Studenti i građani i danas su širom Srbije u akciji 15 minuta tišine za stradale na Železničkoj stanici u Novom Sadu održali niz blokada i protesta – u Beogradu su studenti Poljoprivrednog fakulteta zajedno sa učenicima Visoke zdravstvene škole i Zemunske gimnazije blokirali Pupinov most na jedan sat.
Na početku Pupinovog mosta postavljeno je 15 metalnih stolica, sa po jednom ružom i sa imenima poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Studenti i građani duvaju u pištaljke i trube, a skup obezbeđuje policija. Blokada je trajala do 13 časova.
Kao i prethodnih dana, i danas su zaposleni u Kliničko-bolničkom centru "Zemun" blokirali Vrtlarsku ulicu u Beogradu, odajući u 15-minutnoj tišini počast nastradalima u Novom Sadu 1. novembra. Među okupljenima bili su lekari, medicinske sestre i tehničari, vozači saniteta i nemedicinsko osoblje.
U vreme održavanja tišine u znak solidarnosti sa poginulima na Železničkoj stanici u Novom Sadu bio je blokiran i most u Brankovoj ulici i kružni tok kod Ušća.
U Nišu je za danas pripremljena velika šetnja „Kroz (ne)vreme“ i performans studenata – veliki broj građana Niša okupio se u centru grada, odakle su, nakon odavanja 15 minuta počasti poginulima u Novom Sadu, krenuli u dugu šetnju kroz grad.
Kolonu je predvodio transparent „Došlo je na naplatu“, kojim niški studenti najavljuju za nedelju višesatnu blokadu naplatne stanice Niš-sever na autoputu.
Šetnja studenata i građana je išla od zgrade suda, prema Medicinskom fakultetu do Tržnog centra „Delta“, gde će biti izveden ep o zahtevima studenata. Nakon toga, okupljeni se vraćaju u centar gde će još jednom izvesti ep o studentskim zahtevima.
Skup se završava ispred Gradske kuće jer građani traže političku odgovornost zbog izbacivanja dve profesorke Filozofskog fakulteta sa Departmana za istoriju – prof. dr Irene Ljubomirović i vanredne profesorke prof. dr Jasmine Šaranac Stamenković iz Organizacionog odbora sa skupa „Niš i Vizantija“. Nakon pritiska javnosti one su vraćene u organizaciju međunarodnog skupa, dok u Odboru više nema gradske većnice za kulturu Ivane Cvetković.
U centru pažnje danas je bio i Bogatić, gde se veliki broj poljoprivrednika, uz podršku studenata i građana okupio na centralnom gradskom trgu sa idejom da spreče održavanje održavanje javne rasprave o prostornom planu, to jest o kopanju litijuma i bora u toj oblasti.
U jednom trenutku su razbijeni prozori na ulaznim vratima i deo okupljenih je uspeo da uđe u zgradu opštine i probije do sale gde je trebalo da bude održana rasprava o litijumu. Nakon toga, čelnici opštine Bogatić su prekinuli sednicu i napustili salu, u kojoj su ostali protivnici rudarenja litijuma koji su pravili buku duvanjem u trube i vuvuzele.
Nakon toga i oni su polako napustili opštinsku salu uz poruku da je ovo danas bilo „samo pokazna vežba“ koja će se desiti i u vladi Srbije u Beogradu i Loznici ukoliko se i dalje bude insistiralo na kopanju litijuma u Srbiji. Oni su nastavili protest ispred zgrade opštine u Bogatiću, gde su se okupljenima obraćali brojni govornici, a zatim su okupljeni krenuli u protesnu šetnju kroz grad.
Nakon što advokati u Srbiji započeli jednomesečni štrajk od 3. februara do 4. marta, oglasio se Viši sud u Beogradu koji je utvrdio minimum procesa rada.
U petak se oglasio Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) ocenom da je rešenje Višeg suda nezakonito jer ga je doneo nenadležan sud, kao i da će i protiv navedenog rešenja biti izjavljena žalba.
Kako ističe AKS time se obmanjuje javnost i skreće pažnja sa jedinstvenog stava advokature o razlozima za obustavu rada – od podrške studentima i pridruživanja njihovim zahtevima, do problema sa ugrožavanjem samostalnosti i nezavisnosti advokature.
Prema najavama iz Novog Sada, tamo će u subotu, biti održana šetnja roditeljske solidarnosti osnovnih škola. Iza ove akcije stoje novosadski roditelji i prosvetari iz svih osnovnih škola, a pozvani su i studenti i građani.
Plan je da se krene iz četiri pravca: Veternika, iz Sremske Kamenice, kao i iz dva pravca u gradu, gde bi se usput okupljali roditelji škola na putu do Futoške pijace. Tamo će u 11:52 biti odata počast žrtvama nesreće na Železničkoj stanici, a zatim se ide do Gradske uprave za obrazovanje.
Studenti koji blokiraju fakultete u Kragujevcu najavljuju da će oni će na Sretenje, 15. februara od devet časova ujutru započeti blokadu "Sretnimo se na Sretenje" na Lepeničkom bulevaru. Kako najavljuju organizatori blokade – ona će trajati 15 časova – do 16. februara u 00:07, uz mogućnost da na građanskom plenumu bude izglasan produžetak blokade.
"Ovo Sretenje će biti jedno od značajnijih u istoriji. Pridružite nam se u ispisivanju iste", poručuju kragujevački studenti u objavi na Instagramu.
Deo studenata u Srbiji duže od dva meseca blokira više od 60 državnih fakulteta na pet univerziteta tražeći ispunjenje četiri zahteva. Njihovi protesti doveli su do masovnih protesta stotina hiljada građana koji su im se pridružili na ulicama više od 200 gradova i mesta širom zemlje.
Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji glavne železničke stanice u Novom Sadu, hitno procesuiranje civila koji su ih tukli na protestima, povlačenje prijava protiv uhapšenih na demonstracijama zbog te pogibije, kao i 20 odsto više sredstava za troškove fakulteta.
Vlast tvrdi da je ispunila zahteve. Studenti u blokadi to negiraju i nastavljaju proteste.