Hegseth je u utorak razgovarao s novinarima u Stuttgartu u Njemačkoj, gdje se nalazi sjedište američke evropske komande i američke komande u Africi, što je prva stanica na njegovom prvom međunarodnom putovanju nakon što je položio zakletvu prošlog mjeseca.
„Bili bismo nehajni kada ne bismo svuda pregledali položaj sile, ali bila bi pogrešna pretpostavka planiranja reći da Amerika nešto napušta ili da Amerika odlazi“, rekao je Hegset.
„Ne, Amerika je pametna da posmatra, planira, odredi prioritete i projektuje moć tamo gdje treba da spriječimo sukobe“, dodao je on.
Komentari dolaze uoči ključnih sastanaka ministara odbrane NATO-a i Ukrajinske kontakt grupe za odbranu u srijedu i četvrtak u Briselu, grupe od skoro 50 zemalja koje su se obavezale da će podržati Ukrajinu u njenim naporima da odvrate Rusiju.
Američki zvaničnici odbrane rekli su da se očekuje da će Hegseth vršiti pritisak na saveznike u NATO-u da preuzmu veću vodeću ulogu u suočavanju s izazovima u Evropi, kao i da povećaju troškove odbrane - nešto što je šef odbrane SAD naglasio u Njemačkoj.
"Evropski kontinent zaslužuje da bude oslobođen bilo kakve agresije. Ali oni u susjedstvu bi trebali najviše ulagati u tu individualnu i kolektivnu odbranu", rekao je Hegseth. „To je zdrav razum.
"Vi branite svoje susjedstvo, a Amerikanci će vam pomoći u toj odbrani", rekao je.
Ali da li to znači da će SAD održati snažno vojno prisustvo širom Evrope, nije jasno.
Hegseth je rekao da bi Trumpovo nastojanje da se postigne "brzi mirovni sporazum u Ukrajini" moglo omogućiti SAD-u da prebaci resurse kako bi se suprotstavio rastućoj prijetnji iz Kine u Indo-Pacifiku.
Kineska prijetnja
"Nema sumnje da su komunističke kineske ambiciozne ambicije snažne," rekao je Hegseth novinarima. "Njihov pogled na svijet je sasvim drugačiji od našeg, i ko god nosi taj plašt će postaviti ton 21. vijeku."
Također je prozvao Peking zbog, kako je rekao, pogubnih namjera u Latinskoj Americi i širom Afrike.
"Položaj Amerike tamo, zajedno sa saveznicima i partnerima, bit će važan za osporavanje tog prostora", rekao je.
Terorizam u Africi
Hegseth je također ostavio otvorenu mogućnost da bi SAD mogle održati vojno prisustvo u Africi, uključujući Somaliju, uprkos Trumpovoj odluci da povuče američke snage iz zemlje tokom svog prvog mandata.
"Afrika je u velikoj mjeri prva linija borbe islamista", rekao je Hegseth. "Nećemo im dozvoliti da održe uporište, posebno da pokušaju da udare na Ameriku."
SAD trenutno ima oko 500 snaga za specijalne operacije u Somaliji, pomažući vladinim snagama da se suprotstave somalijskom ogranku terorističke grupe Islamske države i Al-Šababu povezanom s Al Kaidom.
„Želim da saslušam komandante na terenu, prije svega“, rekao je Hegseth, dodajući da, iako će SAD zadržati snage tamo gde su potrebne, postoji prednost „efikasne borbe protiv terorizma preko horizonta“.
Ranije ovog mjeseca, američki zračni napadi su gađali višeg planera Islamske države u somalijskim planinama Golis.
Potrošnja na odbranu
Hegseth je u utorak također obećao da će pronaći načine da učini američku potrošnju na odbranu efikasnijom, rekavši da će pozdraviti pomoć Elona Muska, multimilijardera koji vodi Trumpovo nevladino odjeljenje za vladinu efikasnost, ili DOGE.
„Nadam se da ću vrlo brzo poželjeti dobrodošlicu Elonu u Pentagon," rekao je on. „Postoji rasipanje, viškovi i broj zaposlenih u štabu koje treba riješiti."
Kao primjer, Hegseth je ukazao na programe Pentagona usmjerene na rješavanje klimatskih promjena.
“Ministarstvo odbrane se ne bavi klimatskim promjenama, rješavanjem globalnog termostata”, rekao je. "Mi se bavimo odvraćanjem i pobjeđivanjem u ratovima."
Dodao je, međutim, da napori da se smanji traćenje neće biti "na štetu američkih operativnih ili taktičkih sposobnosti".
Čak i uz smanjenje traćenja, rekao je Hegseht, SAD trebjua da troše više na odbranu – pozivajući na trošenje najmanje 3% bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Trumpova administracija poziva saveznike iz NATO-a, od kojih mnogi zaostaju za SAD u finansiranju vojske, da potroše najmanje 5% BDP-a na odbranu.