Linkovi

Vučićeva dilema - nova vlada ili novi izbori; Marinković ocenjuje da pretnja izborima nije realna


Obraćanje javnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića (Foto: FoNet/Milica Vučković)
Obraćanje javnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića (Foto: FoNet/Milica Vučković)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će u narednih deset dana doneti odluku da li će se u Srbiji ići na prevremene izbore ili na sastavljanje nove vlade sa novim mandatarom.

Posle ostavke premijera Srbije Miloša Vučevića, a samim tim i pada celokupne vlade, Vučić je u obraćanju javnosti objasnio da je sada na potezu Skupština Srbije da konstatuje njegovu ostavku i da posle toga teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.

Ukoliko u tom roku nova vlada ne bude izabrana kreće se u postupak za održavanje prevremenih izbora.

Pritom, Vučić je rekao da "ima u glavi nekoliko imena za moguće mandatare", ali nije izgovorio ni jedno. Takođe, izjavio je i da ne beži od konsultacija sa svim strankama.

Istovremeno, on je poručio i da se lider koalicione Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić zalaže za formiranje nove vlade, a ne za raspisivanje novih izbora.

Govoreći o onome što se u noći između ponedeljka i utorka dogodio napad na studente, on je podsetio da je jedna studentkinja završila u bolnici.

Uz osudu članova njegove stranke koji su napali studentkinju i ocenu da je taj napad bio skandalozan, Vučić je sa druge strane osudio napade na stranačke prostorije SNS-a koji se događaju širom Srbije.

On je pozvao članove svoje stranke da u narednom periodu budu krajnje uzdržani i ne odgovaraju na provokacije druge strane. Takođe, on je rekao da bes „većinske“ Srbije sve veći i da se on tog besa plaši.

Kao predsednik Srbije on najavio da će tokom sutrašnjeg dana najverovatnije potpisati pomilovanje za 13 studenata i profesora. Prema njegovim rečima, svi zahtevi studenata su ispunjeni, ali se sudeći po protestima koji traju već više od dva meseca, studenti s tim ne slažu.

Oni nedeljama unazad blokiraju fakultete u Srbiji zbog pogibije 15 ljudi na železničkoj stanici u Novom Sadu, i traže da im se ispune zahtevi: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih studenata na protestima, podnošenje krivične prijave protiv lica koja su napala studente i profesore FDU tokom blokade, kao i potvrda njihovog identiteta. Studenti takođe zahtevaju povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.

Tanasije Marinković: Vučić hrabi sebe i druge oko sebe

Analizirajući poslednje obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković kaže da je Vučić svestan toga da mu građani sve manje veruju i da su njegova stranka i koalicioni partneri takođe svesni da se kruni koruptivni sistem kojem pripadaju.

To je, prema njegovom mišljenju, razlog zbog koga iz dana u dan drži konferencije za novinare, na kojima se besomučno recikliraju iste priče:

To služi tome da hrabri sebe, druge oko sebe i da svom biračkom telu odaje utisak funkcionisanja sistema. Istovremeno, on tim konferencijama za štampu poručuje svojima da od njega zavisi hoće li ostati na funkcijama na kojima se nalaze. Pretnja izborima je najefiksanije sredstvo u tu svrhu. On time održava strah među njima i tera ih na poslušnost“, kaže Marinković, uz pitanje da li je ta pretnja izborima realna ili ne.

U razgovoru za Glas Amerike on ukazuje na novu situaciju u kojoj bi se našle institucije vlasti ukoliko se on opredeli za raspisanje vanrednih parlamentarnih izbora – vladi prestaje mandat, Skupština se raspušta, čime Vučić i formalno postaje jedini aktivni politički organ državne vlasti.

U isto vreme, kako kaže profesor Marinković, on uobičajeno računa da dobija izbore, jer kontroliše i jedinstveni birački spiskak i medije, dakle kontroliše i ko su birači i kakva im je svest:

Međutim, narodni protesti protiv iskopavanja litijuma prošlog leta i aktuelni narodni protesti predvođeni studentima kojima se traži pravda - odgovornost za urušavanje nadstrešnice u Novom Sadu - svedoče o tome da njegova medijska mašinerija više ne daje rezultate kao nekada. Građani koji su medijskim manipulacijama bili anestezirani više od jedne decenije ubrzano dolaze sebi, te njegova pretnja izborima nije više realna“, kaže Marinković i nastavlja:

U tom smislu, ne bih se obazirao na rok od 10 dana koji je sam sebi postavio. On se ne drži ni onih rokova na koje je obavezan po zakonu i Ustavu. Na primer, zašto je odložena sednica Narodne skupštine koja je jutros zakazana za sutra? Na toj sednici zakazanoj za 29. januar trebalo je konstatovati ostavku predsednika vlade, posle čega počinje da teče rok od 30 dana u kojem, ako se ne izabere nova vlada, predsednik republike po sili Ustava raspušta Narodnu skupštinu i raspisuje vanredne parlamentarne izbore“, ističe Marinković i dodaje da sada treba pratiti koliko će se bespotrebno otegnuti zakazivanja naredne sednice Narodne skupštine.

Poslednja dva-tri dana na političkoj sceni Srbije su bila prilično burna – od celodnevnog protesta studenata na Autokomandi, kao i obraćanja najviših nosilaca vlasti koji su ujedno i sam vrh SNS-a – uz Vučića, građanima su se obratili tada još premijer Miloš Vučević i predsednica parlamenta Ana Brnabić.

Usledilo je noćno prebijanje studenata u Novom Sadu, posle čega je Vučević podneo neopozivu ostavku. Ostalo je da visi u vazduhu pitanje da li je on zaista podneo ostavku kao, kako je rekao čin odgovornosti, ili je to deo pokušaja SNS-a i Vučića da pokušaju da povrate kontrolu nad situacijom:

Postoje tri trika kojima se Vučić služi, u svom maniru permanentne reciklaže, da bi odvratio pažnju građana od borbe za izvođenje pred lice pravde odgovornih za urušavanje nadstrešnice: savetodavni referendum o sebi samom, vanredni parlamentarni izbori i rekonstrukcija vlade. Rekonstrukcija vlade je, podsetimo se, već mesecima na stolu. Pretnja rekonstrukcijom, kao i vanrednim parlamentarnim izborima, takođe je sredstvo kojim Vučić homogenizuje svoje stranačke i koalicione podanika. Od pomenuta tri trika distrakcije i homognizacije, rekonstrukcija je bila najverovatnija“.

Istovremeno, sagovornik Glasa Amerike ističe da je Vučić pribegao ostavci Vučevića kako zbog distrakcije i homogenizacije, ali i kao prevenciju daljeg jačanja studentske pobune.

Prema njegovoj oceni, bilo je jasno da Vučić na poslednjoj konferenciji za štampu ne pokazuje previše kajanja zbog nasilja koji su pripadnici njegove stranke počinili.

Vučić je hteo da iz te nesreće profitira tako što bi Vučevića predstavio kao društveno odgovornog političara“, smatra Marinković.

Naspram aktivizma studenata i građana deluje kao se da se opozicija ne snalazi najbolje u ovoj napetoj situaciji. Marinković smatra da je opozicija odavno morala da se dogovori o zahtevu za prelaznu vladu koja bi imala dva zadatka:

Prvo, da se stvore uslovi da institucije vladavine prava - tužilaštvo i sudstvo - u istinski pravičnom postupku utvrde ko je sve odgovoran za urušavanje nadstrešnice. I, drugo, da se stvore uslovi za slobodne i jednake izbore, s akcentom na sređivanje jedinstvenog biračkog spiska i medijske scene, kao i procesuiranje odgovornih za izbornu krađu 2023“, naglašava Marinković i iznosi mišljenje da je za žaljenje to što su se i pojedini među njima otuđili od građana i ne formulišu neku drugu politiku, ako smatraju da ovaj predlog nije dovoljno dobar.

S obzirom da je u ponedeljak sagovornik Glasa Amerike učestvovao u radu skupa koji je održan pod naslovom „Srbija posle Vučića“, nameće se pitanje da li je vreme da se razmišlja u tom smeru:

Na tom sastanku su stručnjaci iz oblasti različitih javnih politika konstatovali koliko je Vučić razrušio sve naše institucije. Njihova ponovna izgradnja će biti mukotrpna. Što pre pristupimo planiranju te gradnje bićemo ne samo uspešniji u tom poduhvati 'Srbije posle Vučića' već' ćemo se i brže približiti 'Srbiji bez Vučića'. Potrebno je građane uveriti u to da mi imamo plan za izlečenje bolesne države i što pre krenemo s tom terapijom - to će biti bolje za sve“, kaže profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković.

XS
SM
MD
LG