Svojim pristupom "Amerika na prvom mjestu", američki predsjednik Donald Trump obećao je korjenite promjene u načinu na koji Sjedinjene Države komuniciraju sa ostatkom svijeta.
Potpredsjednik JD Vance objasnio je pristup tokom intervjua za Hannity Show na FOX News-u.
„Jednostavan koncept „Amerika na prvom mjestu“ ne znači da mrzite bilo koga drugog. To znači da imate vodstvo, a predsjednik Trump je bio vrlo jasan u vezi s tim, što interese američkih građana stavlja na prvo mjesto.”
U tom kontekstu, predsjednik Trump naredio je 90-dnevno zamrzavanje sve strane pomoći koja se očekuje od 20. januara, uz neke izuzetke koje je nedavno pojasnio američki sekretar Marco Rubio.
“Izdali smo izuzeće za programe koji imaju smisao u svijetu, oni čine Ameriku sigurnijom, čine Ameriku jačom//Ako pruža hranu ili lijekove ili bilo šta što spašava živote i što je hitno i hitno, niste uključeni u zamrzavanje.”
Američka agencija za međunarodni razvoj, koja upravlja većinom programa strane pomoći, pod intenzivnim je nadzorom, što neki analitičari kažu da je neophodno.
Bryan Clark je analitičar odbrambene politike na Hudson institutu,kaže:
“Možda postoje dijelovi Američke agencije za međunarodni razvoj koji bi možda trebali biti smanjeni ili prenamijenjeni kako bi se pokušali preusmjeriti na ciljeve američke nacionalne sigurnosti, umjesto da samo promoviraju kulturne norme za koje smatramo da su ovdje korisne, ali to možda neće biti željeno od strane ciljane zemlje.”
Analitičar spoljnih poslova na Univerzitetu George Washington Sean Roberts kaže:
“Jedna od stvari zbog kojih je Trumpova administracija bila veoma zabrinuta je USAID-ov fokus na raznolikosti, jednakosti i inkluziji širom svijeta. I znate, mislim da je USAID u određenoj mjeri pogrešno postupao, jer neke zemlje širom svijeta, nisu spremne da prihvate, na primjer, gay brakove.”
Radnici USAID-a su posljednjih dana izašli na ulice da brane svoj rad i odbacuju potencijalno raspuštanje njihove agencije.
Izvođač radova iz USAID-a Mieka nije htjela reći svoje prezime.
“Ne radimo tako što tjeramo ljude da poštuju Ameriku ili govoreći ljudima da imaju određene vrijednosti, već podržavajući ih na način na koji smatraju da im je potreban, i čineći tako svijet boljim mjestom za sve nas.”
Usmjerenija ulaganja USAID-a u strane zemlje mogla bi donijeti bolje povrate, kaže stručnjak za politiku odbrane Bryan Clark.
“Ulaganja u humanitarnu pomoć, čak i ako ne stvaraju nužno saveznika koji će moći podržati interese SAD-a, dobra su, jer promoviraju meku moć SAD-a i promoviraju položaj SAD-a u svijetu.”
Dok je revizija programa USAID-a u toku, zvaničnici su ukinuli suspenziju nekih programa kao što je predsjednikov plan za hitne slučajeve za pomoć protiv AIDS-a ili PEPFAR, ali lokalne klinike nisu odmah ponovo otvorene.