Спеціальні потреби

Польща планує інвестувати $750 млн доларів у збільшення виробництва боєприпасів


Військовий парад під час щорічних урочистостей з нагоди свята Збройних сил Польщі у Варшаві, 15 серпня 2024 р. (Фото: AP Photo/Czarek Sokolowski)
Військовий парад під час щорічних урочистостей з нагоди свята Збройних сил Польщі у Варшаві, 15 серпня 2024 р. (Фото: AP Photo/Czarek Sokolowski)

Польща планує витратити близько 750 мільйонів доларів для збільшення власного виробництва боєприпасів на тлі зростання загрози з боку Росії.

"Проєкт закону спрямований на створення можливостей для фінансування заходів, спрямованих на збільшення потужностей виробництва боєприпасів", – цитує Reuters текст нового законопроєкту.

Зокрема йдеться про збільшення виробництва великокаліберних боєприпасів для зміцнення потенціалу Збройних сил Польщі.

За планом польського уряду, законопроєкт має бути ухвалено до кінця цього року.

У вересні Мацей Ідзік, член правління державної компанії Polish Armaments Group, заявив в інтерв’ю Reuters, що Польща має намір збільшити виробництво 155-мм артилерійських снарядів.

Польща, яка у 2014 році витрачала на оборону менше ніж рекомендовані НАТО 2% валового внутрішнього продукту, наразі стала лідером серед країн Альянсу за загальними витратами на оборону порівняно з ВВП.

У 2024 році країна очікувано досягне загальних оборонних витрат у 4,12% ВВП, або близько 35 мільярдів доларів.

Окрім Польщі, наступні п’ять країн НАТО, які у 2024 планують витратити найбільше на оборону порівняно з обсягом своєї економіки – це Естонія (3,43%), США (3,38%), Латвія (3,15%), Греція (3,08%) та Литва (2,85%).

Наступного року, у бюджеті Польщі закладено рівень витрат на оборону у 4,7% ВВП.

У авторській колонці у Washington Post у березні президент Польщі Анджей Дуда закликав всі країни НАТО збільшити витрати на оборону до 3% ВВП.

Також у березні цього року повідомлялося, що США схвалили продаж Польщі близько 1800 ракет різної дальності трьох різних типів загальною вартістю приблизно 3,7 мільярда доларів.

За повідомленням Агентства США з оборонної та безпекової співпраці, продажі цих ракет "зміцнять обороноздатність Польщі, одночасно розширивши здатність її військово-повітряних сил працювати з іншими партнерами по НАТО", повідомляє видання Stars and Stripes.

За словами відомства, продажі "підтримають цілі зовнішньої політики та цілі національної безпеки Сполучених Штатів шляхом покращення безпеки союзника по НАТО, який є фактором політичної стабільності та економічного прогресу в Європі".

Після початку повномасштабного вторгнення Росії, за даними німецького Кільського інституту світової економіки, станом на 31 серпня, Польща надала Україні понад 4,5 млрд євро загалом, з яких понад 3,2 млрд євро становить військова допомога. Загальна допомога Варшави Києву становить понад 0,7% ВВП країни.

Як повідомляв нещодавно Голос Америки, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував у вересні в інтерв’ю Financial Times дозволити Польщі збивати російські ракети в небі над Україною.

А президент України Володимир Зеленський під час нещодавнього візиту на Закарпаття нагадав, що просив Варшаву збивати російські ракети, які йдуть в напрямку Польщі, й, зокрема захистити місто Стрий Львівської області, де розташоване газосховище.

За словами Зеленського, Польща висловила готовність збивати такі російські ракети, якщо вона не буде змушена приймати таке рішення односторонньо.

На тлі цих закликів, лідери Гельсінської комісії США закликали президента США Джо Байдена дозволити Польщі збивати російські ракети в небі над Україною як акт самооборони.

"Ми пишемо, щоб наполегливо закликати вашу адміністрацію надати Польщі повноваження перехоплювати та знешкоджувати ракети над Україною, особливо ті, що загрожують вдертися в повітряний простір Польщі", - зазначили у листі до Байдена конгресмен-республіканець Джо Вілсон, голова Гельсінської комісії, та конгресмен-демократ Стів Коен, високопоставлений член комісії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG