Керівники низки європейських країн заявили про підтримку українського президента Володимира Зеленського після гострих закидів на його адресу з боку президента США Дональда Трампа.
Це Росія почала війну. Президент Зеленський обраний демократичним шляхом.Ульф Крістерссон, прем’єр-мінітср Швеції
Президент Трамп поклав на Зеленського відповідальність за початок російської війни проти України і за те, що війна триває досі, а також назвав його “диктатором без виборів”.
Американський президент повторив свою критику, коли Зеленський сказав, що Трамп “живе в дезінформаційному просторі”.
Німеччина
Серед чільних посадовців, які вважали за потрібне висловитися з цього приводу одним з перших був канцлер Німеччини Олаф Шольц, який сказав, що “просто неправильно і небезпечно заперечувати демократичну легітимність президента Зеленського”.
“Насправді факт в тому, що Володимир Зеленський є обраним главою держави. Той факт, що звичайні вибори посеред війни проводити не можна, відповідає вимогам українських конституційних і виборчих законів”, - сказав канцлер 19 лютого, виданню Der Spiegel 19 лютого.
Провідний суперник Шольца на виборах в Німеччині 23 лютого, лідер Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц, фактично погодився з канцлером, наголосивши у дописі в Х, що “український президент демократично легітимізований, а російський президент залишається при владі через фіктивні вибори”.
Велика Британія
Підтримку українського президента підтвердив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер після телефонної розмови між Лондоном і Києвом 19 лютого.
“Прем’єр-міністр висловив підтримку президентові Зеленському як демократично обраному лідеру і сказав, що було цілком розумно призупинити вибори в час війни, як це зробила Велика Британія впродовж Другої Світової війни”, - інформує британський уряд.
У тому повідомленні також підкреслено, що британський “прем’єр-міністр знову наголосив на підтримці очолюваних США зусиль для досягнення тривкого миру в Україні, який стримував би Росію від будь-якої подальшої агресії”.
Данія і Швеція
В Данії прем’єр-міністерка Метте Фредеріксен сказала журналістам, що вона "не розуміє атаки” президента США на Зеленського, а Шведський прем’єр-міністр Ульф Крістессон назвав ті оцінки з Вашингтона “неправильними”.
“Це Росія почала війну. Президент Зеленський обраний демократичним шляхом. Я думаю, що ніхто не хоче виборів більше ніж Україна, бо вибори означали б, що в Україні мир і що вони самі можуть знову керувати своєю країною”, - сказав Крістерссон.
Шведський урядовець, який промовляв після участі в організованій Францією 19 лютого нараді майже двох десятків європейських країн щодо України і безпеки у Європі, також закликав партнерів до стриманості.
“Я вважаю, що зараз ми повинні зберігати спокій, коли йдеться про дуже, дуже поспішні й різкі заяви в соціальних мережах. Ми не можемо таким чином проводити політику безпеки в Європі. Але готуймося до різних альтернатив, готуймося до міцнішої європейської оборони, готуймося до тіснішої співпраці з європейськими країнами НАТО і робімо все можливе, щоб Україна була якомога краще оснащена для миру”, - підкреслив прем’єр-міністр Швеції.
Франція
Французький президент Еммануель Макрон також спілкувався з Зеленським телефоном, але від його імені нема згадок про обмін докорами між Вашингтоном і Києвом, а лише підкреслено підтримку України.
“Ми поділяємо мету, яку має також і президент Трамп, покласти край агресивній війні Росії”, - додав Макрон у дописі в Х.
Він окремо наголосив, що "Україна завжди має бути долучена" до зусиль задля досягнення миру і "її права треба шанувати".
Міністр французького уряду у справах Європи Бенджамен Аддад наголосив в інтерв’ю французькому телебаченню, що “єдиний диктатор - це Путін, а Зеленський - герой”.