Кримські татари рішуче виступають проти російської анексії українського півострова. Через рік після анексії, татарська спільнота каже, що живе в атмосфері страху – активістів та їхніх родичів залякують, викрадають і навіть вбивають. КВ Криму побував кореспондент «Голосу Америки» Деніел Шірф.
Кримський татарин Ріфат Аметов поховав тут свого брата Решата рік тому – того ж дня, коли у Росії ухвалили закон про анексію Криму.
Решата, запеклого противника російських дій у Криму, викрали, катували і вбили. Ніхто не взяв на себе відповідальність за це, і влада, каже Аметов, припинила розслідування:
«Більше того, у нас є відео. І деякі підказки, звідки прийшли убивці. Однак нам кажуть, що ті люди – невідомі, і їх не можна знайти. Як можна довіряти такій владі?»
Абдурашид Джепаров каже – його син Іслям був гарним спортсменом і студентом, але, на відміну від нього самого, не був активістом і не мав жодного інтересу до політики. 19-річного хлопця викрали у вересні разом із його 23-річним братом. За словами очевидців, їх запхали до авто люди у чорній формі. Відтоді їх не бачили і нікого за викрадення не покарали. Джепаров бачить у цьому слід російських спецслужб. Адже він – колишній депутат кримськотатарського Меджлісу. Джепарв каже:
«Це готувалося довгий час. Вони все гарно обдумали. Це – не робота двох чи трьох людей. Все було систематично».
За тижні до викрадення, каже Джепаров, за його будинком почали стежити, а друзів – розпитували. Його найстарший син зник після того, як вирушив воювати до Сирії. Через це родина з’явилась на радарі у спецслужб.
Після того, як Росія анексувала Крим, влада почала переслідувати деяких татарських лідерів і вигнала Меджліс із власного офісу, каже Заїр Смедля.
Заїр Смедля, голова виборчої комісії кримськотатарського парламенту, розповідає:
«Упродовж минулого року ми спостерігали вбивства, викрадення активістів, обшуки медресе і мечетей, навіть осель активістів, нелегальні арешти і затримання. Все це робиться проти кримських татар, як і проти решти населення, для того, аби вселити страх.
Татари становлять 13% від усього населення Криму і є одними із найбільших противників засудженого усім світом референдуму про анексію Криму Росією.
Російська і кримська влада відхиляє усі звинувачення і продовжує наполягати, що життя під російським керівництвом – краще для самих татар.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1