Спеціальні потреби

Розв’язання “проблеми України з Росією” - Трамп назвав пріоритет своєї нової адміністрації у зовнішній політиці


Президент Франції Еммануель Макрон, новообраний президент США Дональд Трамп та президент України Володимир Зеленський перед зустріччю в Єлисейському палаці у Парижі, 7 грудня 2024 року. (Фото: Пресслужба президента України / AFP)
Президент Франції Еммануель Макрон, новообраний президент США Дональд Трамп та президент України Володимир Зеленський перед зустріччю в Єлисейському палаці у Парижі, 7 грудня 2024 року. (Фото: Пресслужба президента України / AFP)

Розв’язання “проблеми України з Росією” стане пріоритетом для новообраного президента США Дональда Трампа, коли він вступить на посаду у січні 2025 року. За його словами, війна в Україні є складнішою ситуацією, ніж конфлікт на Близькому Сході.

Про це Дональд Трамп сказав в інтерв’ю французькому виданню Paris Match, записаному 7 грудня під час візиту майбутнього президента США до Парижа, і яке було оприлюднене 11 грудня.

“Я думаю, що ми повинні розв'язати проблему України з Росією”, - сказав Трамп, відповідаючи на запитання про його пріоритет на міжнародній арені.

“Обидві ці країни втрачають кількості (людей), в які ніхто не може повірити. Сотні тисяч солдатів гинуть”, - пояснив Трамп.

Водночас майбутній президент зазначив, що питання конфлікту на Близькому Сході стане іншим пріоритетом для нього, бодай меншим за Україну.

“І Близький Схід, звичайно, є великим пріоритетом. Але я думаю, що Близький Схід – це менш складна ситуація, ніж Україна з Росією”, - зазначив Трамп.

“Але це дві ситуації, які ми повинні вирішити, і ми повинні вирішити їх швидко. Багато людей гине”, - додав він.

Трамп відвідав Париж минулими вихідними для участі у відкритті собору Паризької Богоматері, відновлення якого після пожежі у квітні 2019 року тривало понад 5 років.

Під час свого візиту, майбутній американський президент зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном, а також мав тристоронню зустріч з Макроном і президентом України Володимиром Зеленським, організовану за ініціативи французького лідера.

“У нас була хороша зустріч із президентом Зеленським”, - прокоментував Трамп в інтерв’ю.

Своєю чергою Володимир Зеленським у дописі в соціальних мережах назвав зустріч із Трампом і Макроном “хорошою”. За словами Зеленського, він пояснив співрозмовникам необхідність “справедливого і сильного миру” в Україні. Пізніше у спілкуванні з журналістами він також зазначив, що під час зустрічі розмова торкнулася “замороження” війни.

Водночас за інформацією агентства Reuters, яке спілкувалося з кількома неназваними джерелами, обізнаними із суттю розмов під час тристоронньої зустрічі 7 грудня, Зеленський використав своє спілкування з Трампом, щоб пояснити потребу України в гарантіях безпеки в разі припинення війни з Росією шляхом переговорів.

Під час розмови без радників, яка тривала близько 35 хвилин, конкретні деталі будь-якого можливого мирного врегулювання не обговорювалися. Однак Трамп, за інформацією джерел Reuters, висловився за негайне припинення вогню та переговори між Україною та Росією.

Наступного дня після зустрічі, 8 грудня, він зазначив у дописі на своїй соціальній платформі Truth Social, що “має бути негайне припинення вогню і мають початися переговори”.

За свідченнями одного з джерел, Трамп поводився дружньо, шанобливо та відкрито і, здавалося, був зосереджений на тому, щоб слухати своїх співрозмовників.

“Під час зустрічі були зазначені деякі ключові моменти – наприклад, йшлося про те, що для миру потрібні гарантії, тому що одного припинення вогню недостатньо. [Президент Росії Володимир] Путін знову може його порушити, як він робив це раніше, без належних гарантій”, – повідомило джерело в Офісі президента України.

Відповідаючи на запитання, як це сприйняли, джерело відповіло, маючи на увазі Трампа: “Він думає про всі деталі”.

Один з неназваних посадовців повідомив Reuters, що Макрон і Зеленський були “на одній хвилі” під час зустрічі. Однак вони поводилися обережно, щоб уникнути враження, наче Трампа загнали в кут.

Французький та український лідери підкреслили, що без підтримки США, Україні буде дуже важко у війні.

“Мова йшла про пояснення, не заганяючи Трампа в кут”, - цитує агентство одного зі своїх співрозмовників.

За словами одного українського посадовця, Зеленський вважає, що Володимир Путін на міжнародній арені боїться лише Трампа і, можливо, Китаю. Відтак будь-який тривалий мир вимагатиме від Вашингтона бути “по-справжньому сильним”.

Інші джерела вказали на те, що Макрон підкреслив внесок Європи у підтримку України та пояснив її готовність більш рівномірно розділити тягар забезпечення безпеки зі Сполученими Штатами.

Також за словами джерел, Макрон і Зеленський доклали зусиль, щоб пояснити Трампу, що Путін у 2024 році вже був не таким, як у 2017 році, коли Трамп був президентом вперше.

Французький та український президенти також вказали на швидке падіння сирійського президента Башара Асада в Сирії як привід для більш жорсткої позиції щодо Москви в майбутніх зусиллях з досягнення миру.

Своєю чергою Трамп у розмові з Paris Match повторив свою позицію, що Вашингтону не слід втручатися в Сирію.

“Сирії доведеться подбати про себе, - сказав Трамп в інтерв'ю. – Ми не причетні до Сирії”.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG