У питанні мирних переговорів можна очікувати "дискусію" щодо територій та гарантій безпеки. Про це сказав радник Білого дому із питань нацбезпеки Майк Волц під час спілкування із журналістами після зустрічі із російською делегацією в Ер-Ріяді.
"Є кілька базових принципів. Це має бути остаточне припинення війни, а не тимчасове, як ми бачили в минулому. Ми знаємо, що практична реальність така, що буде певна дискусія щодо територій, і буде дискусія щодо гарантій безпеки", - сказав Волц.
Він додав: "Це лише фундаментальні основи, які ґрунтуватимуть і лежатимуть в основі будь-якої дискусії. Але найважливіше я вважаю те, що президент (США Дональд Трамп) заявив про своє бажання, свою рішучість покласти край цій війні, покласти край вбивствам".
Домовленості у Саудівській Аравії
Держсекретар США Марко Рубіо повторив тезу, що "щоб покласти край будь-якому конфлікту, всі сторони повинні піти на поступки".
"Ми не будемо визначати наперед, що це буде. Ми точно не будемо обговорювати це сьогодні або на пресконференції, якщо на те пішло, - сказав головний американський дипломат. - Європейському Союзу в якийсь момент доведеться сісти за стіл переговорів, тому що вони також мають санкції, які були запроваджені, але я вважаю, що справа полягає в меті, і ми погодилися, якою є мета.
Він також наголосив, що "одна телефонна розмова і одна зустріч" не достатні для того, щоб одразу врегулювати ситуацію.
При цьому міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров після зустрічі сказав, що США та Росія намагатимуться "створювати умови", щоб співпраця країн відновилась "у повному обсязі". Однак він сказав, що попри досягнення "взаєморозуміння", "це не обов'язково означає зблизити позиції".
Також Лавров сказав, що американські та російські представники обговорюють, що необхідно зробити для підготовки зустрічі президентів Трампа і Путіна.
Як повідомляв Голос Америки, на зустрічі у Саудівській Аравії делегації США та Росії домовились зокрема "нормалізувати роботу" дипломатичних представництв обох країн, "призначити команди, щоб розпочати роботу над якнайшвидшим припиненням конфлікту в Україні", а також "закласти основу для майбутньої співпраці з питань, що становлять взаємний геополітичний інтерес... після успішного завершення конфлікту в Україні".
Залученість України
Коли американську делегацію журналісти запитали про те, що у цій зустрічі брали участь лише американська та російська делегації - без представників Європи та України, - Волц сказав, що США консультуються зі своїми союзниками "майже щодня, і ми продовжуватимемо це робити".
Він додав: "Якщо ви збираєтеся об’єднати обидві сторони (за столом переговорів), потрібно говорити з обома сторонами. І ми будемо продовжувати нагадувати всім, що буквально через кілька хвилин після того, як президент Трамп повісив трубку після дзвінка із президентом Путіним, він зателефонував і поговорив з президентом Зеленським".
При цьому Рубіо сказав, що всі долучені сторони мають бути згодні з рішенням, яке припинить його, і що "ЄС має бути якось залучений, і що ніхто не залишився осторонь".
Держсекретар додав, що Трамп прагне, щоб конфлікт "закінчився справедливо", а мир тривав "стабільно й довго", й це "не призвело до нового конфлікту через 2-3 роки... і сьогоднішній день був першим кроком у цьому процесі".
Тим часом Зеленський, перебуваючи нині із візитом у Туреччині, підкреслив: "Для нашої країни, регіону, Європи принципово, щоб будь-які перемовини щодо закінчення війни відбувалися не за спиною у ключових суб'єктів, яких зачіпають наслідки російської агресії. Україна, Європа в широкому сенсі - а це і Євросоюз, і Туреччина, і Британія - мають бути залучені до розмов і розробки потрібних безпекових гарантій разом з Америкою, які стосуються долі нашої частини світу".
Роль Європи
Також американська делегація в Ер-Ріяді вкотре озвучила позицію про те, що Європа має лідирувати в забезпеченні гарантій безпеки.
Нагадаємо, нині міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що хоч Європа також повинна відігравати провідну роль у наданні безпекових гарантій, сталого миру в Україні можна досягти лише за допомогою США.
Волц повторив і заклики до збільшення витрат на оборону в Європі: "Той факт, що третина наших союзників по НАТО все ще не вносить мінімум 2% свого ВВП на оборону через десять років після того, як ми всі колективно уклали цю угоду, є неприйнятним".
"Йдеться не лише про те, що Сполучені Штати збираються продовжувати робити внески, і що ми збираємося продовжувати просити від американських платників податків. Ми всі повинні прийняти ці важкі рішення, - додав Волц. - Ми всі маємо зробити свій внесок у нашу спільну оборону,.. і той факт, що Сполучене Королівство, Франція та інші говорять про більш активний внесок у безпеку України, ми вважаємо добрим".
У статті використано матеріали Reuters