Супутникові знімки, опубліковані в четвер, засвідчили спустошення на російській військово-повітряній базі в Криму, яка за кілька днів до цього зазнала удару, що свідчить про те, що Київ, можливо, тепер здатний завдавати ударів на великій відстані, що потенційно може змінити хід війни.
Знімки, опубліковані незалежною супутниковою компанією Planet Labs, показали три майже ідентичні кратери на російській авіабазі в Саках. База на південно-західному узбережжі Криму зазнала значних ушкоджень від пожежі, на якій чітко видно обгорілі рештки щонайменше восьми знищених бойових літаків.
Росія заперечує, що літаки були пошкоджені і стверджує, що вибухи на базі у вівторок були випадковими.
Україна публічно не взяла на себе відповідальність за напад і не повідомила, як саме він був здійснений.
"Офіційно ми нічого не підтверджуємо і не спростовуємо; існує безліч сценаріїв того, що могло статися. Зважаючи на те, що було кілька епіцентрів вибухів рівно в один і той самий час", - сказав Reuters радник президента України Михайло Подоляк.
Західні військові експерти заявили, що масштаби руйнувань і очевидна точність удару свідчать про новий потужний потенціал із потенційно важливими наслідками.
Росія, яка анексувала Крим у 2014 році, використовує півострів як базу для свого Чорноморського флоту та як основний шлях постачання для своїх сил, які окупували південь України, де Київ планує контрнаступ найближчими тижнями.
"Я не аналітик розвідки, але це виглядає не дуже добре", - написав у Twitter Марк Гертлінг, колишній командувач сухопутними силами США в Європі, посилаючись на зображення руйнувань на російській базі.
"Це дуже добре", - відповів його колега, чотиризірковий американський генерал у відставці Майкл Гейден, колишній глава ЦРУ та Агентства національної безпеки.
Як саме була здійснена атака, залишається загадкою. Деякі українські чиновники цитували припущення, що це могла бути диверсія. Але майже однакові ударні кратери та одночасні вибухи, схоже, вказують на залп нової далекобійної зброї, здатної ухилитися від російської оборони.
Ця база знаходиться далеко за межами радіусу дії ракет, які, за заявами західних країн, вони наразі відправляють в Україну, але в межах радіусу дії більш потужних версій, яких прагнув Київ. Україна також має власні ракети класу «земля-корабель», якими теоретично можна вражати наземні цілі.
Новий етап
Очікується, що найближчими тижнями війна в Україні перейде в нову фазу. Україна відкинула російські війська від столиці, Києва, у березні та з околиць другого за величиною міста Харкова у травні. Росія захопила більше території на сході під час масштабних великих боїв, у яких у червні загинули тисячі військових з обох сторін.
Відтоді лінії фронту здебільшого не рухаються, але Київ каже, що готує великий поштовх, щоб відвоювати південні райони Херсонщини та Запоріжжя, головну частину території, захоплену після вторгнення 24 лютого, яку утримувала Москва.
Росія зміцнила ці регіони, але її захист залежить від можливості контролювати лінії постачання, щоб забезпечити свої війська тисячами снарядів на день, якими звикла стріляти її важка артилерія.
Київ сподівається, що надходження минулого місяця ракетних систем США, здатних вражати російські цілі за лінією фронту, може схилити терези на його користь. Але поки що Захід не надавав ракет більшого радіусу дії, які могли б завдати ударів у самій Росії або вразити численні бази Москви в анексованому Криму.
Росія каже, що її «спеціальна військова операція» прагне захистити російськомовних на півдні та сході, де вона визнає сепаратистів незалежними. Україна та західні союзники кажуть, що початкова спроба повалити уряд у Києві вторгнення зазнала невдачі, і Москва тепер прагне зміцнити свій контроль на якомога більшій території з кінцевою метою знищення України як незалежної країни.
Десятки тисяч людей загинули; мільйони втекли, а міста були знищені після вторгнення Росії 24 лютого.
Бомбардування
Хоча за останні тижні обидві сторони досягли небагато серйозних успіхів, інтенсивні сутички все ще тривають.
Україна повідомила про російські бомбардування вздовж усієї лінії фронту, з району навколо Харкова на північному сході, по всій східній частині Донецької області та на берегах Дніпра в Запорізькій, Херсонській та прилеглих областях.
Губернатор Дніпропетровської області Валентин Резниченко повідомив, що троє людей загинули і семеро отримали поранення в Нікополі на правому березі Дніпра, куди влучили 120 ракет "Град".
"Противник зосереджує зусилля на встановленні повного контролю над територіями Луганської та Донецької областей", - повідомив Генштаб України вранці в четвер.
Підтримувані Росією сепаратисти заявили, що захопили Піски, невелике містечко на околиці контрольованого сепаратистами Донецька, де останніми днями точилися бої.
"У Пісках спекотно. Місто наше, але на його півночі та заході залишаються розрізнені вогнища опору", - заявив у Telegram представник сепаратистів Даніл Безсонов.
Українська влада заперечувала факт падіння міста. Reuters не вдалося перевірити ці дані.
Радник президента України Олексій Арестович в інтерв'ю, опублікованому на YouTube, заявив, що російський "рух у Піски" був "безуспішним".
У середу Україна звинуватила Росію у вбивстві щонайменше 13 людей і пораненні 10 ракетами, випущеними з поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції, усвідомлюючи, що для українських сил буде ризиковано відкривати вогонь у відповідь.
“Боягузливі росіяни більше нічого зробити не можуть, тому вони безглуздо б’ють по містах, які ховаються на Запорізькій АЕС”, – заявив у соцмережі глава Адміністрації президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак.
Україна каже, що близько 500 російських військових перебувають на заводі, де продовжують працювати українські техніки. Група семи найбільших промислово розвинутих країн у середу попросила Росію повернути станцію Україні після того, як орган ООН з питань атомної енергетики забив тривогу через можливість ядерної катастрофи.