Спеціальні потреби

“Ще одна перемога після розширення НАТО”. У ЄС привітали припинення транзиту російського газу Україною


Ілюстративне фото: газоперекачувальна станція на газопроводі в Боярці Київської області, 22 квітня 2015 р. Російський газ перестав надходити через Україну до Європи від 1 січня 2025 р. (Фото Жені Савілова / AFP)
Ілюстративне фото: газоперекачувальна станція на газопроводі в Боярці Київської області, 22 квітня 2015 р. Російський газ перестав надходити через Україну до Європи від 1 січня 2025 р. (Фото Жені Савілова / AFP)

Україна від 1 січня припинила транзит російського газу своєю територією, ще більше наблизивши кінець домінування Москви на європейських енергетичних ринках.

Попри критику цього рішення з боку прем’єр-міністра Словаччини та відключення опалення й гарячої води у Придністров’ї, Європейська комісія та деякі інші лідери країн ЄС загалом підтримали припинення транзиту газу після завершення 5-річної угоди між Україною та Росією.

Міністр енергетики України Герман Галущенко 1 січня назвав припинення газового транзиту “історичною подією” і заявив, що РФ втрачає свої ринки та зазнає фінансових збитків.

Тим часом Роберт Фіцо, прем’єр-міністр Словаччини заявив 1 січня, що припинення транзиту газу через Україну матиме “радикальний” вплив на країни Європейського Союзу, але не на Росію.

Водночас словацька компанія-імпортер газу SPP цього ж дня підтвердила, що російський “Газпром” припинив постачання газу до Словаччини, однак SPP постачатиме газ своїм клієнтам альтернативними маршрутами, передусім трубопроводами з Німеччини та Угорщини, хоч це пов’язане з додатковими витратами на транзит.

Австрія, інша європейська країна-споживач російського газу, яка досі отримувала його через Україну, також налагодила альтернативне постачання. Уряд країни заявив 1 січня, що Австрія була готова до припинення транзиту російського газу територією України, і постачання газу в країну продовжується іншими шляхами, зокрема з Німеччини та Італії.

“Ми виконали свою домашню роботу і були добре підготовлені до цього сценарію”, — заявила міністерка енергетики Австрії Леоноре Гевесслер.

“Австрія більше не залежить від газу з Росії, і це добре”, - додала вона.

Тим часом Угорщина, інша залежна від російського газу країна ЄС, продовжить отримувати його через газопровід “Турецький потік”, що проходить Чорним морем.

Європейська комісія заявила, що ЄС загалом підготувався до припинення постачання російського газу.

“Європейська газова інфраструктура є достатньо гнучкою, щоб забезпечити газ неросійського походження, — зазначив з цього приводу речник Єврокомісії. – З 2022 року вона була посилена значними новими потужностями імпорту СПГ (скрапленого природного газу)”.

“Комісія понад рік працювала спеціально над підготовкою сценарію без транзиту російського газу через Україну”, — повідомили у відомстві 31 грудня, у коментарі агентству AFP.

Польща, яка не імпортує російський газ і є однією з найактивніших країн-прихильниць України, привітала припинення транзиту.

“Путін витратив мільярди на будівництво “Північного потоку”, щоб обійти Україну та шантажувати Східну Європу погрозами припинення постачання газу. Сьогодні Україна припинила його можливість прямо експортувати газ до ЄС”, - написав на своїй сторінці в мережі Х міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

“Ще одна перемога після розширення НАТО до Фінляндії та Швеції”, - додав Сікорський.

Тим часом у Придністров’ї опалення та постачання гарячої води домогосподарствам було припинено від 7 години ранку 1 січня, коли до сепаратистського регіону Молдови перестав надходити російський газ через Україну.

Росія також раніше постачала в Молдову близько 2 млрд кубометрів газу на рік територією України та Придністров’я. Водночас Кишинів неодноразово звинувачував Москву у використанні енергетичної залежності Молдови від РФ для дестабілізації країни.

Молдова запровадила надзвичайний стан через можливі перебої з постачанням електроенергії. Країна отримує більшу частину своєї електроенергії з електростанції в Придністров’ї, що використовує російський газ.

Загалом зупинка транзиту російського газу територією України не повинна вплинути на ціни для споживачів у Європейському Союзі, зазначають новинні агентства, на відміну від 2022 року, коли обмеження постачання газу з Росії спричинило підвищення цін до рекордних рівнів, призвело до кризи вартості життя й вдарило по конкурентоспроможності ЄС.

Через припинення транзиту Україна втратить до 1 мільярда доларів США на рік як плату за транзит. Натомість російський “Газпром” втратить близько 5 мільярдів доларів від продажу газу.

У 2023 році російський газ становив менш як 10% газового імпорту ЄС, порівняно з понад 40% до повномасштабної війни Росії проти України.

У 2023-му транзит російського газу територією України становив близько 15 мільярдів кубометрів, порівняно з 65 мільярдами кубометрів на початку останньої п’ятирічної угоди щодо транзиту у 2020 році.

Напередодні Голос Америки Українською поговорив з експертом з енергетики, колишнім керівником "Оператора Газотранзитної системи України" Сергієм Макогоном, про те, чого очікувати після зупинки транзиту газу через Україну, як це позначиться на цінах на газ всередині України, а також чи варто очікувати на енергокризу в Придністров'ї.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG