Президент США Дональд Трамп пов'язав проведення виборів в Україні з домовленостями щодо припинення війни.
"Ми маємо ситуацію, коли в Україні не було виборів, де є воєнний стан. По суті, воєнний стан в Україні, де лідер в Україні, я маю на увазі, мені неприємно це казати, але його рейтинг схвалення впав до 4%", - сказав Трамп 18 лютого.
Як повідомляв Голос Америки, президент США також додав: "Якщо вони [Україна] хочуть місце за столом [переговорів], люди мають, чи не повинен народ України висловитись? Знаєте, минуло багато часу, відколи у них не було виборів".
Раніше спецпредставник Білого дому з питань України та Росії Кіт Келлог заявляв, що США хочуть, щоб Україна провела вибори до кінця цього року.
Реакції в Україні
На слова Трампа нині відреагували в Україні.
Президент України Володимир Зеленський заявив: "Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз не вийде… Якщо ми говоримо про 4%, то ми бачили цю дезінформацію, ми розуміємо, що вона іде від Росії, і у нас є докази".
Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко розповів Радіо Свобода, що теоретично вибори в Україні цього року можливі, але для цього потрібне завершення війни і скасування воєнного стану.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук написав у Facebook: "Україна не відмовляється від демократії. Але вибори можливі лише після закінчення дії воєнного стану. Це пряма норма українського закону".
Думки у Конгресі
Минулого тижня конгресова кореспондентка Української служби Голосу Америки Катерина Лісунова розпитала деяких американських законодавців про те, що вони думають про ідею проведення виборів президента України цього року.
"Усі ці питання буде набагато легше вирішувати, якщо президент Трамп просто зробить рішучу заяву про те, що ми підтримаємо військові зусилля України проти незаконного вторгнення Путіна", - заявив конгресмен-демократ Сет Магазінер.
Він додав: "Важко уявити вибори, під час яких Росія продовжуватиме просування вглиб України та претендуватиме на її суверенну територію. Отже, якщо президент Трамп займе тверду позицію і дасть зрозуміти, що ми будемо підтримувати Україну, то, я думаю, це полегшить і можливість планування графіку виборів і низки інших речей".
Браян Фіцпатрік, конгресмен-республіканець, вважає, що "зрештою, це питання до українського народу разом з його лідерами".
"Очевидно, вибори потрібні. І потрібно, щоб вони проходили регулярно, послідовно та відкрито. Очевидно, що під час війни це може бути викликом. Тож нині це балансування між тим, щоб переконатися, що воля та голос виборців постійно враховані, чого не відбувається, коли протягом тривалого часу їхній голос не чують. Але водночас треба враховувати й абсолютно жорстоку війну, яка ведеться проти України", - додав він.
Фіцпатрік заявив, що "очевидно, свободолюбні демократії в усьому світі, включно зі Сполученими Штатами, заохочуватимуть їх (українців) належним чином провести вибори - коли вони будуть готові, коли це буде безпечно та справедливо".
Том Тіффані, конгресмен-республіканець, сказав: "В якийсь момент Україні треба буде скликати вибори, коли саме - я не знаю, але колись їх треба буде провести".
Джейсон Кроу, конгресмен-демократ, зауважив: "Думаю, важливо, щоб був шлях до проведення виборів. Я розумію виклики, які стоять на цьому шляху, коли у вас дуже велика частина населення на війні, яка воює на передовій, але визначити, як ці вибори можуть відбутись, це дуже важливо, адже для демократії потрібно знати, коли будуть вибори й мати процедуру (підготовки)".
До роботи над матеріалом долучилась конгресова кореспондентка Української служби Голосу Америки Катерина Лісунова
Форум