Відразу після церемонії інавгурації, у понеділок, 20 січня, президент США Дональд Трамп підписав указ про відтермінування заборони додатка TikTok, яким користуються 170 млн американців.
Відповідно до закону, ухваленого минулого року та підтриманого одноголосно Верховним судом 17 січня, ByteDance - китайська компанія-власниця TikTok - мала до 19 січня або продати платформу, або ж TikTok мав згорнути свою діяльність у США.
TikTok не продали, і, відповідно до закону, він уже зупиняв свою роботу у США на кілька годин, починаючи з вечора 18 січня. Потім користувачі знову змогли відкрити додатки.
Утім, попри те, що Трамп відтермінував можливість продажу платформи ще на 75 днів, і попри запевнення президента, що для компаній не буде покарання за доступ до TikTok, магазини Apple і Google не дозволяють користувачам завантажувати й оновлювати додатки TikTok.
Як зараз працює TikTok у США?
Соцмережа ТікТок на кілька годин зупиняла роботу у США з вечора, 18 січня, перед тим, як закон про заборону мав набути чинності. Користувачі соцмережі побачили на екранах повідомлення з написом:
"На жаль, TikTok наразі недоступний. У США набув чинності закон про заборону TikTok. На жаль, це означає, що ви не можете використовувати TikTok поки що".
Водночас у сповіщенні користувачам давали надію, що ситуація може змінитися після інавгурації:
"Нам пощастило, що президент Трамп зазначив, що він працюватиме з нами над рішенням щодо відновлення TikTok, коли вступить на посаду. Будь ласка, стежте за оновленнями."
Після вимкнення соцмережі Дональд Трамп опублікував заклик до компаній не вимикати TikTok і пообіцяв, що відтермінує закон про заборону відразу після вступу на посаду.
"Указ також підтвердить, що жодна компанія, яка допомогла запобігти зникненню TikTok до мого указу, не понесе відповідальності", - написав Трамп.
За певний час після цього запевнення користувачі соцмережі отримали нове сповіщення з написом "Ласкаво просимо назад":
"Дякуємо за ваше терпіння та підтримку. Завдяки зусиллям президента Трампа TikTok повернувся у США!"
Але, хоча доступ до соцмережі відновили, у магазинах додатків Apple і Google користувачі не можуть завантажити або оновити TikTok.
Під час спроби встановити додаток, в App Store з'являється повідомлення, що TikTok більше не доступний у США, і що "Apple зобов’язана дотримуватися законів юрисдикції, де вона працює".
"Відповідно до Закону про захист американців від додатків, контрольованих іноземними противниками, програми, розроблені ByteDance Ltd. та її дочірніми компаніями, зокрема TikTok, CapCut, Lemon8 та інші, більше не будуть доступні для завантаження або оновлення в App Store для користувачів у Сполучених Штатах починаючи з 19 січня 2025 року", – йдеться в повідомленні компанії Apple.
Штрафи для компаній, які відновили доступ до TikTok, потенційно можуть становити 850 млрд доларів. Адже закон передбачає штраф на суму 5 тис доларів за кожного користувача, а за даними Верховного суду та самої компанії, додатком користуються понад 170 мільйонів користувачів у США.
Що буде з TikTok?
"У нас немає вибору. Ми повинні його зберегти", – сказав президент Трамп про TikTok на мітингу в неділю напередодні своєї інавгурації.
Без схвалення США не існує Tik TokДональд Трамп
Також до інавгурації він написав у соцмережі, що хотів би, аби Сполучені Штати мали 50% власності у спільному підприємстві-власникові TikTok.
"Роблячи це, ми зберігаємо TikTok, тримаємо його в надійних руках і дозволяємо йому говорити. Без схвалення США не існує TikTok. За нашого схвалення вона коштує сотні мільярдів доларів - можливо, трильйони", – написав Трамп.
Оглядачі зауважили, що генеральний директор TikTok Шоу Цзи Чу був запрошений та відвідав інавгурацію президента США.
Уже після інавгурації, підписуючи указ про відтермінування дії закону про заборону TikTok на 75 днів в Овальному кабінеті, він прокоментував:
"По суті, TikTok я маю право або продати, або закрити. Можливо, нам доведеться отримати схвалення від Китаю. Я не впевнений. Я не впевнений, що вони схвалять".
У вівторок, 21 січня, Дональд Трамп заявив, що він відкритий до можливості того, щоб платформу придбав мільярдер Ілон Маск.
На запитання журналістів, чи готовий він, щоб "Ілон купив TikTok", Трамп відповів: "Якби він хотів його купити, так".
Водночас він додав, що також хотів би, "щоб Ларрі його купив", маючи на увазі бізнесмена Ларрі Еллісона, засновника і голову корпорації Oracle.
Раніше ЗМІ повідомляли, що Пекін вів переговори про продаж операцій TikTok у США соратнику Трампа Ілону Маску, хоча компанія ByteDance це заперечує.
Серед претендентів на компанію, як повідомляє Reuters, є і колишній власник "Лос-Анджелес Доджерс" Френк Маккорт, який зацікавлений у швидкозростаючому бізнесі, вартість якого, за оцінками аналітиків, може сягати 50 мільярдів доларів.
На питання про долю TikTok відразу після призначення на посаду довелося відповідати і держсекретарю США Марку Рубіо.
21 січня в ефірі програми NBC Today на запитання ведучого про те, що якщо китайська компанія, за пропозицією Трампа, збереже половину власності TikTok, то яким чином це "не становитиме загрозу нацбезпеці" США, Рубіо відповів, що новій адміністрації "знадобиться деякий час, щоб розглянути це питання, зважити всі проблеми безпеки, а також з’ясувати, яка домовленість може змусити компанію функціонувати таким чином, щоб вона не становила загрози для Сполучених Штатів".
"Це рішення ухвалить президент, і закон дає йому такий час для цього", – додав Рубіо.
Компанія-власниця ByteDance досі не повідомила, чи планує вона продавати TikTok.
Водночас член ради директорів китайської материнської компанії TikTok ByteDance Білл Форд у коментарі виданню Axios висловив впевненість, що "буде укладено угоду, щоб TikTok залишався доступним у США".
Дивіться також: