Державний секретар США Марко Рубіо в понеділок, 3 лютого, заявив, що він узявся до виконання обов'язків голови Агенції з міжнародного розвитку (USAID). Він також повідомив, що багато програм USAID продовжать діяти "як частина американської зовнішньої політики".
Під час візиту до Сальвадору, відповідаючи на питання журналістів, Рубіо сказав: "Я є виконувачем обов'язків директора USAID. Я делегував ці повноваження певній особі, але я залишаюся з ним на зв’язку", - сказав Рубіо.
Держсекретар США назвав агенцію USAID "повністю безвідповідальною агенцією", та сказав, що багато з її співробітників відмовляються співпрацювати, і що вони не відповідали на запитання від адміністрації президента США Дональда Трампа про використання коштів.
"Є багато функцій USAID, які будуть продовжуватися. Вони будуть частиною американської зовнішньої політики. Але вона має узгоджуватися з американською зовнішньою політикою. Я дуже чітко сказав під час слухань про затвердження, що кожен долар, який ми витрачаємо, і кожна програма, яку ми фінансуємо, будуть відповідати національним інтересам Сполучених Штатів", - сказав Рубіо.
Він наголосив, що USAID не є незалежною громадською організацією і повинна діяти в інтересах США: "USAID має історію певного ігнорування цього, вирішивши, що існує якась світова благодійність, відокремлена від національних інтересів. Це долари платників податків".
У багатьох випадках, каже держсекретар США, USAID залучена до програм, які суперечать національній стратегії США.
”USAID ... витрачає долари платників податків, і вона повинна витрачати їх, як зазначено в статуті, відповідно до політичних директив, які вони отримують від державного секретаря, Ради національної безпеки та президента. І протягом 20 чи 30 років люди намагалися її реформувати, а вона відмовляється реформуватися, вона відмовляється співпрацювати. Коли ми були в Конгресі, ми навіть не могли отримати відповіді на елементарні запитання щодо програм - такого не буде. Так не буде тривати”, - заявив Рубіо.
Раніше, вранці 3-го лютого, Ілон Маск, якого Трамп номінував очільником Департаменту ефективності уряду (DOGE), повідомив про плани закрити USAID.
Працівників USAID, яка має численні багаторічні програми в Україні, в понеділок, 3 лютого, не пускали у приміщення головного офісу у Вашингтоні, повідомляє Reuters.
Наслідки рішення влади США заморозити більшість іноземної допомоги вже призвело до зриву в роботі низки українських організацій, які надають гуманітарну допомогу та інші послуги.
Ілон Маск: "Їй (агенції) час померти"
Під час прямого ефіру в мережі X Ілон Маск у понеділок зранку, 3 лютого, сказав, що детально говорив про USAID із президентом Трампом, і той погодився, що агенцію потрібно закрити, повідомляє AP.
"Стало очевидно, що це не яблуко з хробаком. Те, що ми маємо, це просто клубок хробаків. Ви повинні просто позбутися всього цього. Це не підлягає відновленню", - сказав Маск у понеділок, коментуючи майбутнє агенції.
"Ми закриваємо її(агенцію - ред.)", - підсумував Ілон Маск.
Раніше, 2 лютого, Маск написав у мережі Х, що "USAID є злочинною організацією. Їй час померти".
У неділю ввечері, відповідаючи на запитання журналістів, президент США Дональд Трамп сказав, що USAID керують "радикальні божевільні".
"Ми виганяємо їх, а потім ухвалимо рішення", - додав Трамп.
Агенція з міжнародного розвитку USAID опинилася в центрі зусиль адміністрації Трампа реформувати федеральний уряд. У команді президента заявляють, що агенція, яка створена Конгресом як незалежний орган, є відверто партійною і сприятливою до демократів, пише AP.
Офіс USAID зачинений, вебсайт не працює
Більшість співробітників USAID отримали електронного листа з вказівкою не з’являтися на роботу у штаб-квартирі агенції у Вашингтоні 3 лютого і працювати віддалено, повідомляє Reuters.
"Подальші вказівки будуть надані", - йдеться в листі працівникам агенції.
Вебсайт організації не працює від суботи без пояснення причин, а в мережі X сторінка USAID видалена.
Крім того, за даними низки медіа, зі стін будівлі агенції у Вашингтоні зняли логотипи та фотографії, де зображені програми із допомоги USAID, а охоронці не впускають людей у будівлю.
Співробітники USAID також заявили, що понад 600 працівникам заблокували протягом ночі доступ до комп’ютерних систем агенції, повідомляє АP.
AP з посиланням на дані американських посадовців повідомляє, що у відпустку відправили двох керівників служби безпеки USAID після того, як вони відмовилися допустити членів Департаменту з питань ефективності уряду до систем агенції із засекреченими матеріалами.
Втім, за даними AP, члени Департаменту урядової ефективності Маска, відомого як DOGE, зрештою отримали доступ до секретної інформації агенції, зокрема звітів розвідки.
Реакції на ситуацію довкола USAID і допомога Україні
Законодавці-демократи протестують проти закриття агенції, стверджуючи, що Трамп не має конституційних повноважень закривати USAID без схвалення Конгресу.
Вони заявляють, що адміністрація Трампа, не проконсультувавшись із законодавцями щодо цього рішення, "підриває важливий конституційний обов’язок Конгресу здійснювати нагляд за фінансуванням, персоналом і зовнішньою політикою країни".
"За статутом USAID є незалежною установою поза межами Державного департаменту. Будь-яка пропозиція змінити цю структуру потребуватиме Акту Конгресу", - йдеться в листі сенаторів і конгресменів від Демократичної партії, який вони надіслали виконувачу обов’язків голови USAID Джейсону Ґрею та державному секретарю США Марко Рубіо.
У листі сенатори також висловили стурбованість рішеннями адміністрації Трампа заморозити іноземну допомогу, згадуючи зокрема про Україну:
"Більшість іноземної допомоги залишається замороженою, включно з програмами, критичними для нашої національної безпеки. Пауза в енергетичній допомозі Україні послаблює її захист, коли Росія просувається на полі бою... Замороження цих програм робить американців менш безпечними та ставить під загрозу нашу здатність конкурувати з такими противниками, як Китай, Росія та Іран".
Рішення щодо закриття USAID розкритикував колишній посол США в Росії Майкл Макфол.
"У 2012 році, коли я був послом США в Росії, Путін закрив USAID в Росії. Чому? Тому що їхня робота підтримувала вільні ринки, демократію, права людини - тобто причини, які загрожували диктатурі Путіна. Закриття USAID - це саме те, чого хочуть автократи в усьому світі", - написав він у мережі Х.
У Росії тим часом привітали рішення американської влади закрити USAID. Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медвєдєв у соцмережах назвав це рішення "розумним". Він також сказав, що президентство Трампа може означати зменшення іноземної допомоги для України.
Наслідки для України
USAID має численні багаторічні програми в Україні, зокрема з відбудови шкіл, надання медичних послуг, ремонт критичної енергетичної системи, агенція також допомагає поповнювати держбюджет України для виплат заробітних плат вчителям, рятувальникам, держслужбовцям.
З початку повномасштабної війни Росії агенція USAID надала 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів допомоги на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки Україні.
Проєкт Veteran Hub, який надає психологічну та соціальну підтримку українським ветеранам та їхнім родинам, заявив, що рішення адміністрації Трампа заморозити іноземну допомогу змусив їх закрити офіс у Вінниці. Головний офіс проєкту в Києві досі працює завдяки приватним пожертвам.
"Зупинка фінансування для нас означає зупинку роботи. Це означає припинити нарахування заробітної плати та не дати людям повернутися на роботу", - розповіла Івона Костина, яка очолює Veteran Hub.
Вона додала, що зупинка фінансування була несподіваною.
Засновник українського мультимедійного проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко сказав Голосу Америки, що велика частина їхнього фінансування надходила від програм допомоги США, і тепер проєкт скорочує людей:
"Ми скорочуємо персонал. Нам довелося скоротити масштаби нашої роботи, тому що раніше у нас було кілька програм, які підтримували нас одночасно".
Логвиненко розповів, що наслідки заморозки фінансування торкнуться багатьох проєктів, не лише медійних:
"Вплив величезний. Допомога ЗМІ – це крапля в морі. Економічна підтримка має величезний вплив, і те, що вона зараз припиняється, зміцнює позиції Росії".
Керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.info Денис Бігус також розповів, що його турбує доля державних програм, які найбільше залежали від фінансування, що надходило зі США:
"Основним грантоотримувачем у широкому розумінні є держава Україна в особі місцевих громад або безпосередньо державного апарату".
Як повідомляв Голос Америки, Державний департамент призупинив дію більшості програм зовнішньої допомоги США, відповідно до указу президента США Дональда Трампа.
Зокрема, йдеться про програми, що адмініструє Агенція США з міжнародного розвитку (USAID).
Указ ініціює перегляд усіх програм іноземної допомоги, "щоб переконатися, що вони ефективні та відповідають зовнішній політиці США "Америка насамперед", йдеться на сайті американського зовнішньополітичного відомства.
"Президент Трамп чітко заявив, що Сполучені Штати більше не збираються сліпо роздавати гроші без віддачі для американського народу", - йдеться у заяві Держдепу.
Замороження іноземної допомоги призвело до закриття багатьох програм допомоги USAID по всьому світу та звільнення працівників гуманітарних організацій.
29 січня державний секретар США Марко Рубіо оголосив про винятки у рішенні Білого дому призупинити всю зовнішню допомогу США. До них належать фінансування ліків, що рятують життя, фінансування медичних послуг, харчування, притулків і допомоги в забезпеченні прожиткового мінімуму.
До роботи над статтею долучилися Мирослава Гонгадзе, Анна Чернікова, Катерина Лісунова.
Дивіться також: