Спеціальні потреби

ООН заявила про "тривожне зростання страт українських військовополонених" росіянами


Ілюстративне фото: український військовополонений плаче, телефонуючи своїм родичам після обміну полоненими на українсько-російському кордоні, 31 січня 2024 р. (Фото: AP Photo/Данило Павлов)
Ілюстративне фото: український військовополонений плаче, телефонуючи своїм родичам після обміну полоненими на українсько-російському кордоні, 31 січня 2024 р. (Фото: AP Photo/Данило Павлов)

Російські сили останніми місяцями дедалі частіше страчували захоплених у полон українських військових, повідомила у пресрелізі 3 лютого Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у статті "Тривожне зростання кількості страт полонених українських військових".

З кінця серпня 2024 року, місія “зафіксувала 79 таких страт”, скоєних російськими військами, і було “24 окремих інциденти” страти.

Ці повідомлення відображають дедалі більші занепокоєння щодо страти українських військовополонених росіянами, які висловлюють українські офіційні особи та активісти.

“Багатьох українських військових, які здалися в полон або перебували під вартою російських збройних сил, було розстріляно на місці. У свідченнях свідків також розповідалося про вбивства неозброєних і поранених українських військових”, - повідомляє Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Організація також заявила, що у 2024 році зафіксувала один випадок страти українськими збройними силами “пораненого та недієздатного” російського солдата.

“Ці інциденти не сталися на порожньому місці. Громадські діячі в Російській Федерації відкрито закликали до нелюдського поводження – і навіть до страти – полонених українських військовослужбовців”, – наведено у повідомленні слова голови місії Даніель Белл.

“У поєднанні із далекосяжними законами про амністію, такі заяви можуть підбурювати або заохочувати до протиправної поведінки”, - додала Белл.

Коментуючи повідомлення місії в соціальних мережах, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав страти “однією з найбільших кампаній умисного вбивства військовополонених у сучасній історії” й закликав до “термінових міжнародних дій”.

“Жахливі розстріли Росією українських військовополонених демонструють, що Україна протистоїть справжнім звірам”, - написав він на своїй сторінці в мережі Х.

“Світ повинен не тільки засудити (це), а й вжити термінових заходів, - додав очільник українського МЗС. - Нам потрібні нові ефективні міжнародно-правові інструменти та конкретні кроки для притягнення винних до відповідальності”.

Місія звернула увагу на щонайменше три вищезгаданих заклики посадовців РФ, а також на численні дописи в соціальних мережах, написані “військовими групами, пов’язаними із російськими збройними силами, які, як повідомляється, віддають накази або схвалюють страти”.

Погрози противнику не залишити нікого в живих, або ведення бойових дій на таких засадах є порушенням гуманітарного права та воєнним злочином, наголошує місія.

“Усі твердження про страти полонених українських військовослужбовців і публічні заяви, які закликають або потурають таким діям, мають бути розслідувані”, — заявила Белл.

“Військові командири та начальники також повинні надавати чіткі та недвозначні накази про захист і гуманне поводження з усіма полоненими військовослужбовцями та особами, які вибули з бою”, - додала вона.

Повідомлення місії від 3 лютого відбиває висновки, зроблені у попередніх звітах.

Зокрема у 41-му звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) про ситуацію з правами людини в Україні в період від 1 вересня та 30 листопада 2024 року, вказано на десятки випадків страти українських військовополонених росіянами.

“З кінця серпня 2024 року УВКПЛ зафіксувало значне збільшення вірогідних заяв про страти українських військовослужбовців, захоплених російськими збройними силами, що стосувалися щонайменше 62 осіб у 19 інцидентах. Крім того, УВКПЛ підтвердило вбивство за допомогою безпілотників з видом від першої особи трьох російських і одного українського військовослужбовця, які вибули з бою, зазнавши важких поранень на полі бою”, - зазначено у звіті, складеному на основі роботи Моніторингової місії.

У цьому та попередніх звітах також було вказано на системне застосування тортур проти українських військовополонених, яких утримували росіяни.

На додаток, УВКПЛ підтвердило позасудові страти 170 цивільних осіб з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року в районах, контрольованих російськими військами, включно з місцями несвободи.

“Відповідальність за всі ці вбивства є важливою. Натомість панує майже повна безкарність”, – заявила заступниця Верховного комісара ООН з прав людини Нада Аль-Нашіф, яка представила цей звіт Раді ООН з прав людини в Женеві.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG