Спеціальні потреби

Китай неоднозначно прореагував на запроваджені Трампом мита


Контейнери в порту Ляньюньган у східній китайській провінції Цзянсу 29 січня 2025 року. (Фото AFP)
Контейнери в порту Ляньюньган у східній китайській провінції Цзянсу 29 січня 2025 року. (Фото AFP)

Рішення президента США Дональда Трампа запровадити 10% мита на китайські товари викликало неоднозначну реакцію з боку Пекіна: уряд Китаю пригрозив ввести контрзаходи, а деякі китайські підприємства висловили занепокоєння щодо можливого переривання їх експорту на ринок США.

У той час як міністерство торгівлі Китаю пообіцяло оскаржити дії адміністрації Трампа у Світовій організації торгівлі, міністерство закордонних справ Китаю підкреслило, що торгові та митні війни «не можуть вирішити внутрішні проблеми США і, що більш важливо, не приносять користі жодній зі сторін».

Раніше Трамп заявив, що додаткові мита на китайські товари є відповіддю Вашингтона на роль Китаю у виробництві хімікатів, необхідних для виробництва фентанілу в Мексиці.

«Додаткові мита не є конструктивними і неминуче вплинуть на співпрацю між двома сторонами в боротьбі з наркотиками в майбутньому», — сказав речник Міністерства закордонних справ Китаю в заяві, оприлюдненій у неділю вдень.

Тим часом на китайській соціальній медіа-платформі Weibo деякі користувачі Інтернету заявили, що крок адміністрації Трампа призведе лише до зворотного результату та зашкодить інтересам американських споживачів, тоді як інші сказали, що відповіді Вашингтона «не вистачає креативності».

«Врешті-решт він наважується лише додати 10% мита на китайські товари, одночасно вводячи додаткові 25% мита на товари з інших країн», — написав китайський інтернет-користувач «Jixiang Wang-bao» на Weibo.

Тим часом деякі китайські експортери кажуть, що додаткові мита все одно зашкодять їхньому бізнесу.

«Додаткові мита, по суті, змусять мою компанію відмовитися від ринку США та зосередитися на інших країнах», — відповів Голосу Америки китайський експортер споживчої електроніки на прізвище Лін, який попросив називати його лише своїм прізвищем.

Ху Сіцзінь, колишній головний редактор китайського державного таблоїду Global Times, сказав, що хоча китайські компанії, які зосереджуються на експорті до США, зіткнуться з різними труднощами, китайська економіка здатна впоратися з наслідками цих додаткових мит.

«Усі сторони в Китаї давно чекали підвищення мит, запровадженого Трампом, і відповідні підприємства в Китаї провели велику підготовку», — написав він у дописі на Weibo, додавши, що митна війна адміністрації Трампа проти Китаю зрештою завдасть шкоди американським споживачам і постачальникам.

Можливість переговорів

Хоча існують різні точки зору щодо того, як додаткові мита можуть вплинути на китайську економіку, аналітики кажуть, що рішення адміністрації Трампа почати з 10% мит на китайські товари свідчить про готовність Вашингтона вести переговори з Пекіном.

«Адміністрація Трампа може використовувати 10% мито як спосіб підштовхнути Пекін до угоди з деяких питань, важливих для США, таких як криза з фентанілом, і показати китайському уряду, що він може збільшити мита ще до 60%, якщо Китай не захоче брати участь у переговорах», – сказав Ву Се Чі, експерт з китайської політики з Тайбейського університету морських технологій.

Оскільки китайська економіка залишається млявою, Ву каже, що Пекін намагається відповісти на додаткові мита, запроваджені адміністрацією Трампа, менш конфронтаційними заходами, такими як подання позову до СОТ.

«Китай сподівається показати Вашингтону, що він готовий сісти за стіл переговорів і використати переговори, щоб запобігти подальшому підвищенню адміністрацією Трампа мит на китайські товари», — сказав він телефоном Голосу Америки.

Інші експерти кажуть, що нижчі мита, які адміністрація Трампа наклала на Китай, у порівнянні з 25% митами на товари з Мексики та Канади, свідчать про те, що Пекін, можливо, вже почав переговори з Вашингтоном.

«Китай може оголосити про масштабне замовлення Boeing або Китай може оголосити про масштабне збільшення імпорту сланцевого газу, що може бути дуже корисним для Трампа», — сказала Голосу Америки Алісія Гарсіа-Ерреро, головна економістка Азіатсько-Тихоокеанського регіону французького інвестиційного банку Natixis.

Незважаючи на те, що Китай може бути готовим впоратися з наслідками запроваджених США мит через досвід першого терміну президентства Трампа, деякі китайські економісти вважають, що додаткові мита можуть серйозно вплинути на економічне зростання Китаю.

«Китайська економіка все одно сильно постраждає від додаткових мит, запроваджених адміністрацією Трампа, тому що Китай покладався на експорт, щоб стимулювати економічне зростання в останні роки», — сказав Голосу Америки телефоном Хе Цзянбін, незалежний китайський економічний оглядач.

Гарсіа-Ерреро каже, що в той час як Трамп починає свій другий термін із запровадження додаткових мит на китайські товари, торговий дисбаланс не буде основним джерелом напруги між Китаєм і США протягом наступних чотирьох років.

«Ескалація напруги між Китаєм і США виникне через важливі питання національної безпеки, такі як Тайвань і розгортання американських військ на Філіппінах», — сказала вона Голосу Америки.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG