Спеціальні потреби

Парламент ухвалив закон про "заборону РПЦ". Реакції західних оглядачів


Віряни Української православної церкви моляться з іконами біля закритого входу Києво-Печерської лаври в Києві. 20 серпня 2024 року Верховна Рада України проголосувала за заборону пов’язаної з Росією Української православної церкви, яку Київ вважає пов’язаною з Москвою. (AFP)
Віряни Української православної церкви моляться з іконами біля закритого входу Києво-Печерської лаври в Києві. 20 серпня 2024 року Верховна Рада України проголосувала за заборону пов’язаної з Росією Української православної церкви, яку Київ вважає пов’язаною з Москвою. (AFP)

Український парламент проголосував за заборону діяльності в Україні Російської православної церкви (РПЦ) та пов’язаних з нею релігійних організацій. Може бути припинено діяльність Української православної церкви (УПЦ), яку Київ вважає співучасницею вторгнення Москви в Україну, повідомляють провідні західні інформаційні агентства про рішення українських депутатів у вівторок.

Агентство Reuters наголошує, що більшість українців є православними християнами, але їхня прихильність розділена між церквою, що пов’язана з Російською православною церквою, і незалежною церквою, визнаною Константинопольським патріархом та світовою православною ієрархією з 2019 року.

Українські лідери звинуватили УПЦ, що та оголосила про формальну незалежність від Москви, у сприянні війні, яку Кремль веде проти України шляхом поширення проросійської пропаганди та використанням шпигунів.

Законопроєкт, прийнятий парламентом у вівторок, забороняє Російську православну церкву на території України, і урядова комісія складе список "афілійованих" організацій, діяльність яких заборонена. Очікується, що список стосуватиметься саме УПЦ, наголошує Reuters.

Видання Politico наголошує, що закон ще має підписати президент Володимир Зеленський, після чого з'являться правові підстави для заборони діяльності РПЦ в Україні.

Як зауважує видання, УПЦ стверджує, що ще у 2022 році вона розірвала стосунки з РПЦ та російським патріархом Кирилом, який благословив російське вторгнення в Україну. Але українські правоохоронці задокументували, що її священники та фінансові спонсори були спіймані на допомозі російській армії в Україні.

Спонсори УПЦ найняли провідних лобістів у США, щоб стверджувати, що майбутня заборона є релігійним переслідуванням, і закликають припинити допомогу Україні, поки вона не припинить "переслідувати християн".

Православна церква України, а також члени Української ради церков і релігійних організацій підтримали законопроєкт і заявили, що релігійні свободи в Україні захищені навіть під час війни.

"Московський патріархат виправдовує погроми та обмеження свободи віросповідання, тортури та вбивства священників і пасторів, цинічно попирає Божі настанови та основні норми загальнолюдської моралі", – йдеться в заяві Ради, виданої в суботу.

Ухвалений законопроєкт передбачає складну юридичну процедуру, перш ніж діяльність церковних структур УПЦ можна буде зупинити за законом.

Через 30 днів після підписання закону президентом і оприлюднення Державна служба у справах релігії та етнічної політики матиме можливість перевірити українські релігійні організації на зв'язки з Москвою, і у разі виявлення хоча б однієї з 5 визначених законом ознак зв’язку релігійної організації з Російською православною церквою така організація отримає припис протягом 30 днів усунути цей зв’язок, повідомив у мережі Facebook народний депутат від опозиційної партії "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович.

"Якщо зв'язок з Москвою не буде розірвано, держава звернеться до суду щодо заборони такої організації. Судовий процес щодо заборони розпочнеться через 9 місяців після опублікування закону", – додав нардеп.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак привітав рішення депутатів у месенджері Telegram.

"Церква в Україні буде позбавлена московського впливу. Ще з радянських часів церква у Росії і для Росії – це територія та вуха їх спецслужб. Росія сьогодні є країною, яка руйнує храми в Україні. Для них не існує Бога, не існує віри. Це ширма для вбивств і насильства", – написав Єрмак.

Видання Christian Network Europe пише, що Українська православна церква є однією з найбільших православних конфесій в Україні. Однак після вторгнення деякі окремі парафії відокремилися від Української Православної Церкви та приєдналися до Православної Церкви України.

Українська православна церква також виступила з кількома заявами, в яких засудила підтримку російського вторгнення Патріарха Кирила та РПЦ.

"Ми категорично засуджуємо діяльність Російської православної церкви, яка стала співучасником кривавих злочинів російських окупантів проти людяності, яка освячує зброю масового знищення. і відкрито заявляє про необхідність знищення української державності, культури, ідентичності, а віднедавна й самих українців", – пише ПЦУ в заяві, опублікованій 17 серпня.

Однак ці спроби дистанціюватися від Москви не переконали українців, зауважують оглядачі. За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у травні цього року, 83% українців вважають, що держава так чи інакше має втрутитися в діяльність УПЦ. 63% респондентів заявили, що ця церква має бути повністю забороненою в Україні.

На думку видання Christian Network Europe, УПЦ не змогла розірвати всі свої зв’язки з Росією.

Релігійна інформаційна служба пише, що з православного погляду на церкву було б важко розірвати зв'язки з Московським патріархатом, оскільки це пов’язує церкву зі світовим православ’ям.

Видання пояснює, що "з православної точки зору просто неможливо" претендувати на те, щоб бути "справжньою церквою Христа", незалежно від того, чи пов’язана церква з якимось синодом чи іншою конгрегацією.

"Законність таїнств була б сумнівною (як і прощення гріхів, які містяться в таїнствах). У православному богослов'ї серцевиною є таїнства", – пояснює видання.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG