Uprkos carinama i rastućim tenzijama, čini se da obje strane ne žele krenuti u puni trgovinski rat, kažu analitičari.
Peking ima pune ruke da se bori u sopstvenim unutrašnjim ekonomskim borbama, a predsjednik Trump je za sada odložio većinu svojih obećanih carina drugoj. po veličini, svjetskoj ekonomiji.
Prošle sedmice, The Wall Street Journal je izvijestio da se Peking sprema ponuditi povratak na takozvanu "fazu 1" trgovinskog sporazuma koji je potpisan tokom Trumpovog prvog mandata.
Trumpova administracija je takođe poslala svoje signale.
Trump je pozvao Ured trgovinskog predstavnika Sjedinjenih Država da preispita prvu fazu trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine i utvrdi da li je Peking ispunio svoje obaveze iz ugovora.
Prošle sedmice, Jamieson Greer, Trumpov kandidat za američkog trgovinskog predstavnika, rekao je da će procijeniti usklađenost Kine s prvom fazom sporazuma brzo nakon njegovog imenovanja kako bi osigurao provedbu sporazuma. Greer je također rekao da će to iskoristiti kao polaznu tačku u odnosima s Kinom.
Šta je dogovor za fazu 1?
15. januara 2020., Trump i kineski zamjenik premijera Liu He potpisali su Fazu 1 sporazuma, koji je postavio nekoliko uslova za trgovinu između dvije najveće svjetske ekonomije. Sporazum je pozvao Sjedinjene Države da smanje neke od svojih nametnutih carina Kini i uključio obavezu Pekinga da će kupiti više američkih proizvoda i provesti određene reforme.
Sporazum od 96 stranica, podijeljen u osam odjeljaka, stavio je veliki naglasak na smanjenje američkog trgovinskog deficita s Kinom i zaštitu domaće industrije suzbijanjem kineskih trgovinskih praksi, kao što su necarinske trgovinske barijere, kršenja intelektualne svojine i prisilni transfer tehnologije bez adekvatne nadoknade.
Sporazum je nalagao da Kina kupi najmanje 200 milijardi dolara američkih proizvoda i usluga u periodu od dvije godine od 1. januara 2020. do 31. decembra 2021. Također je zahtijevao da Peking prestane da subvencionira strateške sektore i da pravičniji tretman američkim kompanijama u smislu regulative.
Uprkos tim obavezama Kine, podaci iz izvještaja koji je 2022. objavio Peterson institut za međunarodnu ekonomiju u Washingtonu pokazali su da Peking nije postigao svoj cilj kupovine.
Izvještaj je također pokazao da je Peking izvršio 57 posto potrošnje predviđene sporazumom, što je ukupno niže od nivoa kineske kupovine robe iz Sjedinjenih Država prije američko-kineskog trgovinskog rata.
Iako se nije očekivalo da će Kina u potpunosti ispuniti svoje obaveze, sporazum je imao neke koristi za Washington, jer je pomogao u smanjenju trgovinskog deficita Washingtona s Pekingom.
Početna tačka
Analitičari kažu da bi sporazum mogao biti revidiran kao polazna tačka za nove trgovinske razgovore.
“Dvije strane moraju negdje početi. Faza 1 bi barem mogla pružiti neki zajednički jezik s kojim će obje strane biti upoznate kako bi se ta lopta pokrenula”, objasnio je za Glas Amerike u petak e-poštom Chad Brown, viši saradnik na Peterson institutu za međunarodnu ekonomiju.
Denny Roy, viši saradnik u East-West Centru na Havajima, kaže da sporazum prve faze ima dvije prednosti za djelovanje kao temelj za trgovinske razgovore između SAD-a i Kine.
„Prvo, dvije strane su ranije postigle sličan sporazum, tako da znaju da je to izvodljivo“, rekao je on za Glas Amerike u odgovoru e-poštom u petak.
Također je objasnio da korištenje sporazuma "odgovara interesima obje strane".
"Trump želi da tvrdi da je riješio bilateralnu trgovinsku neravnotežu, koju vidi kao svoju primarnu mjeru uspjeha", objasnio je on, napominjući da ovaj sporazum podržava taj narativ.
Dodao je da sporazum koristi Pekingu jer omogućava Kini da izbjegne značajne strukturne reforme.
Roy, međutim, dodaje da nekoliko faktora otežava postizanje sporazuma između Washingtona i Pekinga.
"Veliki bilateralni ekonomski sporazum zavisio bi od izbjegavanja strateške krize, koja bi se mogla dogoditi iznad Tajvana ili Južnog kineskog mora, ili sukoba između američkih i kineskih brodova ili zrakoplova koji eskalira, ili nečeg poput incidenta s špijunskim balonom", rekao je.
Početkom 2023. otkriće kineskog špijunskog balona koji je lebdio kroz američki zračni prostor odgodilo je američku diplomatsku posjetu zemlji tadašnjeg državnog sekretara Antonija Blinkena. Balon je na kraju oboren.