Спеціальні потреби

Домашні улюбленці лікують депресію і аутизм?


У Сполучених Штатах «терапія за допомогою тварин» залишається питанням спірним. Згідно з одними дослідженнями, взаємодія з домашніми тваринами допомагає при депресії, підвищеній тривожності, соціальній ізоляції, аутизмі і проблемах з концентрацією уваги серед дітей та посттравматичному синдромі серед ветеранів. А також – при артриті та високому тиску серед людей похилого віку. Інші ж вчені ставлять лікувальні здібності тварин під сумнів, звертаючи увагу на недоліки самих досліджень.

Відсутність консенсусу в медичній громаді не заважає власникам тварин вирушати зі своїми домашніми улюбленцями на допомогу людям. Тваринна терапія у США переважно тримається на зусиллях волонтерів. Пет Веллс – одна з них. До будинку людей похилого віку – ветеранів збройних сил США вона почала приходити спочатку без собаки.

«Після терактів 11-го вересня мені хотілося щось зробити для інших людей», – каже Пет Велс.

Але з часом вона дізналася про цілющий ефект, який пухнасті друзі мають на людей похилого віку. Спочатку вона позичала собаку, а потім придбала власну – з веселою вдачею. Рікка виявилася найбільш товариською з усього виводку та двічі успішно склала тест на темперамент. Пет розповідає про вплив її улюблениці на мешканців будинку:

«Ми бачили одну бабусю, яка не виходила зі своєї кімнати після серцевого нападу. Коли ми зайшли, вона встала і почала з нами розмовляти. Медсестри сказали, що вони давно не бачили її такою щасливою. Ми відвідували людей, яким наступного ранку робили ампутацію і вони були дуже перелякані. Але, спілкуючись з собаками, вони заспокоювалися та починали посміхатися. Допомагає це і медперсоналу, який часто втомлений та знервований. Один з лікарів, коли ми приходимо до його відділення, сідає на підлогу та говорить з кожною собакою».

Таке свято з мешканцями будинку трапляється тричі на місяць. Терапевт Стівен Бріф не сумнівається у лікувальних здібностях собак:

«Це допомагає при багатьох проблемах. Але точно тим, хто має артрит, хто втратив функціональність пальців. Вони можуть гладити собаку, тримати його на руках, ділитися своєю радістю з власником тварини».

Також це допомагає людям з високим тиском, зменшує тривожність і головне – дає можливість поспілкуватися. Люди не почуваються в ізоляції. Деяких наших постояльців це змушує виходити зі своїх кімнат і спускатися в кімнату для відпочинку. Все це дає їм радість хоча б на один день.

А волонтери кажуть, що у виграші залишаються і вони, і їхні собаки, отримуючи емоційне задоволення від доброї справи.

«Мому собаці подобається, коли його гладять. Йому подобається бути в оточенні людей. Це його заспокоює. Я дуже пишаюся тим, що можу поділитися його доброю вдачею. Також я радію, коли бачу, як він впливає на інших», – каже Трейсі Баєць.

Візити волонтерів до будинку людей похилого віку організовує неурядова організація «Любов людей і тварин», що розташована у Вашингтоні. Загалом у США, згідно зі сайтом Американського клубу власників собак, подібних організацій налічується понад сотня.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG