Ovo je samo jedan od zaključaka velike studije SIREN državne agencija za javno zdravstvo Engleske (Public Health England) koja je vođena između 18. juna i 24. novembra 2020. Tokom tog razdoblja istraživači su otkrili 44 potencijalne ponovne infekcije i 409 novih infekcija. Sam naziv studije je akronim od SARS-CoV-2 Immunity and Reinfection Evaluation, odnosno Evaluacija SARS-CoV-2 imuniteta i reinfekcije. U studiji je učestvovalo oko 20 000 zdravstvenih radnika.
SIREN je najveća studija o reinfekciji virusom SARS-CoV-2 koja je provjeravala i asimptomatske infekcije. Svake dvije do četiri sedmice sudionici su radili krvne pretrage za antitijela na SARS-CoV-2, kao i PCR testove za otkrivanje samog virusa.
Reinfekcije dosta rijetke
Prema ovoj studiji, potvrđeno je ono čemu smo se nadali – da su reinfekcije, odnosno ponovna inficiranja virusom SARS-CoV-2 rijetka i da preboljevanje COVID-19 reducira rizik ponovnog inficiranja za 83% u toku narednih 5 mjeseci. Podaci sugerišu da su se reinfekcije dogodile u manje od 1% od oko 6600 sudionika koji su imali COVID-19.
Ovo ipak treba uzeti s određenom rezervom, s obzirom na pojave novih sojeva ovog virusa, poput B 1.1.7. Mutacije virusa bi mogle dovesti i do toga da oni koji su preboljeli ovu bolest više nemaju imunitet na nove sojeve.
Također, zaključak da reinfekcije nisu pravilo, nego izuzeci, ne znači da osobe koje su preboljele COVID-19 ne trebaju voditi računa o mjerama suzbijanja pandemije i smanjenja rizika zaraze. Ove osobe i dalje trebaju održavati fizičku distancu i nositi maske.
Otvorena pitanja
Međutim, ono što brine u ovoj studije jeste to da su naučnici pronašli visoke nivoe virusa u nosu i grlu kod osoba koje su reinficirane, čak i onda kada one ne pokazuju simptome. Visoka opterećenost virusom je povezana i sa visokim rizikom prenošenja virusa na druge. Naučnici još uvijek nisu načisto s ulogom asimptomatskih bolesnika u širenju COVID-19 – da li je prenos s ovakvih osoba značajan ili ne, a to upravo ovisi o količini virusa u sluznicama zaraženih.
Još jedno od pitanja koja ostaju otvorena vezano za ovu infekciju jeste ko je u većem riziku od reinfekcija. Ipak, studija daje relativno dobar uvid u to koliko bi trajao imunitet nakon preležane bolesti COVID-19. Ova studija nije ni u kome slučaju poredila dužinu trajanja imuniteta stečenog vakcinacijom nekom od postojećih vakcina ili vakcina-kandidata s dužinom trajanja prirodno stečenog imuniteta.