Міністр оборони США Ллойд Остін 9 січня востаннє провів засідання Контактної групи з оборони України, яку неформально називають "Рамштайн", і яка збиралася під його керівництвом майже три роки.
Остін іде з посади очільника Пентагону, передаючи повноваження команді новообраного президента США Дональда Трампа.
Хоча майбутнє і формату "Рамштайн", і лідерства США в питанні допомоги Україні залишається невизначеним, на зустрічі 9 січня вже оголосили про нове засідання групи, а також схвалили "дорожню карту підтримки України до 2027 року".
"Рамштайн" за нової адміністрації Білого дому
Наступне засідання Контактної групи з оборони України заплановане на лютий, тобто після того, як нова адміністрація Білого дому офіційно прийде до влади, оголосили учасники "Рамштайну"після засідання.
"Що стосується питання: буде чи не буде продовжено "Рамштайн" - питання не стоїть, тому що всі розуміють, що наступна зустріч у лютому", - про це за підсумками зустрічі на авіабазі "Рамштайн" заявив президент України Володимир Зеленський.
Він зазначив, що про зустріч уже домовилися:
"Тож я на це дивлюся з позитивом. Нам важливий цей майданчик, на якому зустрічається така велика кількість країн, щоб він продовжив свою роботу".
Про плани провести "Рамштайн" у лютому заявив 9 січня і Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини, країни, яка приймає "Рамштайн".
"Ми зустрінемося, я думаю, знову, як завжди, як ми робили щороку, разом із міністерським засіданням у Брюсселі. Це відбудеться за тиждень до Мюнхенської конференції з безпеки (14-16 лютого, - ред)", - зазначив він.
Заклики не зупиняти "Рамштайн" і розмови про альтернативи
Контактна група у форматі "Рамштайн", заснована у квітні 2022 року, "стала найрезультативнішою світовою коаліцією за понад 30 років", заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
У своїй фінальній промові на зустрічі контактної групи 9 січня як міністра оборони США перед завершенням повноважень адміністрації Байдена Остін, який ініціював і очолював "Рамштайн", закликав продовжити роботу в цьому форматі:
"Коаліція повинна продовжувати твердо стояти з Україною та зміцнювати її позиції для переговорів, які колись покладуть край жахливій війні Путіна. Ця дорога складна. Але всі альтернативи значно гірші".
Він наголосив, що подальша допомога Україні важлива і висловив переконання, що майже 50 членів Контактної групи "залишаться єдиними з Україною".
Остін не став коментувати плани нової адміністрації Білого дому, зазначивши, що їм "належить самим ухвалювати рішення".
"Я також скажу вам, що я чув від моїх колег сьогодні тут, неодноразово: вони справді вірять, що це важливо, і вони справді вірять, що цей формат "Рамштайн" спрацював. Тож подивимось, що буде. Очевидно, це не єдиний формат, який може працювати, але вони вважають, що це важливо", - додав Остін.
Борис Пісторіус зауважив, що засідання контактної групи найкраще і надалі проводити під керівництвом США, втім не виключив інших "альтернативних" форматів.
"Ми думаємо про варіанти та альтернативи. Але найкращим рішенням, у будь-якому разі, було б продовження формату, як це було раніше, з керівництвом США", - сказав Пісторіус.
Не прив'язуватися до формату зустрічей закликав міністр оборони Латвії Андріс Спрудс, зазначивши, що "формат "Рамштайн" був надзвичайно важливим", але є різні формати підтримки України.
"Ми бачимо тут 50 країн, і їх кількість не зменшується, вона зростає... Двосторонні зобов'язання, двостороння готовність підтримувати Україну – це основа підтримки. А потім ми говоримо про різні додаткові ініціативи та діяльність, чи то під егідою ЄС, чи під егідою НАТО", - сказав Спрудс в інтерв'ю Радіо Свобода.
У тому, що за ймовірної зміни формату "країни однозначно допомагатимуть Україні і в майбутньому" запевнив і міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
"Питання в тому, чи будемо ми й надалі збиратися всі разом, щоб отримати комплексний огляд від України та координувати нашу допомогу. Тому я справді вірю, що Контактна група з питань оборони України має продовжуватися. В якому форматі? Давайте почекаємо. Побачимо в найближчі місяці", - в інтерв'ю Радіо Свобода сказав Певкур.
"Дорожня карта" і плани з підтримки України
На зустрічі Контактної групи з питань оборони України у четвер, 9 січня, були оголошені не лише плани щодо нового засідання, а також затверджена "дорожня карта" на майбутнє - стратегічні цілі для України до 2027 року.
Було схвалено вісім дорожніх карт, розроблених "коаліціями спроможностей", які діють у межах роботи Контактної групи з питань оборони України, йдеться в заяві за підсумками зустрічі, опублікованій на сайті Пентагону.
"Ці дорожні карти є суттєвим кроком уперед у підтримці України нашими країнами, є основою для подальшої роботи "коаліцій спроможностей", а також надсилають важливий сигнал попиту оборонної промисловості", - наголошують у заяві.
Також зазначається, що країни - учасниці "Рамштайну" планують тісно співпрацювати з Україною в досягненні запланованих цілей до 2027 року," збалансовуючи як потреби воєнного часу, так і майбутні потреби України".
Ллойд Остін прокоментував цей шлях підтримки України до 2027 року, заявивши, що він спрямований на те, щоб продовжити "підтримувати нагальні потреби України на полі бою".
"Вони можуть продовжити допомагати Україні розбудовувати силу, яка стримає більшу російську агресію в довгостроковій перспективі, в той час як Україна втілює свої критично важливі реформи з мобілізації та інших сфер", - додав він.
Вісім дорожніх карт "стають основою для середньострокової та довгострокової підтримки", повідомив 9 січня міністр оборони України Рустем Умєров.
"Разом із партнерами визначили основні напрямки роботи: забезпечення військової допомоги, організація закупівель, залучення інвестицій, підтримка української оборонної промисловості та її розвитку", - повідомив Умєров.
Як повідомляв Голос Америки, на зустрічі 9 січня очільник Пентагону США Ллойд Остін також оголосив про нову допомогу США Україні обсягом $500 млн.
Це є одним із головних підсумків зустрічі, вважає міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
"Головний підсумок у тому, що ми отримали дуже хороший огляд коаліцій, і, що конкретно, США оголосили про 500 мільйонів. Крім того, багато інших країн зробили нові внески. Всі ці коаліції спроможностей дали хороший огляд того, що ми робимо, де у нас недоліки, і коли ми отримуємо більше країн, що приєднуються до різних коаліцій – це дуже добре", - сказав Певкур Радіо Свобода.
Водночас міністр оборони Латвії після "Рамштайну" наголосив на важливості "справедливого розподілу тягаря", про що раніше казав новообраний президент США:
"Дональд Трамп, обраний президент, який скоро вступить на посаду, завжди підкреслював важливість справедливого розподілу тягаря – що всі союзні держави мають робити адекватний внесок. Йдеться не лише про Сполучені Штати, які надають підтримку, фінансовий внесок і військову міць союзним силам. Йдеться про те, що ми всі маємо справедливо розділити цей тягар."- сказав Андріс Спрудс Радіо Свобода. - Цього року ми матимемо фінансування 3,45% від нашого ВВП. Наступного року буде 3,7%."
Андріс Спрудс наголосив, що наміри його країни щодо збільшення витрат на оборону "демонструють готовність і розуміння оцінки загроз, з якими ми всі стикаємося".
Дивіться також: