da zahteva od američkog predsednika Džoa Bajdena da „preduzme akciju“ i upozorio da demonstracije „stavljaju mete na leđa jevrejskih studenata u Sjedinjenim Državama“.
Portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer rekla je da Bajden podržava slobodu govora. “Predsednik veruje da su sloboda govora, debata i nediskriminacija na fakultetima važni“, rekla je ona novinarima.
Najnoviji sukob na Bliskom istoku počeo je 7. oktobra napadom Hamasa na Izrael u kojem je ubijeno 1.200, a oteto 253 ljudi. Izrael je odgovorio ofanizivom na Gazu u kojoj je do sada ubijeno više od 34.000 ljudi, prema podacima lokalanog ministarstva zdravlja kojim upravlja Hamas.
Studenti demonstranti tvrde da se solidarišu sa Palestincima i traže od uprava univerziteta da prekinu sve veze sa kompanijama koje su povezane sa Izraelom.
Tokom govora u Kampusu, koji je publika više puta prekidala, Džonson je pozvao predsednicu univerziteta da podnese ostavku.
„Jednostavno ne možemo dozvoliti da ova vrsta mržnje i antisemitizma cveta u našim kampusima, i to mora biti zaustavljeno. Oni koji vrše ovo nasilje treba da budu uhapšeni. Danas sam ovde i pridružujem se svojim kolegama i pozivam predsednicu Šafik da podnese ostavku ako ne može odmah da uvede red u ovaj haos“, rekao je Džonson.
Kada su Džonson i republikanski članovi Kongresa prišli da počnu da govore, začuli su se glasni zvižduci.
Tokom govora je bilo dobacivanja iz mase i uvreda na račun Džonsona, na šta je on odgovorio: „Uživajte u slobodi govora”.
Džonsonova poseta Kolumbiji usledila je u trenutku kada su vlasti rasporedile policiju u opremi za nerede na Univerzitetu Teksasa u Ostinu, gde su stotine demonstranata organizovale bučnu šetnju, uzvikujući „Dole okupacija“.
Policija je saopštila da je uhapsila više od 20 ljudi, a guverner države Greg Abot je pozvao na brzo kažnjavanje.
„Ovim demonstrantima je mesto u zatvoru“, napisao je on na društvenim mrežama. „Studenti koji se pridružuju mržnjom punim antisemitskih protesta na bilo kom javnom koledžu ili univerzitetu u Teksasu treba da budu isključeni”.
Policija je bila na licu mesta u Los Anđelesu nakon što je stotine studenata započelo ono što su nazvali okupacijom u kampusu Univerziteta Južne Kalifornije.
Studenti su uzvikivali „Oslobodite Palestinu“ kao i kontroverzni slogan „Od reke do mora, Palestina će biti slobodna“, što neki tumače kao poziv na uništenje države Izrael koja se nalazi između reke Jordan i Sredozemnog mora.
„Svi mi samo pokušavamo da se zalažemo za našu braću i sestre u Palestini koji trenutno nemaju pravo glasa“, rekla je studentkinja biologije Jasin El-Magarbel za AFP.
Univerzitet je saopštio da zatvara kampus za spoljne posetioce, iako će se nastava i druge aktivnosti nastaviti. Studenti su takođe pokrenuli proteste u školama uključujući Jejl, MIT, UC Berkli, Univerzitet Mičigen, Braun i Harvard.
Televizija NBC je izvestila da se FBI koordiniše sa univerzitetima oko antisemitskih pretnji i mogućeg nasilja u vezi sa tekućim talasom protesta.