Президент Росії Володимир Путін в Угорщині домовлявся про умови енергетичної співпраці. Цього року закінчується дія 20-річної угоди між Мосвою та Будапештом щодо постачання угорцям російського газу. В умовах міжнародних санкцій Володимиру Путіну потрібно втримати європейського клієнта і продовжити цей газовий контракт. Утім самі угорці, схоже, не чекають російського гостя у своїх обіймах. У понеділок ввечері із протестом проти візиту Путіна на вулиці Будапешта вийшли тисячі людей.
Завдання Володимира Путіна в Будапешті – продовжити мульти-мільярдний контракт російського газового монополіста «Газпрому» з урядом Угорщини. Напередодні прем’єр-міністр Угорщини заявив, що розраховує домогтися від Росії «гнучкої» угоди про постачання газу.
«Ми хотіли б замінити нинішній контракт, термін дії якого закінчується в 2015 році, на новий. Але ми не знаємо, як будуть розвиватися ціни на газ та нафту у середній та довгій перспективі, то ж сподіваємось на гнучку угоду», - зазначив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Угорщина є членом Євросоюзу та НАТО. Утім нинішнє керівництво країни на чолі з прем’єром Віктором Орбаном у ЄС називають одним із найбільш проросійських. Глава угорського уряду неодноразово називав Путіна своїм політичним взірцем і виступає проти запроваження міжнародних санкцій щодо російської економіки.
Більше того, минулого року в обхід європейських партнерів Угорщина взяла у Росії 10-мільярдний кредит на добудову атомної електростанції «Пакш», таким чином потрапивши у ще більшу залежність від Москви.
На переговорах з господарем Кремля Орбан домагається зниження ціни за російський газ та скорочення термінів контракту з «Газпромом». Раніше ці угоди підписувались щонайменше на 20 років. Крім того, угорський прем’єр зацікавлений отримати право на реекспорт російського «блакитного палива».
Володимир Путін, зі свого боку, шукає в обличчі угорського уряду європейського союзника. Він спробує заручитись угорською підтримкою на відновлення будівництва газопроводу «Південний потік» з Росії до Європи по дну Чорного моря в обхід України.
Майже 80% газу в Угорщину надходить з Росії і енергетична залежність Будапешта від Москви стане основним козирем Путіна на переговорах. З іншого боку, на прем’єра Орбана тиснуть звичайні угорці, тисячі яких вишли з протестом проти зближення з Росією та не бажають бачити у Будапешті російського президента.
Протестувальники із гаслами «Путін - ні, Європа - так!» пройшли ходою зі східного до західного вокзалу, продемонструвавши таким чином своє бажання йти на Захід.
«Ми сказали «ні» царизму у 89-му році. Ми сказали «ні» диктатурі, і ми змінили нашу систему, ми зробили перехід і зараз ми - вільна нація, ми хочемо самі ухвалювати рішення без будь-якого впливу з боку анти-демократичного правителя, яким є Путін», розповів Мартон Гуляс, один з організаторів протесту, згадуючи очевидно «тихе революцію» в Угорщині в 1989 році, після цього зазнали краху всі комуністичн уряди у східній Європі.
За словами угорських правозахисників, непрозорі умови угорсько-російських договорів роблять економіку Угорщини залежною від Росії. «Я не хочу, щоб у нас був російський атомний реактор «Пакш» чи довготривалий газовий контракт, про який домовляються наші лідери, з тим, хто воює з Україною», - каже під час протесту мешканці Будапешту Іва Бернат.
А протестувальник Істван Ковач додає: «Політично ми – з Європейським Союзом, і ми не повинні шукати друга в особі Росії серед війни. Ми маємо йти ближче до Європи, не до Росії».
Політичні оглядачі зауважують, що уряд Віктора Орбана грає у небезпечну гру, балансуючи між Євросоюзом та Росією. Андрас Дік, економіст Угорської академії наук розповідає: «Угорська сторона, наскільки я бачу, розуміє, що їм треба сильне виправдання, чому вони повинні прийняти Путіна в Угорщині. Так виглядає, що обидві країни потребують двостороннього газового контракту. Це правда, що дія попередньої угоди спливає цього року. Але виникає питання: чи повинно це робитись на рівні президентів та прем’єр-міністрів».
Напередодні візиту Президента Росії до Угорщини помічник Володимира Путіна Юрій Ушаков заявив, що Москва готова до взаємовигідної газової співпраці з Будапештом і що під час візиту Путіна до Угорищини сторони планують підписати п’ять угод щодо співпраці.
Дивіться також : Шантажу Європи Грецією допомагають Москва та Пекін