Trump je, govoreći novinarima na Air Force One na putu za NFL Super Bowl u New Orleansu, rekao da će u ponedjeljak objaviti nove tarife za metale.
On je također rekao da će u utorak ili srijedu objaviti recipročne tarife, koje će stupiti na snagu skoro odmah, primjenjujući ih na sve zemlje i podudarajući se sa tarifnim stopama koje naplaćuje svaka zemlja.
"I vrlo jednostavno, ako oni nama naplaćuju, mi njima naplaćujemo", rekao je Trump o recipročnom tarifnom planu.
Najveći izvori američkog uvoza čelika su Kanada, Brazil i Meksiko, a slijede Južna Koreja i Vijetnam, prema podacima vlade i američkog Instituta za željezo i čelik.
Uz veliku maržu, Kanada bogata hidroelektranama najveći je dobavljač primarnog metala aluminijuma u SAD, čineći 79% ukupnog uvoza u prvih 11 mjeseci 2024.
"Kanadski čelik i aluminij podržavaju ključne industrije u SAD-u od odbrane, brodogradnje i automobila", objavio je kanadski ministar za inovacije Francois-Philippe Champagne na X.
"Nastavit ćemo se zalagati za Kanadu, naše radnike i naše industrije."
Trump je također rekao da, iako će američka vlada dozvoliti japanskom Nippon Steel-u ulaganje u U.S. Steel, ali neće dozvoliti da ovo postane većinski udio.
"Tarife će ga ponovo učiniti vrlo uspješnim i mislim da ima dobro upravljanje", rekao je Trump za US Steel.
Nippon Steel je odbio komentirati najnovije Trumpove najave.
PITANJA KVOTA
Trump je tokom svog prvog mandata uveo carine od 25% na čelik i 10% na aluminijum, ali je kasnije za nekoliko trgovinskih partnera odobrio oslobođenja od carine, uključujući Kanadu, Meksiko i Brazil. Meksiko je glavni dobavljač aluminijumskog otpada i aluminijumskih legura.
Bivši predsjednik Joe Biden kasnije je pregovarao o bescarinskim kvotama sa Britanijom, Evropskom unijom i Japanom. Iz Trumpove objave nije odmah bilo jasno šta će se dogoditi s tim izuzećima i dogovorima o kvotama.
"Quebec izvozi 2,9 miliona tona aluminijuma u (SAD), odnosno 60% njihovih potreba. Da li više vole da se snabdijevaju iz Kine?" Francois Legault, premijer Kvebeka, rekao je na X-u.
"Sve ovo pokazuje da moramo početi ponovo pregovarati o našem sporazumu o slobodnoj trgovini sa Sjedinjenim Državama što je prije moguće, a ne čekati reviziju planiranu za 2026. Moramo stati na kraj ovoj neizvjesnosti."
Korištenje kapaciteta čeličana skočilo je na nivoe iznad 80% u 2019. nakon Trumpovih početnih carina, ali je od tada palo jer je kineska globalna dominacija u sektoru gurnula cijene čelika na niže. Topionica aluminijuma u Missouriju koja je oživjela carinama prošle je godine mirovala.
Kevin Dempsey, predsjednik i izvršni direktor Američkog instituta za željezo i čelik (AISI), rekao je da industrijska trgovinska grupa pozdravlja Trumpovu posvećenost snažnoj američkoj industriji čelika.
„Radujemo se bliskoj saradnji s predsjednikom i njegovom administracijom na implementaciji robusnog i osnaženog trgovinskog programa kako bi se pozabavili mnogim politikama i praksama koje narušavaju strano tržište koje stvaraju neravnopravne uvjete za američke proizvođače čelika.
Trump je rekao da će održati konferenciju za novinare u utorak ili srijedu kako bi pružio detaljne informacije o recipročnom tarifnom planu, dodajući da je u petak prvi put otkrio da planira recipročne carine kako bi osigurao "da budemo ravnopravno tretirani s drugim zemljama".
Novi američki predsjednik se dugo žalio da su carine EU od 10 posto na uvoz automobila mnogo veće od stope američkih automobila od 2,5 posto.
Često izjavljuje da Evropa "neće uzeti naše automobile" već da svake godine šalje milione na zapad preko Atlantika. SAD, međutim, uživaju tarifu od 25% na kamione, vitalni izvor profita za proizvođače automobila iz Detroita, General Motors, Ford i Stellantis u SAD-u.
Prosječna carinska stopa u SAD-u je oko 2,2%, prema podacima Svjetske trgovinske organizacije, u poređenju sa 12% za Indiju, 6,7% za Brazil, 5,1% za Vijetnam i 2,7% za zemlje Evropske unije.
Chris Swonger, izvršni direktor Vijeća za destilirane alkoholne pića Sjedinjenih Država, izrazio je zabrinutost da će Trumpove nove tarife na čelik dovesti do toga da EU ponovo uvede carine na američki viski i podigne ih na 50%. “Pozivamo SAD i EU da brzo pronađu rješenje. Naša velika američka industrija viskija je u pitanju.
Carina od 50% na domaći duh Amerike imat će katastrofalan ishod za 3.000 malih destilerija širom Sjedinjenih Država.”
U odvojenom intervjuu za Fox News, Trump je rekao da su akcije Kanade i Meksika da osiguraju svoje američke granice i zaustave protok droge i migranata nedovoljne prije roka za carine 1. marta.
Trump je zaprijetio da će uvesti carine od 25 posto na sav meksički i kanadski uvoz ukoliko dva najveća trgovinska partnera Amerike ne preduzmu jače mjere.
On je pauzirao carine do 1. marta nakon nekih početnih ustupaka u sigurnosti granica od dvije zemlje, s Meksikom koji se obavezao da će dodati 10.000 vojnika Nacionalne garde na svoju granicu, a Kanada će rasporediti novu tehnologiju i osoblje i poduzeti nove korake protiv fentanila.
Na pitanje da li su akcije Meksika i Kanade bile dovoljno dobre, Trump je odgovorio: "Ne, nije dovoljno", rekao je Trump.
"Nešto se mora dogoditi, nije održivo, i ja to mijenjam." Trump nije rekao šta Kanada i Meksiko treba da urade da izbjegnu široke carine 1. marta.