Linkovi

Američki ministar odbrane: Povratak ukrajinskim granicama iz 2014. je 'nerealan'


U.S. Secretary of Defense Pete Hegseth speaks during a meeting of the Ukraine Defense Contact group at NATO headquarters in Brussels, Feb. 12, 2025.
U.S. Secretary of Defense Pete Hegseth speaks during a meeting of the Ukraine Defense Contact group at NATO headquarters in Brussels, Feb. 12, 2025.

Američki ministar odbrane Pete Hegseth rekao je u srijedu vojnim saveznicima NATO-a da je povratak Ukrajine na svoje granice iz 2014. "nerealan cilj" i da Sjedinjene Države ne vjeruju da je članstvo Kijeva u NATO-u "realan ishod" dogovorenog okončanja trogodišnjeg rata Rusije protiv Ukrajine.

Govoreći u Briselu u sjedištu NATO-a, Hegseth je svojim kolegama šefovima odbrane rekao: "Želimo, poput vas, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu. Ali moramo početi prepoznavanjem da je povratak ukrajinskim granicama prije 2014. nerealan cilj. Potjera za ovim iluzornim ciljem samo će još više produžiti rat i uzrokovati još više odugovlačenja rata."

Nisu zakazani mirovni pregovori, ali Hegseth je rekao da svaki trajni završetak rata mora uključivati "čvrste sigurnosne garancije kako bi se osiguralo da rat više neće početi".

"Sjedinjene Države ne vjeruju da je članstvo Ukrajine u NATO-u realan ishod dogovorenog rješenja", rekao je on, što bi pozivalo na međusobnu odbranu vojnog saveza između 32 zemlje članice NATO-a, što zahtijeva da svaka od njih pomaže u odbrani jedni drugih kada su napadnute.

Kijev je dugo tražio članstvo u NATO-u, a druge zemlje članice alijanse rekle su da su posvećene tome, ali ne dok rat bjesni.

Umjesto toga, Hegseth je rekao da bi sigurnosne garancije za Ukrajinu trebale podržati "sposobne evropske i neevropske trupe".

"Ako ove trupe budu raspoređene kao mirovne snage u Ukrajini u bilo kojem trenutku, trebale bi biti raspoređene kao dio misije koja nije članica NATO-a i ne bi trebalo da budu obuhvaćene članom 5", rekao je on, misleći na klauzulu o međusobnoj odbrani alijanse.

Rusija je anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim 2014. godine, podržavala proruske separatiste koji se bore protiv kijevskih snaga u istočnoj Ukrajini u narednim godinama, a zatim je pokrenula invaziju punog razmjera u februaru 2022. Sada kontrolira oko 20% ukrajinske teritorije.

Prije nego što je preuzeo dužnost kako bi započeo svoj drugi mandat u Bijeloj kući, američki predsjednik Donald Trump rekao je da će riješiti sukob Rusije i Ukrajine čak i prije nego što bude inaugurisan. Nedavno, njegovi saradnici kažu da se nada mirovnom paktu u prvih 100 dana svog novog mandata, otprilike do kraja aprila.

Za vrijeme bivšeg predsjednika Joea Bidena, SAD su bile najveći ukrajinski vojni dobrotvor. Trump je često izražavao skepticizam u pogledu kontinuirane podrške SAD-a, odbijajući na prošlogodišnjoj političkoj debati reći da želi da Ukrajina pobijedi u ratu.

Sada se čini da je Trump namjeran da natjera Evropu da preuzme većinu finansijskih i vojnih odgovornosti za odbranu Ukrajine. On je također sugerirao da bi u budućnosti Ukrajina trebala platiti kontinuiranu podršku SAD-a dajući Sjedinjenim Državama pristup svojim mineralima rijetkih zemalja potrebnih za proizvodnju tehnoloških proizvoda.

"Članovi ove [ukrajinske] kontakt grupe moraju ispuniti trenutak", rekao je Hegseth okupljenoj grupi od oko 50 zemalja članica koje su Ukrajini od ruske invazije 2022. pružile oružje i vojnu pomoć u vrijednosti od 126 milijardi dolara.

"Čujemo vas", rekao je britanski ministar odbrane John Healey odgovarajući na Hegsethovu uvodnu riječ.

Hegseth je rekao da članice NATO-a moraju povećati svoje izdatke za odbranu na 5% svojih nacionalnih ekonomija, što je brojka koju trenutno nijedna zemlja NATO-a ne izdvaja.

SAD su na 3,4%, a Poljska je najviša zemlja NATO-a sa 4,12%. Trenutni cilj NATO-a za odbranu je 2% nacionalne ekonomije svake zemlje, što je brojka koju dostižu 23 od 32 zemlje, u odnosu na šest u 2021. nakon što je Trump prekorio druge zemlje NATO-a zbog tog pitanja tokom svog prvog predsjedničkog mandata.

Hegseth ne bi obavezao SAD na cifru od 5%, rekavši da je to na Trumpu.

"Živimo u fiskalno ograničenim vremenima," rekao je Hegseth, i moramo biti odgovorni za novac poreskih obveznika.

Ali američki čelnik odbrane je rekao: "Sjedinjene Države više neće tolerirati neuravnotežen odnos [među članicama NATO-a] koji podstiče ovisnost [od SAD-a]; radije će naš odnos dati prioritet osnaživanju Evrope da preuzme odgovornost za vlastitu sigurnost."

Očekuje se da će se lideri NATO-a dogovoriti o novim ciljevima potrošnje na svom sljedećem planiranom samitu, u Hagu, u Holandiji, od 24. do 26. juna.

Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su iz Associated Pressa i Reutersa.

XS
SM
MD
LG