Ovo je globalizovani svet - povezan lancom nabavke, bankarstvom, sportom i nizom drugih dubokih veza. Dok one ne počnu da se prekidaju...
Najnoviji primer za to je Rusija koja je ove nedelje iznenada odsečena od većeg dela sveta na više frontova - njena mogućnost da obavlja međunarodne bankarske transakcije je ograničena, a zabranjuje joj se i učešće u međunarodnim sportovima. Ruski avioni zabranjeni su u vazdušnom prostoru iznad Evrope. Ruska votka možda više neće biti dobrodošla u više američkih država. Čak i Švajcarska, sinonim za neutralnost, polako okreće leđa Vladimiru Putinu, prenosi agencija Asošijeted pres.
Za samo tri dana, Rusija je izopštena na međunarodnoj sceni zbog invazije na Ukrajini, a njen lider ima sve manje prijatelja u inostranstvu. Akcije protiv Moskve preduzimaju se na različite načine koji imaju dalekosežne posledice a kojima, u nekim slučajevima, potpomaže to što živimo u izuzetno povezanom svetu.
"Nešto se ovde događa. Krenulo je u talasima, na načine koje nismo mogli ni da zamislimo pre tri ili četiri dana. Veoma je čudno to posmatrati", kaže Endrju Latam, profesor međunarodnih odnosa na koledžu Makalester i geopolitički ekspert.
Samo protekla tri dana, brzo je preduzet niz veoma značajnih poteza - sankcije vlada i mere saveza, organizacija i ljudi kojji ih okružuju. Zajedno su na mnogo načina nadmašili neke od ranijih svetskih paketa kaznenih mera, uključujući one koje su uvedene Iranu i Severnoj Koreji.
Evropske zemlje, ujedinjene u pogledu ovog pitanja, zatvorile su vazdušni prostor za ruske avione. Međunarodni finansijski sistem SWIFT - koji omogućava transakcije za više od 11.000 banaka i drugih institucija širom sveta vredne više milijardi dolara - proteklog vikenda je ograničio pristup svojoj mreži za ključne ruske banke - što je mogući težak udarac za ruske finansije.
U ponedeljak, evropske organizacije suspendovale su ruske timove iz međunarodnog fudbala, uključujući i kvalifikacione mečeve za Svetsko prvenstvo ove godine. Međunarodni olimpijski komitet prethodno je pozvao svetske organizacije širom sveta da isključe ruske sportiste i zvaničnike iz međunarodnih događaja.
Kada su Međunarodna federacija za hokej na ledu i Nacionalna hokejaška liga najavili svoje mere protiv Rusije, poslato je jasno da je u toku najrasprostranjeniji pokret u svetu sporta proteklih više decenija.
Nemačka, u neverovatnom potezu, raskinula je sa posleratovskom spoljnom politikom i najavila da će pomoći da se Ukrajini pošalje oružje, što je nemački kancelar Olaf Šolc nazvao "novom realnošću".
Finska i Švedska, po svemu sudeći, takođe testiraju stavove potencijalno suprotne Rusiji. Švajcarska, u svetu poznata po bezbednom bankarstvu, "zauzima oštriji stav o Rusiji", rekao je šef odseka za ekonomske poslove Gaj Parmelin.
Napore, koji imaju manji direktni uticaj, ali su pak odlučnim preduzima i nekoliko američkih država - među kojima su Pensilvanija, Severna Karolina, Vermont, Zapadna Virdžinija i Mejn - da skinu rusku votku i druge proizvode sa rafova. Pojedine države, kao što je Pensilvanija preduzimaju korake da se oslobode imovine povezane sa Rusijom.
“To su simbolični potezi. Međutim, ima ih mnogo. Možda samostalno izgledaju beznačajno, ali sugerišu sistemski preokret", kaže Vilijam Mak, profesor političkih nauka na jednom koledžu u Ilinoisu i ekspert za međunarodnu bezbednost.
Bela kuća pozdravila je brze i usklađene poteze.
"Predsednik Putin je jedan od najvećij ujedinitelja NATO-a u modernoj istoriji. Pretpostavljam da je to jedna stvar na kojoj bi trebalo da mu se zahvalimo. Proteklih dana smo videli rešenost da ostanemo ujedinjeni i pošaljemo snažnu poruku predsedniku Putinu da su njegovi potezi i retorika neprihvatljivi i da svet gradi zid protiv njih", rekla je portparolka Bele kuće Džen Psaki.
Sve se događa u svetlu instant informacija na društvenim mrežama koje su omogućile čak i udaljenim posmatračima da direktno posmatraju šta se događa u Ukrajini i drugim mestima. To može da ima dalekosežne posledice kada, recimo, guverner Mejna, odluči da preduzme akciju protiv ruske votke.
"Pre jednu generaciju, sve bi se događalo u Ministarstvima za spoljne poslove i na večernjim vestima, ali ništa toliko brzo i povezano kao danas. To ima ubrzavajući efekat", ocenjuje Latam.
Međutim, ne žure svi da izoluju Rusiju. Kina nije u potpunosti uz ostatak sveta po pitanju Ukrajine - što nije iznenađujuće. Međutim, njeno dugo insistiranje da ostale zemlje poštuju suverenitet iznad svega - što koristi da odbaci akcije protiv svoje politike na Tajvanu, u Hong Kongu i Južnom kineskom moru - bi eventualno mogla da je saćera u ćošak.
U međuvremenu, oklevanje Pekinga da učestvuje u kaznenim merama moglo bi da bude manje značajno zbog onoga što već rade mnogi drugi, i Kina bi mogla da bude sankcionisana ako bude podrivala globalnu akciju.
Međutim, postavlja se pitanje da li će brza globalna akcija zaista dugoročno biti važna. Prethodne koalicije su brzo nastajale, ali su se rasipale kako je vreme prolazilo.
I taj isti globalizovani svet, koji omogućava brzu izolaciju jedne vlade, može istoj vladi da omogući potencijalne zaobilaznice da bi ublažila posledice međunarodne akcije.
Međutim, povezanost koja omogućava zemljama da brzo preduzimaju mere, u ovom slučaju, po svemu sudeći se približava u potpunosti novoj zbilji, dok se utvrđuje savremeni odgovor na drevnu agresiju: nasilno preuzimanje teritorije jedne zemlje.
“Nisam mislio da je moguće da svet može biti ovoliko jedinstven u globalizovanom sistemu - da svi mogu da zastupaju isti stav. A ako se pitate: da li sankcije daju rezultate u globalizovanom sistemu, mislim da nema savršenijeg probnog slučaja", zaključuje Mak.