Спеціальні потреби

Що таке "Стоунволл" і як він вплинув на рух за права ЛГБТ


Рух за права ЛГБТ у США почався з повстання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Надати статус національного пам’ятника бару Stonewall та парку навпроти нього просять Барака Обаму представники ЛГБТ-спільноти та мешканці історичного нью-йоркського району Greenwich Village.

Саме тут, у червні 1969 року відбулися події, які вплинули на рух за громадянські права геїв, лесбійок, бісексуалів та трансгендерів. Люди не витримали постійних цькувань та знущань з боку поліції через свою сексуальну орієнтацію. Події літньої ночі відомі у США, як «Стоунвольське повстання». Через рік після них у Нью-Йорку відбувся перший прайд-парад.

"Обама зробить це. Адже у своїй інавгураційній промові він згадав Сельму, Сенека-Фоллз та Стоунволл. Ми всі були приємно вражені. Хто б міг подумати, що у нас будуть геї-губернатори, мери та політики. Коли я виростав у 50-х роках, мене б побили чи убили, якби дізналися, що я гей", - сказав бармен "Стоунволлу" Фред Етрі.

У середині минулого століття облави у гей-барах були звичним явищем. 28 червня 1969 року поліція прибула до «Стоунволлу» з метою заарештувати його відвідувачів. Втомившись від постійного цькування та знущання, люди почали чинити опір. Фред Етрі - свідок подій.

"Ми розбили вікна, ми зруйнували стіни. Ми не знаємо, хто першим кинув камінь. Ми всі були дуже розчаровані. Ми почали кидати баки зі сміттям. Саме тоді поліція пішла на штурм".

Через рік після «Стоунвольського повстання», активісти провели перший прайд-парад, який з того часу проходить щороку.

"У багатьох місцях та країнах проводять прайд-паради. Однак молоде покоління не знає історії, яка стоїть за цим. Вони не розуміють, що тут все почалося. Люди прийняли рішення дати відсіч утискам з боку поліції та суспільства, які займалися цькуванням. Цю частину нашої історії треба захистити та пам’ятати. Це не лише історія Сполучених Штатах, але й усього світу", - заявив активіст​ Майкл Доулінґ.

"Для ЛГБТ-спільноти це те, де все почалося і це надзвичайно важливе місце. Визнати це національним пам’ятником - блискуча ідея", - додав ще один ЛГБТ-активіст Тоні Леонард.

Однак пропозиція зробити Stonewall національним пам’ятником має і критиків. "Пам'ятником гріхові" назвав ініціативу ЛГБТ-спільноти Франклін Ґрем, син добре відомого християнського євангеліста Біллі Ґрема у Фейсбуці. "Це неймовірно".

У Білому дому кажуть, Барак Обама знає про "велику підтримку" від мешканців району Greenwich Village та ЛГБТ-спільноти надати «Стоунволлу» статус національного пам’ятника. Однак президент не анонсував чи збирається ухвалити таке рішення.

Дивіться також: Рівні права для ЛГБТ насправді корисні для родин та суспільства - коментар представника HRC. Відео

Розсилка

Відео - найголовніше

У США вшанували жертв Голодомору.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG