Постійна палата Третейського суду в Гаазі в понеділок офіційно оголосила, що Росія має виплатити 50 мільярдів доларів колишнім акціонерам ліквідованої нафтової компанії ЮКОС.
Процес у справі ЮКОСа тривав майже десять років, і вирок винесено на тлі найсерйозніших непорозумінь у відносинах між Заходом і Сходом з часів закінчення «холодної війни», викликаних роллю Москви у кризі в Україні.
Росія, ймовірно, спробує оскаржити рішення суду. Група акціонерів ЮКОСа вимагала від Москви відшкодувати втрати від експропріації компанії у розмірі 114 мільярдів доларів.
ЮКОС контролювався Михайлом Ходорковським, який колись був найбагатшим громадянином Росії. Однак сам він не був у числі позивачів. У 2003 році Ходорковський був арештований за звинуваченнями у розкраданні та ухилянні від сплати податків і був визнаний винним в 2005 році.
Його компанія, вартість якої колись складала 40 мільярдів доларів, була розчленована і націоналізована, причому левова частка активів дісталася державній компанії «Роснефть», на чолі якої стоїть колишній помічник президента Росії Володимира Путіна.
Путін помилував Ходорковського у грудні минулого року, після того як колишній нафтовий магнат провів у в'язниці десять років. Ходорковський більше не є акціонером ЮКОСа.
За повідомленням, Третейський суд ухвалив, що Росія порушила міжнародну Енергетичну хартію, прийняту в 1991 році, яка регулює правові питання у сфері інвестицій в енергетичному секторі.
Суд також постановив, що Росія повинна передати 50 мільярдів доларів позивачам до 15 січня 2015 року. В іншому випадку будуть нараховуватися відсотки.