Кількість миротворців із західних країн, необхідна для забезпечення можливої мирної угоди між Україною та Росією та нагляду за майбутньою лінією розмежування, напряму залежатиме від чисельності українського війська.
Таку думку висловив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю виданню Bloomberg під час свого перебування на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.
Зеленський уточнив, що його попередні коментарі про те, що Україні буде потрібно щонайменше 200 тисяч західних миротворців, були сприйняті поза контекстом.
“Я не сказав, до речі, що нам потрібно 200 тисяч”, - зазначив український лідер.
“Журналіст запитав – 200 тисяч? Я сказав, це може бути й більше, може бути й менше”, - додав він.
На переконання Зеленського, Україні потрібна армія чисельністю в мільйон, щоб зупинити “путінське військо”. Наразі, за його словами, українські збройні сили налічують близько 800 тисяч осіб.
“Якщо ми будемо говорити, що немає можливості утримувати таку армію, і Європа й Америка скажуть, давайте зменшувати, то ось, що я вам кажу: якщо ми зменшимо її на 200 тисяч, на 300 тисяч, на 500 тисяч, це буде говорити, що замість цього потрібні інші війська, в тій кількості, на яку ми зменшились”, - пояснив він.
Зеленський також зауважив, що контингент “точно може нам допомогти, якщо буде добра воля інших країн”. Втім він вважає необхідною участь США у такій ініціативі.
“Не можна це розглядати як чисто європейську ініціативу без Сполучених Штатів Америки, - додав він. – Це те, чого хоче постійно Путін”. Адже без підтримки США, за його словами, інші країни не ризикуватимуть надіслати військових в Україну, й це питання може розділити країни НАТО.
Дональд Трамп раніше виключив можливість надсилання американських військових в Україну.
Раніше президент України говорив, що відрядження миротворчого контингенту в Україну після досягнення мирної угоди може бути лише частиною гарантій безпеки, й не буде достатнім саме по собі.
Тим часом речник українського Міністерства закордонних справ Георгій Тихий заявив 23 січня, що наразі зарано вести мову про конкретну чисельність миротворчого контингенту.
“Так, триває дискусія щодо контингентів, військових контингентів іноземних держав, які можуть бути – можуть бути – потенційно розміщені в Україні. Ця дискусія перебуває на дуже ранній стадії, і зараз ми бачимо дискусію в медіа щодо цифр, точних цифр. Але насправді в реальних переговорах, у переговорах про точні цифри говорити зарано”, - сказав Тихий.
Своєю чергою, у російському МЗС назвали ідею щодо миротворців НАТО в Україні “категорично неприйнятною” для РФ, заявивши, що такий крок може загрожувати “неконтрольованою ескалацією”.
Західні медіа тим часом вказують на пожвавлення дискусії щодо відрядження військ НАТО в Україну для забезпечення ймовірного майбутнього перемир’я.
Попри суттєві розбіжності серед членів альянсу щодо готовності надсилати своїх солдатів в Україну, перемовини між ключовими європейськими країнами щодо цього продовжуються, зазначає видання Politico з посиланням на двох неназваних європейських дипломатів.
“Це найважливіше рішення, яке європейцям доведеться ухвалити у 2025 році”, — сказав колишній австрійський військовий планувальник Франц-Штефан Гаді, слова якого наводить видання.
Ідею щодо миротворців у лютому 2024 року вперше висловив президент Франції Еммануель Макрон, втім тоді вона не знайшла позитивного відгуку серед лідерів країн ЄС та НАТО.
Відтоді декілька країн, зокрема Велика Британія та Німеччина, заявили про гіпотетичну можливість спрямувати своїх солдатів для забезпечення майбутньої мирної угоди в Україні.
Зокрема, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив 18 січня, що Німеччина як найбільший партнер НАТО в Європі “очевидно, відіграє свою роль”, й питання миротворців буде обговорено в належний час.
Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер зазначив 16 січня, що його країна обговорювала ідею миротворчих сил з іншими союзниками, і що “ми відіграватимемо нашу повну роль”.
За повідомленням видання Financial Times, Стармер планує обговорити тему західних миротворців в Україні з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на “неформальній зустрічі” ЄС 3 лютого.
Politico цитує слова колишнього австрійського військового планувальника Гаді, який вважає, що допоки Україна не зможе приєднатися до НАТО, залучення миротворців для забезпечення ймовірної мирної угоди є чи не єдиним варіантом.
“Наслідком припинення вогню, без контролю, без підтримки європейських сил, без підтримки сил США, швидше за все, буде війна за правонаступництво, більш кривава та більш руйнівна”, – сказав він.
Західні медіа наразі називають цифру від 40 до 50 тисяч військових, про яку ведуть мову європейські лідери, і яку Зеленський називав недостатньою, зокрема й у своєму інтерв’ю виданню Bloomberg.
Миротворчий контингент повинен бути “досить міцним, щоб не стати легкою мішенню, яку Росія могла б негайно випробувати, і достатньо великим, щоб не вимагали негайного посилення і не розглядатися як кулуарне зобов’язання з боку НАТО”, – цитує Financial Times слова Каміль Гранд, колишньої посадовиці НАТО, яка тепер працює в Європейській раді з міжнародних відносин.
Втім наразі відрядження навіть такого контингенту виглядає малоймовірним, визнають західні експерти.
“Це чисто гіпотетично”, - сказав Франсуа Ейсбур, старший радник лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, якого цитує Politico.
“Надзвичайно важко буде змусити європейців домовитися один з одним, майже так само важко буде зробити, щоб Україна та Росія домовилися про розв’язання (конфлікту)”, - додав він.