Вашингтон – На тлі повідомлень про те, що мирні переговори щодо Сирії зайшли в глухий кут, президент США Барак Обама в телефонній розмові з Володимиром Путіним закликав російського колегу використати свій вплив на режим Асада.
Прес-секретар Білого дому Джош Ернест підтвердив, що Обама і Путін провели «напружену розмову», що стосується конфлікту в Сирії і дотримання всіма сторонами зобов’язань у справі припинення бойових дій.
«Президент Путін публічно заявляв, що подібний політичний перехід має вирішальне значення як для російських, так і для американських інтересів у Сирії та регіоні, і це саме та можливість, де наші інтереси перетинаються», – сказав Ернест.
У повідомленні Білого дому про телефонну розмову йдеться, що Обама «підкреслив важливість чинення тиску на сирійський режим, з тим, щоб він припинив наступальні дії проти опозиції».
У повідомленні Кремля йдеться, що Путін «акцентував на необхідності якнайшвидшого дистанціювання "помірної" опозиції від ІДІЛ і "Джабхат ан-Нусра", а також перекриття кордону Сирії з Туреччиною, звідки триває інфільтрація бойовиків і постачання озброєнь екстремістам».
На брифінгу в понеділок Ернест заявив, що «крихке» припинення вогню, яке «стикається з дедалі більшими загрозами», має вирішальне значення для успішного політичного переходу в Сирії.
Президенти двох країн також торкнулися теми України. Обама закликав Путіна «вжити заходів, щоб зупинити сплеск бойових дій на сході України», і виконати Мінські угоди.
«Президент Обама продовжує наполягати, що Росії необхідно виконувати свої зобов’язання і, таким чином, вона зможе почати виходити з ізоляції, в якій вона опинилася в результаті втручання в суверенні справи своїх сусідів в Україні», – сказав прес-секретар Білого дому.
Зі свого боку Кремль повідомив, що Путін висловив надію, що «з урахуванням формування нового українського уряду київська влада почне робити нарешті конкретні кроки з реалізації Мінських домовленостей».
У телефонній розмові порушувався недавній інцидент в Балтійському морі, де, як повідомляють американські військові, російські літаки пролетіли в 10 метрах від есмінця ВМС США «Дональд Кук».
Пізніше представники Пентагону повідомили, що минулого тижня російський винищувач виконав спіральну фігуру вищого пілотажу – так звану «бочку» – в безпосередній близькості від американського літака-розвідника. Росія відкидає цю версію подій.
Ернест повідомив, що США обмежилися тим, що через свого військового аташе в Москві висловили стурбованість російській владі.
«Подібні дії носять дестабілізуючий характер і є джерелом певного занепокоєння, але не є чимось дуже незвичайним», – зазначив Ернест.
Дивіться також: Сільський Нью-Йорк (є і такий) розповів про улюблених кандидатів у президенти