Trumpove nove tarife od 10% na kinesku robu stupile su na snagu u ponedeljak u ponoć, a Kina je brzo najavila da će uvesti carine od 15% na američki ugalj i tečni prirodni gas, kao i tarife od 10% na sirovu naftu, poljoprivredne mašine i neke automobile.
Trump je u ponedjeljak na mjesec dana odložio uvođenje tarifa od 25% na većinu izvoza iz preostala dva najveća trgovinska partnera SAD - Meksika i Kanade. Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum i kanadski premijer Justin Trudeau složili su se da pojačaju napore da se obuzda prekogranični protok fentanila, smrtonosnog opioida koji je usmrtio nekoliko stotina hiljada Amerikanaca posljednjih godina.
Trump je rekao da je uveo tarife na kineski izvoz kako bi izvršio pritisak na Peking da preduzme mjere kako bi spriječio krijumčarenje fentanila u SAD, čime je Kina identifikovana kao glavni izvor hemikalija koje meksički narko-karteli koriste za proizvodnju fentanila.
Kina je saopštila da je poduzela korake za suzbijanje trgovine fentanilom i drugim ilegalnim drogama.
"Nadajmo se da će Kina prestati da nam šalje fentanil, a ako ne, tarife će biti znatno veće", rekao je Trump.
Sekretarka za štampu Bijele kuće izjavila je da je Trumpov razgovor sa Xijem zakazan i da će se dogoditi vrlo brzo.
SAD i Kina, dvije najveće svjetske ekonomije, ušle su u trgovinski rat 2018. godine tokom Trumpovog prvog mandata, kada je on više puta podizao carine na kinesku robu, a Peking je svaki put odgovarao.
Ovoga puta Kina je mnogo bolje pripremljena, kažu analitičari. Zemlja je najavila brojne mjere koje prevazilaze tarife i utiču na različite sektore američke ekonomije. Kina je takođe opreznija zbog potencijalnog ugrožavanja njene oslabljene ekonomije koja u velikoj mjeri zavisi od trgovine.
Tarife i drugi potezi Kine
"Jednostrano američko povećanje carina ozbiljno krši pravila Svjetske trgovinske organizacije. Ne samo da je to beskorisno u rješavanju vlastitih problema, već i šteti normalnoj ekonomskoj i trgovinskoj saradnji između Kine i SAD", saopštila je carinska komisija Kineskog državnog savjeta.
Ipak, uticaj na američki izvoz mogao bi biti ograničen. Iako su SAD najveći izvoznik tečnog prirodnog gasa, ne izvoze mnogo u Kinu. U 2023. godini, SAD su izvezle 173.247 miliona kubnih stopa tečnog gasa u Kinu, što je oko 2,3% ukupnog američkog izvoza prirodnog gasa, prema podacima Uprave za energetske informacije SAD.
Kina je prošle godine uvezla manje od 110.000 vozila iz SAD, iako je analitičar tržišta automobila Lei Xingrekao da bi tarife mogle biti bolne za General Motors i za Ford koji su namjeravali da još neka od svojih vozila dodaju na kinesko tržište.
Osim povećanja carina, Kina je najavila kontrolu izvoza na nekoliko elemenata ključnih za proizvodnju modernih visokotehnoloških proizvoda, kao što su indijum, bizmut i telerijum.
Takođe, Kina je dvije američke kompanije stavila na listu "nepouzdanih kompanija": PHV Grupu, koja je vlasnica kompanija za proizvodnju odjeće Calvin Klein i Tommy Hilfiger, te biotehnološku kompaniju Illumina. To bi im moglo ograničiti uvozno-izvozne aktivnosti u Kini, ili im zabraniti nove investicije u Kinu.
Peking je započeo istragu PVH Grupe u septembru 2024. zbog onoga što je opisao kao "neprikladno ponašanje vezano za Xinjiang "nakon što je kompanija navodno bojkotovala korištenje pamuka iz Xinjianga.
Illumina, koja se takmiči sa kineskom biotehnološkom firmom BGI u sekvenciranju gena, saopštila je da poštuje propise gdje god da posluje i da stavljanje na listu "procjenjuje sa ciljem pronalaska pozitivnog rješenja".
Tarife sa Kanadom i Meksikom
U ponedeljak, predsjednica Meksika je rekla da će poslati 10.000 pripadnika Nacionalne garde na američko-meksičku granicu, sa ciljem sprečavanja šverca droge u SAD.
"Meksiko će ojačati sjevernu granicu... kako bi zaustavio trgovinu drogom iz Meksika u SAD, posebno fentanila", objavila je na ona na mreži X nakon razgovora sa Trumpom. "SAD se obavezuju da će raditi na zaustavljanju trgovine moćnim oružjem u Meksiko."
Trudeau je rekao da će Kanada rasporediti novu tehnologiju i osoblje duž svoje južne granice sa SAD kako bi zaustavila protok fentanila.
"Upravo sam imao dobar razgovor sa predsjednikom Trampom", naveo je Trudeau na X-u. "Predložene tarife će biti pauzirane na najmanje 30 dana dok radimo zajedno."
Posljedice za američke potrošače
Trump je u nedjelju priznao da bi nove tarife za tri najveća trgovinska partnera SAD mogle pogoditi Amerikance već umorne od inflacije i viših cijena namirnica, benzina, automobila i druge robe široke potrošnje, ali je rekao da bi tarife bile "vrijedne te cijene" kako bi se ojačali interesi SAD.
Američki potrošači mogli bi se suočiti sa višim cijenama jer kompanije koje federalnoj vladi plaćaju carine za uvoz robe iz drugih zemalja često prebacuju barem dio svojih viših troškova, ako ne i sve, na potrošače.