Lansiranje teleskopa James Webb planirano je za 2021. godinu i to će promijeniti način na koji NASA posmatra svemir.
Zašto, objašnjava Dr. Stephen Wilkins sa Univerziteta Sussex: "James Webb je posebno dizajniran da gleda u infracrveni dio spektra. To je područje koje smo gledali ranije, ali sigurno nikad sa nečim naprednim poput Webb-a. Stoga se nadamo da ćemo zaista proširiti ono što razumijemo o svemiru.”
Infracrveni spektar omogućava astronomima da posmatraju stvari koje ljudsko oko ne može, a infracrveni valovi su posebni i po tome što se ne raspršuju kao što se događa sa vidljivim svjetlom kada prolazi kroz međuzvjezdani plin i prašinu. Tako će teleskop Webb vidjeti dalje i bolje.
"Webb je napravljen za posmatranje svemira u infracrvenom svjetlu i na taj način nam se otvara ogromna količina nove nauke. Dva ekstrema gledaju prije svega u najudaljenije galaksije u svemiru koje su svijetle zbog uticaja kosmološkog crvenog pomaka. I to prelazi u infracrveni spektar. Zbog toga možemo posmatrati te galaksije samo gledajući u infracrveno.”, kaže Dr. Wilkins.
On pojašnjava da je James Webb također mnogo bolji teleskop od Hubble-a, koji je u orbiti od 1990. godine.
"Njegovo ogledalo je mnogo veće u odnosu na Hubble, tako da zauzima pet puta veći prostor od njega. Također je na mjestu mnogo boljem za teleskop, daleko izvan Zemljine orbite, što mu omogućava da vidi bljeđe objekte. A u međuvremenu smo razvili bolju opremu i bolje kamere."
Moguće je i da će, kaže Wilkins, teleskop Webb biti uređaj pomoću koga će astronomi dokazati da nismo sami u svemiru.
"To zapravo nije ono za što je Webb osmišljen. Ali dio Webb-ove misije je da pronađe planete i da proučava njihovu atmosferu. Postoji mogućnost da zapravo otkrijemo dokaze ili indirektne dokaze za život na tim planetama posmatrajući hemiju u njihovim atmosferama.“
Predviđeno je da će teleskop biti lansiran 2021. godine i da će biti smješten oko 1,5 miliona kilometara daleko od Zemlje.