Радіаційну зону навколо Чорнобиля українська влада хоче перетворити у найбільшу в світі ферму сонячної енергії, яка б виробляла третину того, що виробляла Чорнобильська АЕС на свою повну потужність 30 років тому.
Як повідомляють американські та британські медіа, український уряд надіслав презентацію проекту низці великих банків і активно шукає інвесторів.
Журналісти, що ознайомилися з проектом, повідомляють, що на цей проект Київ готовий виділити 6 тисяч гектарів чорнобильської території, яка може бути небезпечною для проживання чи праці людей. На цій станції уряд пропонує виробляти сонячну енергетику, біогаз, тепло та електроенергію.
«У сприйнятті зони відчуження і України відбулася зміна, – йдеться в презентації українського уряду. – Через тридцять років після трагедії на Чорнобильській АЕС тут відкриваються можливості для розвитку. Тут буде створена спеціальна промислова зона, відповідно до усіх норм і правил радіаційної безпеки в зоні відчуження», – цитує українську презентацію британська газета The Guardian.
Розвиток джерел відновлювальної енергії в Чорнобилі має чимало переваг, – йдеться у презентації, – там багата та дешева земля, і сонце є таке сильне як у південній Німеччині. Крім того, там лишаються недоторканними мережева інфраструктура і високовольтні лінії електропередач, необхідні для передачі електроенергії в національну мережу.
Міністр екології України Остап Семерак у інтерв’ю американському виданню Bloomberg, опублікованому 26 липня, заявляв, що уряд веде переговори з двома американськими та чотирма канадськими інвестиційними компаніями, які висловили зацікавленість у сонячному потенціалі Чорнобиля.
На думку міністра, перехід до сонячної енергетики в Чорнобильській зоні сприятиме євроінтеграції України та вплине на громадську думку жителів в зонах військового конфлікту поблизу кордону з Росією.
Серед переваг чорнобильської станції сонячної енергії Bloomberg називає також те, що ця сфера енергетики майже не вимагає участі людини. Україна планує встановити сонячні батареї загальною потужністю в один гігават, для чого буде потрібно близько мільярда євро інвестицій, – пише видання.
Раніше цього тижня – 27 липня – Європейський банк з реконструкції та розвитку – повідомив про можливість приєднатися до українського проекту з виробництва енергетики в Чорнобильській зоні відчуження за умови доцільних інвестиційних та екологічних пропозицій.
Дивіться також: Реформа державних закупівель - найбільший виклик для України - USAID