Спеціальні потреби

Віктор Орбан прагне змінити умови членства Угорщини в НАТО, щоб не підтримувати Україну


Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступає під час пресконференції зі своїм шведським колегою Ульфом Крістерссоном у Будапешті, 23 лютого 2024 року. Орбан каже, що прагне виключити свою країну з будь-яких операцій НАТО, спрямованих на підтримку України. (Фото: AP/Денес Ердос)
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступає під час пресконференції зі своїм шведським колегою Ульфом Крістерссоном у Будапешті, 23 лютого 2024 року. Орбан каже, що прагне виключити свою країну з будь-яких операцій НАТО, спрямованих на підтримку України. (Фото: AP/Денес Ердос)

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан хоче змінити умови членства своєї країни у НАТО й відмовитися від участі у будь-яких діях чи операціях НАТО на підтримку України. Про це Орбан заявив 24 травня в ефірі державного угорського радіо.

Ми повинні переглянути нашу позицію у військовому альянсі, і наші юристи та офіцери працюють над тим..., як Угорщина може існувати як член НАТО, не беручи участі в діях НАТО за межами його території
Віктор Орбан

“Ми не схвалюємо цього і не хочемо брати участь у фінансовій чи збройовій підтримці [України], навіть у рамках НАТО”, — цитує Орбана агентство AP.

За словами прем'єр-міністра, Угорщина, яка серед країн НАТО та Європейського Союзу давно проводить найбільш прихильну до Росії політику, вибрала позицію “неучасника” будь-яких потенційних операцій НАТО на допомогу Україні.

“Ми повинні переглянути нашу позицію у військовому альянсі, і наші юристи та офіцери працюють над тим..., як Угорщина може існувати як член НАТО, не беручи участі в діях НАТО за межами його території”, – сказав він.

Концепція неучасті Угорщини стали б нововведенням в рамках НАТО, зазначив угорський лідер, який послідовно відмовляється надавати військову допомогу Україні та доклав чимало зусиль, щоб завадити санкціям ЄС проти Росії та економічній допомозі Києву з боку Євросоюзу.

“Якби ми відмовилися, наша участь у військовій структурі НАТО і наша ситуація також змінилися б”, - визнав Орбан, слова якого наводить видання Financial Times.

“В історії НАТО було небагато ситуацій, коли держава-член дотримувалась би основної ідеї НАТО так відкрито й чітко, як зараз це робить Угорщина, а тому... її позицію у військовому альянсі потрібно було б переглянути”, - додав він.

Угорський лідер загалом вважає, що Україна не здатна перемогти Росію на полі бою, а відтак має погодитися на припинення вогню, що, на думку посадовців США, було б рівнозначно капітуляції, додає видання.

Орбан також наполягає на тому, що Захід повинен уникати конфлікту з Росією, й не поділяє думки багатьох інших європейських лідерів щодо того, що російський президент Володимир Путін не зупиниться, якщо йому вдасться підкорити Україну, та, ймовірно, нападе на інші країни.

“Силу НАТО не можна порівняти з силою України, – цитує Орбана AP. – Я не вважаю логічною тезу, що Росія, яка навіть не може впоратися з Україною, раптово прийде і поглине весь західний світ”.

У квітні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни НАТО створити фонд на підтримку України обсягом 100 мільярдів євро протягом наступних п’яти років. Він також висловився за перехід до більш сталого і спланованого фінансування потреб України на основі довготермінових зобов’язань членів альянсу на заміну добровільним внескам з боку партнерів.

Столтенберг також заявляв, що Україна у майбутньому приєднається до НАТО, хоча наразі немає конкретного плану або графіку для цього.

Реагуючи на ці ініціативи, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його країна не братиме участі в довгостроковому плані НАТО щодо допомоги Україні, назвавши цей план “божевільною місією”, повідомило свого часу агентство Reuters.

“Угорщина залишиться осторонь божевільної місії НАТО попри весь тиск”, – заявив Сіярто, країна якого також була останньою серед членів альянсу, яка ратифікувала приєднання найновішого члена – Швеції – після майже дворічної затримки.

Коментарі Орбана прозвучали на тлі нещодавніх заяв посадовців кількох країн НАТО щодо можливості надіслати військових альянсу безпосередньо в Україну для навчання українських солдатів та забезпечення тилової підтримки.

У середині липня відбудеться щорічний саміт НАТО у Вашингтоні, де альянс відзначатиме свою 75-ту річницю та спробує розробити довгострокову стратегію підтримки України.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Як українці в Лос-Анджелесі збирають гроші для ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG