Međunarodni monetarni fond (MMF) u utorak je snizio procenu globalnog rasta za 2023. godina zbog kombinacije pritisaka od rata u Ukrajini, visokih cena energenata i hrane, inflacije i znatno većih kamatnih stopa. Iz MMF-a je upozoreno da bi situacija mogla značajno da se pogorša naredne godine, prenosi agencija Rojters.
U najnovijem izveštaju MMF-a o svetskim ekonomskim izgledima, predviđa se da će trećina svetske ekonomije verovatno zabeležiti pad do naredne godine.
"Tri najveće ekonomije - Sjedinjene Države, Kina i euro područje - će nastaviti da usporavaju. Ukratko, najgore tek predstoji, i za mnoge ljude, 2023. će biti kao recesija", naveo je u saopštenju glavni ekonomista MMF-a Pjer-Olivije Gurnišas.
Međunarodni monetarni fond procenjuje da će rast globalnog BDP-a naredne godine usporiti na 2,7 odsto - što je pad u odnosu na procenu iz jula od 2,9 procenata - dok više kamatne stope usporavaju američku ekonomiju, Evropa se bori sa rastom cena gasa a Kina i dalje suočava sa karantinima zbog pandemije kovida 19 i slabljenjem sektora nekretnina.
Procena rasta za 2022. godinu i dalje je 3,2 odsto, što odražava snažniju ekonomsku aktivnosti u Evropi, ali slabiji rast u SAD.
Rast američke ekonomije će ove godine biti veoma skroman od 1,6 odsto, što je 0,7 procenata manje u odnosu na procenu iz jula i održava neočekivani pad BDP-a u drugom kvartalu. Procena američkog rasta za narednu godinu je nepromenjena - jedan odsto.
Ekonomski rast u eurozoni će pasti na 0,5 odsto naredne godine s obzirom na to da će visoke cene energenata pogoditi ekonomsku aktivnost, procenjuje MMF, a neke ključne ekonomije, među kojima su Nemačka i Italija, će ući u tehničku recesiju. Gurnišas je na konferenciji za novinare rekao da će geopolitičke promene u energetskom snabdevanju kontinenta biti "široke i stalne", te da će cene zbog toga biti visoke dugo vremena.
MMF takođe predviđa da će rast potrošačkih cena dostići vrhunac u trećem kvartalu 2022. godine na 9,5 odsto, te da će pasti na 4,7 procenata do četvrtog tromesečja naredne godine.
Upozorava se i da bi na ekonomske izglede mogla značajno da utiče "moguća kombinacija šokova", uključujući porast cena nafte od 30 odsto u odnosu na trenutne nivoe, što bi dovelo do pada globalnog rasta na jedan odsto.
MMF ističe da postoji 25 odsto šansi da globalni rast padne ispod 2 odsto naredne godine - fenomenen koji se dogodio samo pet puta od 1970. - a da je šansa da dođe do pada globalnog BDP-a veća od 10 procenata.