Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав Сполучені Штати продовжувати постачання зброї Україні й заявив, що європейські країни будуть готові заплатити за це.
“Щодо України, нам також потрібно, щоб США залишалися залученими”, - сказав Рютте 23 січня, виступаючи на Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) в Давосі.
“Якщо ця нова адміністрація Трампа бажає продовжувати постачати Україну з її оборонно-промислової бази, рахунок заплатять європейці, я абсолютно в цьому переконаний, ми повинні бути готові це робити”, — додав він.
Пізніше у спілкуванні з журналістами агентства Reuters, Рютте знову торкнувся теми надання американської зброї Україні коштом європейців.
“Ми маємо переконатися, що Україна може вести переговори з позиції сили, і ми маємо їх підтримувати”, - сказав він.
“І якщо США вирішать витратити, зробити більше щодо підтримки зброєю, я переконаний, що вони також вимагатимуть від європейців платити більше. І це цілком логічно, тому що ми поруч з Україною і мусимо (це зробити)”, - пояснив генсек НАТО.
Пояснюючи далі свої коментарі у розмові з Reuters, Рютте наголосив, що за умови продовження постачання американської зброї Україні “цілком справедливо, що Європа, з погляду фінансового тягаря цього постачання, заплатить найбільшу (частину) тягаря”.
Рютте не назвав конкретних цифр чи відсотків витрат, які готова покрити Європа, і не сповістив, чи вже отримав згоду на це від європейських лідерів, зауважує агенція.
Раніше цього тижня президент США Дональда Трампа повторив свої заяви, що Європейський Союз повинен робити більше для підтримки України.
Посланець Трампа зі спеціальних місій Річард Гренелл взяв участь у дискусії з Рютте на ВЕФ відеозв'язком.
Не можна просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли теперішні члени не сплачують справедливу часткуРічард Гренелл, посланець президента США Дональда Трампа з особливих місій
У відповідь на слова Рютте про те, що "повне членство в НАТО є найлегшим варіантом" для "стійкого" миру в Україні, Гренелл застеріг, що така позиція може зустріти складнощі у США.
"Не можна просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли теперішні члени не сплачують справедливу частку", - додав він.
Лідер НАТО у виступах на ВЕФ ще раз закликав країни Заходу не лише продовжити, але й суттєво посилити підтримку України у відсічі російській агресії, а також значно збільшити витрати країн-членів НАТО на власну оборону.
Альтернативою цьому, на думку Рютте, може стати необхідність витрачати “трильйони” доларів, якщо Україна зазнає поразки у війні з Росією.
“Перш за все, ми дійсно повинні посилити, а не скорочувати нашу підтримку України. Ми маємо змінити траєкторію війни, яка триває”, - заявив він під час Українського сніданку на ВЕФ, додавши, що наразі “лінія фронту рухається в неправильному напрямку”.
“Якщо Україна програє, тоді щоб знову відновити стримування решти НАТО, це буде набагато, набагато вища ціна, ніж та, яку ми розглядаємо зараз в плані збільшення наших витрат і нарощування нашого промислового виробництва”, — сказав Рютте.
“Це не будуть додаткові мільярди; це будуть додаткові трильйони”, – пояснив він, на тлі власних слів про теперішній “кризовий режим” щодо питання витрат у НАТО.
Водночас генсек НАТО також застеріг проти підштовхування України до укладення мирної угоди швидко, але на невигідних для Києва умовах. Як сповіщає агентство AP, у Європі зростає занепокоєння, що саме таким може виявитися підхід президента Трампа. На думку Рютте, це лише зіграє на руку та підбадьорить РФ та її союзників – КНДР, Іран та Китай.
“З геополітичного погляду це було б великою, великою помилкою”, - сказав Рютте.
“Він (мир) має бути стійким. І щоб він був стійким, ми повинні переконатися, що (президент Росії Володимир) Путін ніколи, ніколи більше не спробує отримати (жоден) квадратний кілометр України в майбутньому”, - додав він.
За часів Рютте на посаді прем’єр-міністра Нідерландів, країна системно не досягала позначки у 2% витрат на оборону, рекомендованих Альянсом, нагадує видання Politico. На переконання Рютте, сьогодні навіть цей рівень є далеко недостатнім.
“Він (Трамп) відчував, що в цілому США мали погану угоду, і що Європа в цілому фінансувала власну соціальну модель, власну систему охорони здоров’я, власну пенсійну систему, (тоді як) ми недофінансовуємо оборону. Проблема, звичайно, полягає в тому, що ми всі ще не досягли тих 2 відсотків. Це проблема № 1. Проблема № 2 полягає в тому, що 2 відсотки далеко недостатньо”, - сказав Рютте.
Сполучені Штати витрачають найбільше в абсолютних термінах на оборону серед країн Альянсу. Тим часом Польща та Естонія витрачають найбільше з погляду відсотка ВВП.
Рютте також схвально поставився до висловлених Трампом вимог до Путіна укласти мирну угоду, якщо той не хоче наразитися на нові санкції США.
“Я дуже радий, що він це зробив, і я сподіваюся, що європейці це підтримають. Але якщо Україна зазнає поразки, ми будемо відчувати великі труднощі в усьому НАТО, і нам доведеться витрачати більше на оборону. Але тоді ми насправді говоритимемо не про три, чотири чи п’ять відсотків, а про мільярди, ми говоритимемо про трильйони, щоб відновити наше стримування. Тому ми маємо переконатися, що Україна переможе”, - підсумував Рютте в інтерв’ю Reuters.
У статті використано матеріали агентства Reuters.