Najnovije
Anketa: Većina američkih tinejdžera suzdržava se od alkohola, pušenja i marihuane
![Osoba puši kanabis ispred Smacked 'pop up' dispanzera kanabisa, 24. januara 2023., u New Yorku.](https://gdb.voanews.com/654d8b6f-e518-4e5f-9f04-091fccf1dff6_w250_r1_s.jpg)
Upotreba droga među tinejdžerima nije se oporavila od pada tokom prvih godina pandemije COVID-19, pokazuju rezultati velikog godišnjeg nacionalnog istraživanja objavljenog u utorak.
Oko dvije trećine učenika 12. razreda ove godine reklo je da nije koristilo alkohol, marihuanu, cigarete ili e-cigarete u prethodnih 30 dana. To je najveći procenat apstinencija od 2017.
Među učenicima 10. razreda, 80% je reklo da nisu koristili nijednu od ovih supstanci nedavno, što je još jedan rekord. Među učenicima osmog razreda, 90% nije koristilo nijednu od njih, kao što je navedeno u prethodnom istraživanju.
Jedino značajno povećanje dogodilo se u nikotinskim vrećicama. Oko 6% učenika 12. razreda kaže da su ih koristili prethodne godine, u odnosu na oko 3% u 2023.
Nejasno je da li to dovodi do novog javnozdravstvenog problema. Richard Miech sa Univerziteta u Mičigenu, koji vodi istraživanje, rekao je: "Teško je znati da li vidimo početak nečega ili ne."
Anketa Monitoring budućnosti koja se finansira iz federalnih jedinica radi od 1975. godine. Ovogodišnji nalazi su zasnovani na odgovorima oko 24.000 učenika osmog, 10. i 12. razreda u školama širom zemlje. Istraživanje je "jedan od najboljih, ako ne i najbolji" izvor nacionalnih podataka o upotrebi droga među tinejdžerima, rekao je Noah Kreski, istraživač sa Univerziteta Columbia koji je proučavao upotrebu droga među tinejdžerima.
Na početku pandemije učenicima širom zemlje je rečeno da ne idu u škole i da izbjegavaju zabave ili druga okupljanja. Bili su kod kuće, pod nadzorom roditelja. Konzumacija alkohola i droga svih vrsta je smanjena jer se eksperimentisanje obično dešava sa prijateljima, podstaknuto pritiskom vršnjaka, kažu stručnjaci.
Kako su blokade završile, "Mislim da su svi očekivali barem djelomični oporavak", rekao je Miech.
Čak i prije pandemije, zabilježeno je dugotrajno smanjenje pušenja cigareta, pijenja i upotrebe nekoliko vrsta droga među tinejdžerima. Stručnjaci su teoretizirali da djeca ostaju kod kuće i komuniciraju na pametnim telefonima umjesto da se druže u grupama, gdje su ponekad probala zabranjene supstance.
Ali upotreba marihuane nije opadala prije pandemije. A vaping je bio u usponu. Tek tokom pandemije i to dvoje su zabilježili trajni pad.
Neki stručnjaci se pitaju je li pandemijska blokada imala dublji utjecaj.
Miech je primijetio da mnogi tinejdžeri koji eksperimentiraju s e-cigaretama ili drogama počinju u 9. razredu, ponekad zato što to rade stariji adolescenti. Ali djeca koja su bila đaci 9. razreda za vrijeme izolacije nikada nisu preuzela tu naviku, rekao je.
"Pandemija je zaustavila ciklus nove djece koja dolaze i regrutiraju se za upotrebu droga", rekao je Miech.
Mentalno zdravlje također može biti faktor. Povećan je broj izvještaja o depresiji i anksioznosti kod djece nakon početka pandemije. Depresija se često povezuje sa upotrebom supstanci, ali neki ljudi sa depresijom i anksioznošću veoma su oprezni sa drogama, rekao je dr Dankan Klark, psihijatar sa Univerziteta u Pitsburgu koji istražuje upotrebu supstanci kod dece.
"Neki tinejdžeri sa anksioznošću su zabrinuti zbog efekata supstanci. Takođe mogu biti socijalno inhibirani i imaju manje mogućnosti da koriste droge", rekao je Clark. "To je komplikovana veza."
Trump prijeti Evropskoj Uniji carinama na uvoz nafte i gasa
!["EU je uvezla oko 2 bcfd ruskog LNG-a 2024. i mogla bi zabraniti te isporuke i tražiti zamjenu iz drugih izvora."](https://gdb.voanews.com/811aa0fa-61d9-4212-a0e5-5dc21648ed4d_w250_r1_s.jpg)
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u petak da bi Evropska unija trebala pojačati uvoz nafte i plina iz SAD ili se suočiti s carinama na izvoz iz bloka koji uključuje robu poput automobila i mašina.
EU već kupuje lavovski dio američkog izvoza nafte i plina, prema podacima američke vlade.
Trenutno nisu dostupne dodatne količine jer Sjedinjene Države izvoze punim kapacitetom, ali Trump je obećao daljnji rast proizvodnje nafte i plina u zemlji.
"Rekao sam Evropskoj uniji da moraju nadoknaditi svoj ogroman deficit sa Sjedinjenim Državama velikom kupovinom naše nafte i plina", rekao je Trump u postu, na Truth Social.
"U suprotnom, to su TARIFE do kraja!!!", dodao je.
Evropska komisija je saopćila da je spremna razgovarati s Trumpom o tome kako ojačati, kako je opisala, već jak odnos, uključujući i energetski sektor.
„EU je posvećena postepenom ukidanju uvoza energije iz Rusije i diversifikaciji naših izvora snabdijevanja“, rekao je portparol.
Sjedinjene Države su već isporučile 47% uvoza tečnog prirodnog gasa u Evropsku uniju i 17% uvoza nafte u prvom kvartalu 2024. godine, prema podacima statističkog ureda EU Eurostat.
TARIFNE PRIJETNJE
Trump, koji stupa na dužnost 20. januara, obećao je da će uvesti carine od 10% na globalni uvoz u SAD zajedno sa carinom od 60% na kinesku robu - carine za koje trgovinski stručnjaci kažu da bi poremetile trgovinske tokove, podigle troškove i izvukle odmazdu protiv američkog izvoza.
Prema podacima američkog Biroa za popis stanovništva, SAD su imale 208,7 milijardi dolara trgovinskog deficita sa EU 2023. godine. Iako SAD ima suficit s EU u pogledu usluga, Trump se uglavnom fokusirao na trgovinu robom, često se žaleći na izvoz automobila bloka u SAD s malo vozila koja se isporučuju na istok preko Atlantika.
Njemački i italijanski izvoz automobila trenutno se suočavaju s američkim carinama od 2,5 posto, koje bi se mogle učetvorostručiti ako Trump ispuni svoje prijetnje.
Trump je također obećao da će odobriti velike carine za tri najveća trgovinska partnera SAD-a, Meksiko, Kanadu i Kinu, prvog dana svog mandata ako ne uspiju zaustaviti ilegalne prelaske granice u SAD-u i trgovinu smrtonosnim opioidnim fentanilom.
William Reinsch, stručnjak za trgovinu u Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je da bi EU mogla pregovarati o izlasku iz Trumpovih carina.
"Ovo bi moglo biti dobitno, govoreći im da kupe nešto što žele i što im svakako treba", rekao je Reinsch.
Međutim, većina evropskih rafinerija nafte i gasnih firmi su privatne i vlade imaju malo reći o tome odakle dolaze njihove kupovine osim ako vlasti ne uvedu sankcije ili carine. Vlasnici obično kupuju svoje resurse na osnovu cijene i efikasnosti.
SAD već proizvode i izvoze rekordne količine nafte i plina, a njihovo povećanje zahtijevalo bi značajna ulaganja, posebno za LNG terminale za izvoz.
Reinsch je napomenuo da, iako u Europi sada postoji potražnja za američkom naftom i plinom koji bi zamijenili izbjegavane ruske isporuke, dugoročna potražnja nije jasna s prelaskom na obnovljive izvore energije. Kompanije će nerado investirati ako misle da je trenutna potražnja prolazna, rekao je Reinsch.
KUPUJEMO VIŠE AMERIČKE ENERGIJE
EU je naglo povećala kupovinu američke nafte i gasa nakon odluke bloka da uvede sankcije i smanji oslanjanje na rusku energiju nakon što je Moskva napala Ukrajinu 2022.
Sjedinjene Države su postale najveći proizvođač nafte posljednjih godina s proizvodnjom od preko 20 miliona barela tečnosti nafte dnevno, ili petinom globalne potražnje.
Američki izvoz sirove nafte u Evropu iznosi oko 2 miliona barela dnevno, što predstavlja više od polovine ukupnog američkog izvoza, dok ostatak ide u Aziju.
Holandija, Španija, Francuska, Nemačka, Italija, Danska i Švedska najveći su uvoznici, prema podacima američke vlade.
"Evropa se približava svom maksimalnom kapacitetu za američku naftu, što znači da ima malo prostora za jači uvoz sljedeće godine", rekao je Richard Price, analitičar tržišta nafte u Energy Aspects. Također je rekao da zatvaranje rafinerija u Evropi 2025. neće pomoći povećanju uvoza.
Sjedinjene Države su također najveći svjetski proizvođač i potrošač plina s proizvodnjom od preko 103 milijarde kubnih stopa dnevno.
Američka vlada predviđa da će američki LNG izvoz u prosjeku iznositi 12 bcfd u 2024. godini. U 2023. na Europu je otpadalo 66% američkog LNG izvoza, a glavne destinacije su Velika Britanija, Francuska, Španija i Njemačka.
Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, rast američke proizvodnje nafte vjerovatno će biti spor do 2030. godine.
Proizvodnja plina bi se u međuvremenu mogla dodatno povećati kako bi se zadovoljila rekordna domaća potražnja SAD-a, a izvoz LNG-a bi se također mogao povećati ako vlada odobri više LNG terminala.
EU je uvezla oko 2 bcfd ruskog LNG-a 2024. i mogla bi zabraniti te isporuke i tražiti zamjenu iz drugih izvora, rekao je Alex Froley, LNG analitičar u ICIS-u.
Program viza za strane radnike suočava se s neizvjesnošću za vrijeme drugog Trumpovog mandata
![Novoizabrani predsjednik Donald Trump govori tokom konferencije za novinare u Mar-a-Lagu u Palm Beachu, Florida, 16. decembra 2024.](https://gdb.voanews.com/20f4a3c2-fef1-42c8-bfef-d548224959f6_w250_r1_s.jpg)
Strani radnici koji su tražili posao u SAD-u imali su gotovo zagarantovan uspjeh u dobijanju viza u fiskalnoj 2024. godini, pri čemu su imigracione vlasti odobrile više od 97% zahtjeva za vizu H1-B, kako je izvijestila Nacionalna fondacija za američku politiku.
To je bila druga najveća stopa odobravanja u više od jedne decenije. Ali izuzetno visoka stopa uspjeha uskoro bi mogla prestati ako tim novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa oživi restriktivnu imigracionu politiku njegove prve administracije, tvrde imigracijski pravnici.
To bi zauzvrat moglo značajno uticati na američke kompanije i druge institucije koje se oslanjaju na visoko kvalifikovane strane radnike, posebno one iz Indije, upozoravaju.
"Mislim da će postati teže i da će biti složenije odobravati stvari", rekao je Sharvari Dalal-Dheini, viši direktor za odnose s vladom u Američkom udruženju pravnika za imigraciju (AILA) i bivši advokat za državljanstvo i imigraciju SAD-a Usluge (USCIS).
Kompanije iskorištavaju program, kažu kritičari
Stvoren 1990. godine, program H-1B omogućava poslodavcima u SAD-u da zaposle strane talente u specijalizovanim oblastima kao što su tehnologija, inženjering i zdravstvena zaštita, uz 85.000 viza izdatih lutrijom. Indijski radnici dobili su više od 70% mjesta u posljednjih nekoliko godina, a slijede ih kineski državljani.
Program je dugo bio predmet kontroverzi. Zagovornici ističu njegovu ulogu koja omogućava SAD-u da privuče vrhunske strane talente i popuni kritična radna mjesta. Studija Nacionalne fondacije za američku politiku iz 2016. pokazala je da je skoro jedna četvrtina američkih startupa vrijednih milijardu dolara imala osnivača koji je prvi put došao u SAD kao međunarodni student.
Ali kritičari vide program kao oružje protiv američkih radnika. Ira Mehlman iz Federacije za američku imigracijsku reformu (FAIR) ukazao je na kontroverzni Diznijev potez prije jedne decenije da otpusti stotine članova američkog osoblja, prisiljavajući ih da obučavaju strane zamjene kao uvjet za otpuštanje.
Iako je Disney negirao bilo kakvu nepravdu i pobijedio kasnije tužbe, slučaj je postao poklič među antiimigrantskim grupama.
FAIR kaže da američke kompanije iskorištavaju sistem za zapošljavanje jeftiniju stranu radnu snagu, smanjujući plaće u SAD-u.
"Ovdje u Sjedinjenim Državama postoji mnogo tehnoloških radnika i to bi trebalo biti prvo sredstvo za ove kompanije koje će izaći tamo i zaposliti ljude koji su američki državljani", rekao je Mehlman, direktor za medije FAIR-a u intervjuu za VOA.
Mehlman je rekao da se program udaljio od svojih korijena kao program za privremene strane radnike, pri čemu ga strani državljani koriste kao pozadina za američko državljanstvo.
"Ovo bi trebao biti program koji kaže da ćete doći ovdje na određeno vrijeme, na trajanje vaše vize, a zatim ćete se vratiti kući", rekao je Mehlman.
Kritike dijele i mnogi republikanci u Kongresu, kao i Trump, koji je 2016. vodio kampanju za okončanje onoga što je nazvao "program jeftine radne snage".
To se nije dogodilo, ali je prva Trumpova administracija brzo krenula protiv programa nakon što je Trump izdao svoju izvršnu naredbu Kupite Amerikance, u roku od nekoliko mjeseci nakon preuzimanja dužnosti. Imigracioni službenici su slijedili strožije zahtjeve za diplomu i plate za strane radnike.
Većinu tih pravila na kraju su sudovi blokirali. Ali službenici za imigraciju pronašli su druge načine da stisnu program. Odobrili su neke zahtjeve za vizu na godinu dana umjesto na tri, odbili su automatska produženja i pojačali inspekcije radilišta. Podnosioci zahtjeva za vizu su bili pogođeni rastućim zahtjevima za dokazima za obradu njihovih predstavki, prema imigracionim advokatima.
Obuka je teško pogodila program. Broj novih odbijanja viza skočio je na 24% u 2018. i pao na 21% u 2019. prije nego što je smanjen na 13% u 2020. To je označilo oštar odmak od Obamine ere, kada je manje od 1 od 10 zahtjeva odbijeno.
"Ono što smo vidjeli da je takva vrsta djelotvorno funkcionirala pod Trumpovom administracijom bilo je uništavanje sistema", rekao je Dalal-Dheini, koji je radio kao specijalni savjetnik u USCIS-u za vrijeme prve Trumpove administracije.
Trumpov plan za vize neizvjestan
Iako su promjene pravila i propisa glomazne i dugotrajne, imigracijski advokati upozoravaju na vjerojatni povratak taktici koju je prva Trumpova administracija koristila da ograniči broj viza izdatih stranim radnicima.
Kathleen Campbell Walker, voditeljica imigracione prakse u advokatskoj kancelariji Dickinson Wright, rekla je da je posebno zabrinuta da bi pojačana kontrola od strane federalnih agenata za borbu protiv prevara mogla usporiti stvari i potencijalno stvoriti "veće poteškoće u odobrenju vašeg statusa vize H-1B".
"To me brine", rekla je Walker, bivši nacionalni predsjednik AILA-e u intervjuu za Glas Amerike.
Planovi buduće administracije za program viza ostaju neizvjesni. Trumpov tranzicioni tim nije odmah odgovorio na zahtjev Glasa Amerike za komentar, ali je glasnogovornik kampanje rekao u izjavi za Washington Post ranije ove godine da će Trump "vratiti sve svoje prethodne [imigracione] politike" odmah po povratku u Bijelu Kuća.
Iako se očekuje da će se Trumpova nova administracija fokusirati na suzbijanje imigranata bez dokumenata, imigracioni advokati kažu da bi nova administracija mogla ciljati na legalnu i ilegalnu imigraciju, ukazujući na imenovanje imigracijskih tvrdolinijaša kao što je Stephen Miller, Trumpov novi zamjenik šefa kabineta u Bijeloj kući .
Ipak, signali su pomiješani. Trump je iznio ideju davanja zelenih karata stranim diplomcima američkih koledža i univerziteta. A ključni Trumpov saveznik Elon Musk je nepokolebljiv pristalica programa H-1B, s tim da je Tesla zaposlio 742 nova strana radnika u fiskalnoj 2024. godini, što je na 16. mjestu među američkim kompanijama s najviše odobrenja za vizu H-1B.
Iako je nejasno kakav će utjecaj, ako ga ima, Musk imati na Trumpovu imigracijsku politiku, Walker je rekla da se "nada da će on možda biti tamo kako bi pokušao pomoći u podešavanju stvari koje su pozitivne za kategoriju H-1B".
SAD ukinule nagradu od 10 miliona dolara, za vođu pobunjeničke grupe koja je sada zadužena za Siriju
![Sirijci nastavljaju da slave svrgavanje vlade Bashara al-Assada, na trgu Umayyad, u Damasku, Sirija, 20. decembra 2024.](https://gdb.voanews.com/0e399323-fe84-4fd4-b82b-c49aa10e6854_w250_r1_s.jpg)
Sjedinjene Države su ukinule nagradu od 10 miliona dolara koja je određena za Ahmeda al-Sharaa, poznatom i kao Abu Mohammed al-Jolani, militantnom borcu koji je predvodio pobunu koja je početkom ovog mjeseca uklonila sirijskog predsjednika Bashara al-Assada s vlasti.
Potez da se ukine nagrada za Sharaa, vođu Hayat Tahrir al-Sham, je "politička odluka" donesena dok Washington počinje svoj angažman s pobunjeničkom grupom, rekla je Barbara A. Leaf, pomoćnica državnog sekretara za bliskoistočne poslove, u virtuelnom brifingu za novinare u petak.
Leaf je rekao da se Sharaa obavezao na zahtjev Washingtona da “terorističke grupe ne mogu predstavljati prijetnju unutar Sirije ili izvan nje, uključujući SAD i naše partnere u regiji”.
“Na osnovu naše rasprave, rekao sam mu da nećemo slijediti ponudu nagrade za pravdu koja je na snazi već nekoliko godina”, rekao je najviši američki diplomata za bliskoistočne poslove.
Leaf i još dvojica američkih zvaničnika, viši savjetnik Daniel Rubinstein, koji je sada zadužen za vođenje angažmana odjela za Siriju, i Roger Carstens, predsjednički izaslanik za pitanja talaca, sastali su se u petak u Damasku sa Sharaom i drugim predstavnicima post-Asadove Sirije, uključujući aktiviste civilnog društva.
Angažman je uslijedio nakon sastanka prošlog vikenda u Aqabi u Jordanu, gdje su se američki, arapski i turski zvaničnici dogovorili o nizu "principa tranzicije" za Siriju.
“Pozdravljamo pozitivne poruke i tražit ćemo napredak na ovim principima i akcijama, a ne samo na riječima”, rekao je Leaf. “U potpunosti podržavamo politički proces pod vodstvom Sirije i u vlasništvu Sirije koji rezultira uključivom i reprezentativnom vladom, koja poštuje prava svih Sirijaca, uključujući žene i različite etničke i vjerske zajednice u Siriji.”
Sastanak u Damasku dolazi kada zapadne vlade, uključujući Britaniju, Francusku, Njemačku i Švicarsku, postepeno uspostavljaju kanale s novim sirijskim vlastima pod privremenim premijerom Mohammedom al-Bashirom. Katar i Turska su u procesu ponovnog otvaranja svojih ambasada u Siriji.
Od 1979. SAD su Siriju označile kao državnog sponzora terorizma. Washingtonovo priznanje nove vlade u Damasku moglo bi dovesti do ukidanja širokih sankcija koje su osakatile sirijsku ekonomiju.
Leaf je odbio elaborirati diskusije o ukidanju sankcija, rekavši samo da su prioriteti Sharaa "u velikoj mjeri ukorijenjeni u dovođenju Sirije na put ekonomskog oporavka". Danas, HTS ostaje strana teroristička grupa koju su proglasile SAD.
Ona je naglasila da "Iran neće imati nikakvu ulogu" nakon pada Assada, koji je nekada bio čvrst saveznik Teherana. Iransko prisustvo tokom sirijskog građanskog rata bilo je "najviše grabežljivo i najrazornije", rekla je ona.
Osigurati da Sirija ne zapadne u haos i ne postane leglo terora ključna je briga Bijele kuće. Nekoliko dana nakon Assadovog svrgavanja, američki predsjednik Joe Biden naredio je više od 70 zračnih napada na ciljeve Islamske države u zemlji.
Američki angažman
Iako je Bidenova administracija brzo pristupila novim dionicima u Siriji, ostaje da se vidi koliko će SAD ostati angažirane nakon što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. januara.
Trump je signalizirao da želi da se SAD drže podalje od sirijskog sukoba. "Ovo nije naša borba", rekao je Trump na društvenim mrežama. “Neka se odigra. Ne miješaj se!”
Ranije ove sedmice Trump je rekao da je Assadovo svrgavanje bilo "neprijateljsko preuzimanje" koje je izvršio turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan "bez mnogo izgubljenih života". On je pohvalio Ankaru kao "glavnu vojnu silu".
“Te ljude koji su ušli kontroliše Turska”, rekao je on na svojoj prvoj konferenciji za novinare nakon pobjede na predsjedničkim izborima u novembru. “I to je u redu, to je još jedan način borbe.”
Ankara je negirala da stoji iza Assadovog svrgavanja.
Trumpova procjena uloge Ankare u rušenju je "preuveličana", rekla je Natasha Hall, viši saradnik programa za Bliski istok u Centru za strateške i međunarodne studije. Ipak, njegova nova administracija možda "želi da bude uključena što je manje moguće", rekla je ona za Glas Amerike.
“Pratit ćemo kako se ponaša prema Turskoj, Izraelu, finansiranju pomoći i sankcijama protiv terorizma”, rekao je Hall. “Lako bi mogao stvoriti krizu tako što se jednostavno ne kreće dovoljno brzo ili se dovoljno konstruktivno bavi ovim pitanjima.”
Uprkos Trumpovom neintervencionističkom javnom izjašnjavanju, nije jasno koliko SAD mogu biti neangažovane.
Izrael, saveznik SAD-a, pokrenuo je stotine napada na vojne ciljeve u Siriji kako bi dodatno oslabio ono što je ostalo od Assadove vojske i spriječio da oružje padne u ruke ekstremista. Zvaničnici Pentagona su u četvrtak priznali da je otprilike 2.000 vojnika stacionirano u Siriji mjesecima - više nego dvostruko više od broja američkih vojnika za koje se zna da su bile stacionirane u zemlji prije Assadovog svrgavanja.
Washington također podržava Sirijske demokratske snage, pobunjeničku grupu sirijskih Kurda na sjeveru zemlje SDF koju Ankara vidi kao saveznika zabranjene Kurdistanske radničke partije, koja je učestvovala u decenijama oružane pobune na turskom tlu.
Glasnogovornik State Departmenta rekao je u utorak da je sporazum o prekidu vatre koji je posredovao Washington nakon što su prošle sedmice izbile borbe između SDF-a i pobunjeničkih grupa koje podržava Turska, produžen do kraja ove sedmice.
Turski zvaničnik je negirao da je dogovor postignut, rekavši da "ne dolazi u obzir da razgovaramo sa bilo kojom terorističkom organizacijom".
Dok su bili u Siriji, američki zvaničnici su pokušali da otkriju i informacije o sudbini američkog novinara Austina Ticea, koji je kidnapovan dok je izvještavao o tamošnjem građanskom ratu 2012. godine, i drugih nestalih Amerikanaca za koje se vjeruje da su u toj zemlji.
Farhad Pouladi je doprinio ovom izvještaju.
Američki Senat usvojio zakon o finansiranju savezne vlade, izbjegavajući zatvaranje
![Senate Majority Leader Chuck Schumer celebrates as the Senate begins voting on the government funding bill just in time to meet the midnight deadline, at the Capitol in Washington, Dec. 20, 2024.](https://gdb.voanews.com/8eb66232-aff5-4959-abc2-6ba6d4403b25_w250_r1_s.jpg)
Američki Senat u subotu rano ujutro usvojio je nacrt zakona o stopi potrošnje za finansiranje vlade SAD-a do marta.
Oba doma Kongresa - Dom koji kontrolišu republikanci i Senat koji kontrolišu demokrate - morali su da odobre mjeru da bi ona bila usvojena i izbjegla gašenje vlade.
Predsjednik Joe Biden rekao je u petak da podržava zakon i da će ga potpisati.
Kada se usvoji, zakon će finansirati vladu do marta i obezbijediti 100 milijardi dolara za pomoć u katastrofama i 10 milijardi dolara za poljoprivrednike. To ne bi podiglo gornju granicu saveznog duga.
Senat je glasao 85-11 nakon što je Predstavnički dom, nakon dva neuspješna pokušaja, usvojio zakon. Tamo je glasalo 366 prema 34. Sva 34 glasa Doma protiv zakona dali su republikanci.
"Uzbuđeni smo zbog ovog ishoda", rekao je predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson nakon glasanja u Predstavničkom domu, dodajući da je razgovarao s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je "također bio sretan zbog ovog ishoda".
"Ovo je bio neophodan korak da se premosti jaz, da nas dovede u taj trenutak u kojem možemo staviti otiske prstiju na konačne odluke o potrošnji", rekao je Johnson novinarima nakon glasanja.
Republikanci Predstavničkog doma, koji kontrolišu Dom, postigli su među sobom sporazum o novom prijedlogu ranije u petak. Posljednji pokušaj da se izbjegne zatvaranje vlade uslijedio je nakon što republikanci u Kongresu u četvrtak nisu uspjeli usvojiti zakon o potrošnji koji bi podržao Trump koji bi podigao gornju granicu duga, što je Trump zahtijevao u posljednjem trenutku.
Desetine republikanaca glasalo je protiv zakona od četvrtka, a samo dva demokrata su ga podržala.
Novi plan je isti kao i onaj koji je propao u četvrtak, osim bez suspenzije gornje granice duga.
Problemi su za Johnsona počeli ove sedmice kada je odustao od dvostranačkog sporazuma o finansiranju koji je postigao s demokratama nakon što su Trump i milijarder Elon Musk osudili plan.
Iako je Predstavnički dom usvojio zakon, vladina sredstva tehnički bi nestala u petak u ponoć. Međutim, većina uticaja gašenja ne bi počela da stupa na snagu do ponedeljka.
Najduže zatvaranje američke vlade u istoriji trajalo je 34 dana od decembra 2018. do januara 2019. godine, kada je tadašnji predsednik Tramp odbio da potpiše bilo kakav zakon o izdvajanjima koji nije uključivao nekoliko milijardi dolara za zid duž granice SAD sa Meksikom. Taj trik naštetio je njegovom rejtingu.
Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su od Reutersa i Associated Pressa.