Угода щодо українських рідкісноземельних копалин має містити гарантії безпеки з боку США, заявив президент України Володимир Зеленський.
"Питання ж не в тому, щоб просто забрати ресурси, питання в тому, що ти інвестуєш – щоб з цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. Цей момент, що ми не країна сировини, повинен бути чітко відображений у документі", – сказав Зеленський журналістам під час відеоконференції 17 лютого і додав, що Київ хоче, щоб США інвестували у видобуток корисних копалин.
Позиція України
Момент, що ми не країна сировини, повинен бути чітко відображений у документіВолодимир Зеленський
При цьому Зеленський в інтерв'ю NBC розповів, що "ці критично важливі мінерали, рідкісноземельні, закриті для багатьох партнерів. Ми готові їх відкрити для бізнесу Сполучених Штатів".
"Давайте захистимо все це, допоможіть нам захистити (території України), і будемо заробляти на цьому разом. І тут дуже важливо, щоб у цьому документі не забули такий нюанс, таку деталь, - треба це захистити. Це якраз будуть гарантії безпеки. І якщо не дати офіційні гарантії безпеки від Сполучених Штатів, то я вважаю, що це не спрацює з економічним договором", - пояснив український глава.
Друга частина угоди, яку, як Зеленський сказав, він хоче обговорити, "це те, що захопив Путін": "А що ми будемо робити з тими корисними копалинами, які сьогодні коштують мільярди, сотні мільярдів, які Путін окупував. Невже йому подарувати?"
Що ми будемо робити з тими корисними копалинами, які сьогодні коштують мільярди, сотні мільярдів, які Путін окупував. Невже йому подарувати?Володимир Зеленський
"Ми подивились, що імпортує Америка, - які корисні копалини, рідкісноземельні, - для своєї індустрії, - продовжив він. - Наприклад, титан. Ми говоримо про те, що у нас в Україні є титан... якого достатньо для вашої індустрії на 40 років... А сьогодні ви імпортуєте титан із Китаю і з Росії... Давайте захистимо титан в Україні - і вам не потрібно (буде) платити ні Росії, ні Китаю, а ми будемо партнерами в цьому".
Низка західних медіа повідомляють, що США запропонували Україні угоду, щоб забезпечити доступ до українських рідкісноземельних мінералів.
Газета Washington Post раніше написала, що під час Мюнхенської безпекової конференції Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати цей меморандум, за яким Вашингтон отримав би 50% від усіх розроблених у майбутньому запасів мінералів в Україні. За даними видання, Київ начебто не підписав угоду, бо "в обмін на доступ до ресурсів не отримував жодних гарантій безпеки".
На цей момент ми не підписували жодних документів зі СШААндрій Єрмак
У неділю в інтерв'ю PBS News керівник Офісу Зеленського Андрій Єрмак, відповідаючи на питання про статус угоди щодо рідкісноземельних елементів, фактично підтвердив відсутність фіналізованих угод: "На цей момент ми не підписували жодних документів зі США".
Єрмак додав: "Це наш найбільший стратегічний партнер. Ми хочемо бути стратегічними партнерами протягом тривалого часу. Ми хочемо, щоб в Україні було багато американських інвестицій, у тому числі в розробку наших стратегічних корисних копалин, стратегічної сфери нашої галузі, як енергетика тощо".
Позиція США
Американський народ заслуговує на відшкодування, заслуговує на певну відплату за мільярди, які він інвестував у цю війнуМайк Волц
Напередодні радник Білого дому з питань національної безпеки Майк Волц заявив в інтерв'ю Fox News, що США заслуговують на "відплату" від України за підтримку у протистоянні російському вторгненню.
"Американський народ заслуговує на відшкодування, заслуговує на певну відплату за мільярди, які він інвестував у цю війну... Я думаю, що Зеленський вчинив би дуже розумно, якби уклав цю угоду зі Сполученими Штатами. Немає кращого способу убезпечити їх у майбутньому", - сказав Волц.
Днями президент США Дональд Трамп заявив, що попередня адміністрація президента Джо Байдена "безглуздо" передавала гроші Україні, натомість його Білий дім планує отримати гарантії повернення своїх грошей: "Наші гроші будуть забезпечені. У них рідкісноземельні (матеріали), у них є нафта, газ і багато іншого, і ми просимо, щоб наші гроші були забезпечені. І українці на це погодились".
У них рідкісноземельні (матеріали), у них є нафта, газ і багато іншого, і ми просимо, щоб наші гроші були забезпечені. І українці на це погодилисьДональд Трамп
Угоду про доступ США до покладів ресурсів в Україні в обмін на військову допомогу Вашингтона із Зеленським обговорював міністр фінансів США Скотт Бессент під час свого нещодавнього візиту до Києва.
Бессент тоді заявив, що Сполучені Штати та Україна мають "спільні цінності", "спільну безпеку", а угода про корисні копалини надала б Україні "подальші гарантії для українського народу щодо американської допомоги".
"Це важливий сигнал для світу, для російського керівництва, що ми об’єднуємося. І, збільшуючи наші економічні зобов’язання через партнерство з урядом і народом України, це забезпечить – щойно цей конфлікт закінчиться – довгостроковий щит безпеки для всіх українців", – додав Бессент.
Перемовини в Саудівській Аравії
Це забезпечить... довгостроковий щит безпеки для всіх українцівСкотт Бессент
В понеділок напередодні перемовин у Саудівській Аравії міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відкинув ідею можливості поступок з боку Росії, зокрема щодо окупованих РФ українських територій із рідкісноземельними покладами.
"Ви хочете, щоб навіть думка якась була присутня на переговорах про врегулювання щодо того, що якимись територіями потрібно ще поступитися? Поступитися як: з людьми руськими чи без людей, з одними рідкісноземельними металами?" - сказав Лавров.
Нагадаємо, Лавров та інші представники російської делегації обговорюватимуть 18 лютого в Ер-Ріяді завершення війни Росії проти України із американською делегацією на чолі з державним секретарем США Марко Рубіо. У Держдепі заявили, що цю зустріч не слід розглядати як "переговори" щодо України.
Експертні думки
Опитані Українською службою Голосу Америки експерти загалом схвально поставились до ідеї залучення американських інвестицій у розробку рідкісноземельних елементів в Україні.
Зокрема в інтерв'ю Тетяні Ворожко Джеймс Карафано з аналітичного центру Heritage Foundation заявив, що "це справедливо, що Сполучені Штати отримують компенсацію за частину наданої ними допомоги". Він також додав: "Чи збираються США дозволити рідкісним елементам на 500 мільярдам доларів бути там (в Україні) і нічого не робити? Я так не думаю".
Це справедливо, що Сполучені Штати отримують компенсацію за частину наданої ними допомогиДжеймс Карафано
А Джош Рудольф з German Marshall Fund розповів: "Я хотів би бачити майбутню (американську) зброю, забезпечену також рідкісноземельними мінералами зі всієї України, включно з окупованими територіями, щоб додати додаткову мотивацію повернути ці українські землі".
Деякі оглядачі, як-то Едвард Грессер з Progressive Policy Institute, наголошують, що українсько-американська співпраця в цій сфері може створити конкуренцію для Пекіна: "У випадку з графітом, наприклад, ми (США - ред.) на 100% покладаємося на імпортний графіт і на Китай як на постачальника. Американська економіка потребує довгострокових та стабільних постачань".
Опитані Голосом Америки експерти погоджуються: угода про партнерство у видобутку рідкісноземельних корисних копалин може бути взаємовигідною як для України, так і для США. Україна може отримати необхідні інвестиції, а США диверсифікують постачання критично важливих матеріалів, необхідних для американської економіки. Водночас хоч деякі матеріали вже видобуваються в Україні і постачаються на світовий ринок, на розвиток видобутку інших можуть піти роки.