Президент США Дональд Трамп заявив, що після переговорів США та Росії у Саудівській Аравії він почувається значно впевненіше щодо потенційного припинення вогню у російській війні в Україні.
“[Я почуваюся] значно впевненіше, вони [переговори] були дуже добрі", - сказав Трамп на пресконференції у штаті Флорида 18 лютого ввечері.
"Росія хоче щось зробити, вони хочуть зупинити це дике варварство. Я маю на увазі те, що там відбувається. Щотижня тисячі їхніх солдатів вбивають. Це безглуздо. І це не американські солдати, це російські солдати, і це українські солдати, в основному, хоча і багато корейців було вбито, як ви знаєте, їх було вбито досить багато. Вони прийшли битися, і велика їх частина була знищена”, - сказав Трамп.
Президент США наголосив, що хоче закінчити цю “беззмістовну” війну. За його словами, наразі обговорюють два варіанти ймовірних домовленостей - або припинення вогню, або мирна угода.
“У нас є або припинення вогню, або мир, і ми прагнемо досягти обох. Почнемо із припинення вогню”, - сказав Трамп.
На питання журналістів, чи він підтримує розміщення в Україні європейських миротворців, Дональд Трамп відповів, що не буде виступати проти цього у випадку укладення мирної угоди, але американські війська Україну не відправить.
“Якщо вони хочуть це зробити, чудово. Я повністю за це. Якщо вони хочуть це зробити, я думаю, це буде добре. Тобто я знаю, що Франція згадувала про це, інші згадували про це, Британія про це згадувала. Якщо у нас буде мирна угода, я думаю, що мати війська там з боку Європи… Нам не доведеться нічого там вкладати, тому що ми дуже далеко. Але мати там війська було б добре. Я б не заперечував”, - зазначив президент.
Президент Трамп також заявив, що не розглядає питання виведення американських військ з Європи.
“Ніхто не просив мене зробити це, тому я не думаю, що нам доведеться це робити. Я б не хотів цього робити. Але це питання насправді ніколи не виникало”, - зазначив він.
Під час пресконференції один із журналістів запитав, що Дональд Трамп сказав би українцям, які після трьох років боротьби можуть почуватись зрадженими або розчарованими через те, що українську делегацію не запросили на переговори у Саудівську Аравію.
Дональд Трамп відповів, що також почувається розчарованим.
“Я дуже розчарований тим, що сталося. Я спостерігаю за цим три роки. Це війна, якої ніколи б не було, якби я був президентом”, - сказав він.
Дональд Трамп: “Я чую, що вони засмучені тим, що не мали місця [на переговорах у Саудівській Аравії]. Що ж, у них було місце протягом трьох років, і довго перед тим, це можна було врегулювати дуже легко. Недосвідчений учасник переговорів міг би врегулювати це роки тому, не втративши, на мою думку, багато території, дуже мало території, не втрачаючи життів і не втрачаючи міст, які просто лежать на їхніх землях”.
Коментуючи місце України на переговорах, президент США додав, що українці могли зробити так, щоб війна не починалась. Він не уточнив, як саме можна було це зробити.
“Ви вже там перебуваєте три роки. Ви повинні були закінчити це за три роки. Вам не слід було цього починати. Ви могли укласти угоду. Я міг би укласти для України таку угоду, за якою віддав би їм майже всю землю, всю, майже всю землю, і ніхто б не загинув, і жодне місто не було б зруйновано, і жодного купола не було б знесено, але вони вирішили цього не робити", - сказав Дональд Трамп.
Президент США висловив впевненість, що має силу закінчити цю війну, і вважає, що бачить добрий рух у цьому напрямку:
“І я думаю, що у я маю силу покласти край цій війні, і я думаю, що це йде дуже добре”.
Голос Америки повідомляв, що 18 лютого американська та російська делегації провели в Саудівській Аравії перші переговори щодо війни в Україні та двосторонніх відносин Вашингтона й Москви. Сторони узгодили чотири пункти.
- "встановити механізм консультацій для усунення подразників у двосторонніх відносинах для нормалізації роботи дипломатичних представництв".
- "призначити команди, щоб розпочати роботу над якнайшвидшим припиненням конфлікту в Україні у спосіб, який є тривалим, стійким і прийнятним для всіх сторін";
- "закласти основу для майбутньої співпраці з питань, що становлять взаємний геополітичний інтерес, а також історичних економічних та інвестиційних можливостей, які виникнуть після успішного завершення конфлікту в Україні";
- "сторони зустрічі обіцяють продовжувати співпрацю, щоб забезпечити своєчасний і продуктивний рух процесу".
Радник Білого дому із питань нацбезпеки Майк Волц також повідомив, що у питанні мирних переговорів можна очікувати "дискусію" щодо територій та гарантій безпеки.
Дивіться також: